vogels bepalen schema van kustwerk zeeland 19 Geen omleiding meer dankzij tijdelijke route IL door werkgebied bij Nieuwvliet www.pzc.nl/webwinkel Fietsatlas Nederland Lezersprijs 19.95* woensdag 14 juli 2010 Z 7 W.58838! '7, ggSjgg 7't7' ''7»'Ay C/'A. g i$ o-,^> £gs gaj 8Wgj§S§8 a V5ZSyZ7S: door Martijn de Koning W at van ver als vaag gerommel klinkt, is van dichtbij oorver dovend geraas. En de planner van het werk moet rekening houden met stormen, vo gels en toeristen. Zomaar twee weetjes die je opdoet tijdens een excursie langs de kustversterkings- werkzaamheden bij Nieuwvliet. Waterschap Zeeuws-Vlaanderen is daar bezig de kust weer geschikt te maken om de ergste stormen te doorstaan. En dat levert wat over last op, van onder meer harde ge luiden, vrachtwagentransporten en een afgesloten fietspad. Het wa terschap probeert dat te compense ren met een charmeoffensief In formatiefolders bij campings en parken geven uitleg, en elke dins dagochtend geeft het schap een gratis rondleiding door het gebied. Gisteren liepen veertig mensen mee, veel meer dan waar het wa terschap op gerekend had. Daar door zijn de oranje veiligheidshes jes na zo'n 32 mensen op. „Ik zal hard proberen te praten", zegt gids Emily Sturm. Het deelnemersveld is een mix van streekbewoners en toeristen. Het levert leuke momen ten op. Als de stoet over het plan kier in de Verdronken Zwarte Pol der richting het werkvak loopt, wijst een mevrouw uit Limburg op een paar groene sprietjes in de modder onder haar. „Kijk nou, zee kraal", roept ze opgewonden uit. „Tja, daar ook", bromt een man uit Breskens vervolgens nuchter, wijzend op een naastgelegen 'zou- stormseizoen, daar kunnen geen concessies gedaan worden: er mag voor april en na oktober niet aan de dijk gewerkt worden. „Het broedseizoen hebben we niet hele maal kunnen omzeilen", geeft Sturm bovenop de dijk aan. „Maar we hebben wel rekening gehou den met broedende vogels. Voor hen is een slikstrandje aangelegd. En aan de andere kant hebben we een schelpenstrandje gemaakt voor met name dwergsterns en ple- 'Vöor broedvogels is een slikstrandje aangelegd. En voor dwergsterns en plevieren een schelpenstrandje' terikveld' van zeker dertig vierkan te meter groot. Sturm heeft dan, bij vertrekpunt camping De Pan- nenschuur, al even toegelicht waar om het werk wordt uitgevoerd. Dat er in het toeristisch seizoen ge werkt moet worden, is vervelend, maar niet te voorkomen, geeft ze aan. „We proberen met drie zaken rekening te houden: het stormsei zoen, de natuur en de toeristenpe riode. Maar als we dat goed moe ten doen, blijft alleen september over om te werken. Dat is toch echt te kort." Wat betreft het vieren." Bedoeling is de vogels weg te lokken van het werkvak. „En dat lukt goed", zegt Sturm. Het werk concentreert zich in de bocht net ten wes ten van de geul in de Ver dronken Zwarte Polder, richting de radartoren. Vrachtwagens met stenen rijden af en aan. „Er ko men er vier per kwartier", zegt Sturm tussen twee bezoekjes van vrachtauto's door. Als ze hun la ding lossen, snoert een hels kabaal haar de mond. De stenen dienen onder meer voor de aanleg van een strekdam. Die komt driehonderd meter de zee in te liggen en moet het zand tegenhouden dat anders de geul in zou stromen. Die zou dan snel ver zanden, waardoor om de haver klap baggerwerkzaamheden nodig zouden zijn. „De dam wordt niet afgesloten", vertelt Sturm. „Jullie kunnen er straks dus wandelen en vissen." Ook de dijk wordt aange pakt. Die wordt niet hoger, maar wel versterkt met een dikke klei laag van anderhalve meter (Sturm: 'Dat doen we met echte, goeie, Zeeuwse klei'). De laag wordt met name aan de landzijde aange bracht. Tijdens De Ramp was het op veel plekken die kant die be zweek, nadat er water over de dijk heen was geslagen. Ter hoogte van de radartoren wordt over een leng te van een paar honderd meter een nieuw duin van vijftig meter breed tegen de dijk aangelegd. Het zand ligt er al, maar is nog niet be werkt, waardoor je je ter plekke op de maan waant. Opgeven voor de excursie, die tot en met 31 augustus elke dinsdag om 10 uur plaatsvindt, kan op campings en via www.kustversterking.nl. X BON Fietsatlas Nederland Hierbij bestel ikx 'Fietsatlas Nederland' a 19,95* exclusief verzendkosten van 1,95. Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice: 0900 - 2021352 0.45 p.gHet is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per mail doorte geven. VOORLETTERSVOORNAAM NAAMOM OV ADRES POSTCODEPLAATS TELEFOON E-MAIL GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Buckeroo Payment Service om i.o.v. Wegener NieuwsMedia BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIR0REKEN1NG HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. 'Fietsatlas Nederland', Postbus 1090,5004 BB Tilburg. De P2C gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc nl treft u nadere informatie aan Omrijden vanwege de kust- werken bij Nieuwvliet hoeft niet meer. Het wa terschap opent vandaag een fiets-, wandel- en ruiterpad, parallel aan de afgesloten dijk. Het veelgebruikte fietspad over de dijk tussen camping De Pannen- schuur en de radartoten is sinds het begin van de werken afgeslo ten. Fietsers en wandelaars wer den rondgestuurd, via de Dwars- dijk en de Zwartepolderweg. Dat is een vrij drukke weg, en ook nog eens de route die dagelijks wordt gereden door tientallen vrachtau to's die stenen aanvoeren voor het kustwerk. Niet bepaald veilig, vonden ze bij het waterschap. „We zaten daar echt mee in onze maag", vertelt woordvoerster Emily Sturm. Het schap zag het gevaar vooraf ook wel, maar kon geen geschikte op lossing bedenken. „Natuurlijk heb ben ook wij het gehad over het zelf aanleggen van een alternatieve route. Maar dat bleek niet te mo gen, omdat die dan door een na tuurgebied zou komen te liggen." De enige optie zou immers een pad zijn door de Herdijkte Zwarte Polder, een Natura-2000 gebied. Bij nader inzien heeft het water schap daar toch toestemming voor gekregen. Sturm: „Het zand dat overbleef door het werk, ligt als een soort wal opgeslagen in de pol der, net aan de binnenzijde van de dijk. Het bleek prima geschikt om een pad op aan te leggen. Extra schade levert het niet op; het ligt er immers toch al." De ene kant van het pad krijgt rij platen voor de fietsers, op het an dere deel kan gewandeld worden. categorie boeken zestien vrachtauto's hun waar afle- foto's Peter Nicolai Het waterschap legt op een dam 'die er toch al lag' een alternatief fietspad aan. Het gaat vandaag open. Met gratis cd-rom t.w.v. 9,95 Heel makkelijk uw fietsroute bepalen doet u met deze compacte Fietsatlas Nederland! Maar liefst 370 pagina's uitgebreide informatie, zeer gebruiksvriendelijk door de spiraalbinding. Alle regionale fietsroutenetwerken met knooppunten in Nederland Het landelijke fietsnetwerk 'Lange Afstandsroutes' (LF-routes) Toeristische voorzieningen: VVV en ANWB vestiging en de parkeermogelijkheden Verblijfsaccommodaties voor meerdaagse fietstochten Locaties van ziekenhuizen, politiebureaus en AED-locaties in het buitengebied voor de veiligheid onderweg inclusief gratis fietsrouteplanner op cd-rom t.w.v. €9,95! Adviesprijs 24,95 Exclusief€ 1,95 verzendkosten #WEBWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27