'Nu is het een keertje klaar' 'We graaien niet, we werken' vandaa uit elicht Rechtszaak kwam Klink goed uit II - SB? H& N Het gebeurt dat specialisten die niet aan bed komen, toch geld ontvangen. Anesthesist Ton Craenen vond dat onterecht en stapte naar de rechter. Dat kwam minister Ab Klink goed uit. Lees het op zie: Uitgelicht op onze website woensdag 14 juli 2010 I Janko de Jonge eigen praktijk ben ik kwijt. Om je in te kopen in een maatschap ben je al snel een bedrag kwijt waar je een kleine eengezinswoning voor kunt kopen. Dat geld is dan weg. En ook de vertrouwensrelatie met de patiënt zal veranderen. De over heid lijkt te zeggen: jammer dan." „In deze discussie duikelt iedereen over de cijfers. Als een specialist een omzet draait van drie ton, be tekent dat niet dat hij een besteed baar inkomen heeft van drie ton. Daar moeten de kosten voor pen sioen, verzekering en eigen perso neel nog vanaf Als je alles verre kent, kom je rond de Balkenen de-norm uit. Zónder de secundai re arbeidsvoorwaarden van de pre mier, zoals de ruime onkostenver goeding en de auto met chauf feur." „We zijn afhankelijk van de politie- j. ke verhoudingen, die steeds veran deren. Denk maar aan de huidige besprekingen voor Paars Plus. D66 en WD zijn voorstander van marktwerking in de zorg en PvdA en GroenLinks zijn fel tegen. En wij moeten maar afwachten wat de politiek beslist." „Ik begrijp best dat de overheid een keuze moet maken hoe de schaarse middelen worden inge zet. Maar laten we daar dan een brede discussie over voeren. En niet meteen de rekening bij de spe cialisten neerleggen. Je zou bijvoor- beeld meer aandacht kunnen be steden aan de screening door huis artsen. Welke patiënten horen ei genlijk echt in het ziekenhuis? Ik denk dat daar nog wel wat winst te halen is. Ook zou je kunnen pra ten over verhoging van de ziekte kostenpremies. Maar daar wil de politiek niet aan." Bart Boll „Wij worden gebruikt als zonde bokken. De specialisten aan de schandpaal nagelen, dat is lekker makkelijk. Wij graaien niet, wij werken hard. Heel hard. Gelukkig hebben we heel leuk werk. We hebben bovengemiddeld lang ge studeerd, vaak zo'n vijftien jaar. We maken bovengemiddeld veel uren, weken van zestig tot zeven tig uur zijn geen uitzondering. Dan mogen we toch ook wel bo vengemiddeld worden betaald?" „De inkomens van ondersteunen de specialisten zoals radiologen en anesthesisten zijn sinds 2008 gi gantisch gestegen. Dat komt om dat hun bijdrage te ruim is inge schat. Het systeem gaat er bijvoor beeld vanuit dat ze maar drie za ken in een uur kunnen doen ter wijl ze er best zes kunnen doen. Dus wordt het dubbele gedecla reerd. Die fout moet bijgesteld worden. En de minister mag best terughalen wat er te veel is uitge keerd." Klink wil de ziekenhuizen verant- woordelijk maken voor ons bud get. Maar zo neem je de prikkel weg voor extra inzet van de specia listen. De productiviteit zal afne men en de wachtlijsten zullen op lopen. Dan krijg je een systeem als in Engeland met privéklinieken waar zorg alleen snel beschikbaar is voor mensen met geld. Zo gaat de zorg verpauperen en daar T wordt de patiënt de dupe van." „Met een budget dwing je het zie kenhuis om keuzes te maken die eigenlijk de overheid zou moeten maken. Bij borstkanker zijn manie- ren beschikbaar om de borst te re construeren. Dan kun je toch niet als arts in de spreekkamer gaan zeggen: de zorg is beschikbaar maar u heeft pech, het geld is op. 1 Het gaat er niet alleen om wat wij als specialisten vinden en willen maar het gaat erom wat wij als maatschappij vinden. Hoeveel mag goede zorg kosten?" Nee, specialisten zijn niet zielig, zegt neuroloog Jan ko de Jonge. „Maar nie mand praat over de enor me kosten die wij moeten maken." Ik heb een goed inkomen, er kent Janko de Jonge. „Maar daar heb ik hard voor ge werkt en zestien jaar voor ge studeerd", zegt Janko de Jonge (53), neuroloog van het Cathari- na-ziekenhuis in Eindhoven. Hij heeft eerder deze maand actie ge voerd tegen de plannen van minis ter Klink. En als er niets veran dert, volgen in het najaar nog meer acties, waar mogelijk ook de patiënt last van kan krijgen. „We worden steeds weggezet als graaiers. Maar nu is het een keer tje klaar." „De minister wil ons vrije ondernemerschap afnemen. Dat betekent dat onze praktijken worden onteigend. Dat heeft enor me gevolgen. Zo wordt mijn pen sioenopbouw dan opeens stil ge zet. En alle investeringen in mijn Vaatchirurg Bart Boll maakt weken van zestig uur. „Wie bovengemid deld moet studeren en werken, mag ook bovenge middeld worden betaald." Natuurlijk, sommige spe cialisten zijn dikdoene rige opscheppers. Maar die kleine groep mag het niet verpesten voor de intege re, hardwerkende meerderheid. Vaatchirurg Bart Boll (50) van het Canisius Wilhelmina Ziekenhuis in Nijmegen ergert zich aan de ka rikatuur die vaak van specialisten wordt geschetst. Zowel door de po litiek als door de media. „Minister Klink had bedacht dat hij met het invoeren van vaste ta rieven zou bezuinigen maar er is juist veel meer geld gedeclareerd. Dat wil hij nu terugdraaien. Maar Klink vertelt er niet bij dat er ook meer zorg is geleverd. Er is harder gewerkt door de specialisten en de vraag naar zorg is gestegen. Me disch specialisten mogen niet wer ken aan verbetering van hun om zet, wel aan verlaging. Dat is vreemde economie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11