io medisch specialisten Medisch specialis ten hebben vorig jaar 700 miljoen eu ro meer verdiend dan de 2 miljard die was begroot. Als het aan minister Klink ligt, leveren specialisten een deel van hun salaris én hun zelfstandig heid in. „Het sys teem is ziek", zeg gen deskundigen. Wel of niet in dienst? Hoe worden medisch specialisten betaald? woensdag 14 juli 2010 Witte jassen, rode cijfers door Monique Prins beeld Anke Arts Nederland telt 7000 medisch spe cialisten in loondienst (bij academi sche ziekenhuizen) en 7500 vrijge vestigde specialisten. Vrijgevestigde specialisten zijn in de ogen van de fiscus vrije onder nemers met meerdere opdrachtge vers. Soms declareren ze bij het zie kenhuis, soms bij de patiënt of diens zorgverzekeraar. Het vrije ondernemerschap heeft als voordeel dat de specialist bij de fiscus aftrekposten kan opvoeren. Klink wil dat vrijgevestigde specia listen alleen nog bij het ziekenhuis bestuur declareren. Zo verdwijnen de fiscale voordelen. Ifyou pay peanuts, you get monkeys - Zonder goed sala ris, geen goede zorg. Dat zeggen medisch specialis ten in reactie op de zoveel ste poging hun salaris in te perken. Ze zijn het beu om op elk verjaardagsfeestje aan te horen dat ze geldwolven zijn en zakkenvul lers. Wilt u ook zoveel verdienen? Investeer dan ook vijftien tot twin tig jaar in uw vak tegen een laag loon voordat u wat beter gaat ver dienen en maak uw werkweek ook zo'n 6o totzo uur. O, en ver geet de nacht- en weekenddien sten niet. De roep om het salaris van me disch specialisten aan te pakken klinkt al jaren. Een Kamermeerder heid wil de roep nu ook echt in da den omzetten. Als het aan demis sionair minister Ab Klink (Volksge zondheid) ligt, mogen specialisten volgend jaar maximaal 367.000 per jaar verdienen. Dat is flink boven de Balkenende-norm maar aan zienlijk minder dan de huidige ex cessen van vier tot vijf ton. „Daar gaan we weer", zegt Janko de Jonge, arts en voorzitter Lande lijk Actiecomité van de Orde van Medisch Specialisten. „Wij wor den veel te makkelijk gebruikt als excuustruus. Ex-minister Wouter Bos riep: specialisten zijn zakken vullers! En dat beeld is blijven han gen. Kijk, sommige specialisten verdienden tonnen extra door fou ten in het declaratiesysteem. Dat vinden wij ook niet fair. Maar we moeten niet opeens doen alsof spe cialisten alleen verantwoordelijk zijn voor de hoge kosten. Wij ma ken niet meer dan 5 procent uit van het totale zorgbudget." De Orde zou graag willen dat er een brede maatschappelijke discus sie werd gevoerd over de betaal baarheid van de zorg. „De vraag naar zorg zal alleen maar groeien door de vergrijzing. En nu de mid delen schaars zijn, moeten we keu zes maken. We willen met z'n allen geen wachtlijsten, de beste zorg die er is, een gemotiveerde arts en het mag niets kosten. Dat gaat niet lukken." Marktwerking in de zorg heeft zich volgens De Jonge voldoende bewezen. „Concurrentie zorgt er voor dat de prijs daalt en de wacht lijsten verdwijnen. Als je alle spe cialisten in loondienst neemt, zo als Klink nu voorstelt, zal het aan tal behandelde patiënten dalen. Je neemt de prikkel weg om extra hard te werken en dus zal je meer dokters nodig hebben. En die dok ters zijn er niet." Absolute onzin, zegt hoogleraar zorgeconomie Marcel Canoy. „Spe cialisten in loondienst zijn ook heel gemotiveerd om goed hun werk te doen, zonder dat ze hui lend naar huis gaan. Specialisten schetsen graag een karikatuur van mensen in loondienst. Dat spook beeld van lange wachtlijsten en te kort aan artsen, trap er niet in! Als of je iemand die in loondienst werkt, niet kunt prikkelen om hard te werken. Als de wachtlijs ten dan oplopen zou dat schanda lig zijn. Want dat betekent dat zij ze moedwillig hebben gecreëerd. De prikkel verdwijnt pas als je spe cialisten gaat afknijpen. Maar daar pleit niemand voor." 'Specialisten schetsen een karikatuur van loondienst. Trap er niet in!' De echte boosheid zit volgens Ca noy in de poging van Klink om het machtsblok van de witte jas sen te breken. Klink wil dat alle de claraties voortaan via het zieken huisbestuur lopen. Overschrijdin gen moet het ziekenhuis zelf beta len. Specialisten willen hun vrij heid niet verliezen. Als vrije onder nemer kunnen zij immers veel kos ten van de belasting aftrekken. De overheid heeft exact bepaald wat een behandeling mag kosten. De overheid werkt voor alle behan delingen met vaste tijden en tarie ven. Een voorbeeld: U krijgt staar en moet daarvoor be handeld worden. Zo'n behandeling bestaat uit een aantal delen. Onder zoek, oogmeting, operatie, nacon- trole. Voor deze hele serie hande lingen staat één tarief. Hieruit wordt het ziekenhuis betaald, de oogarts, de anesthesist. Iedereen krijgt een deel. Dat is voor elke be handeling exact zo geregeld. Van staar tot een nieuwe heup tot een keizersnede. Voor alle handelingen van de me disch specialist zijn normtijden vastgesteld. Op basis van deze tij den krijgt de specialist betaald. Controle is in handen van verzeke raars. Bron Stichting Bezorgd Volgens Canoy hebben specialis ten wel de lusten maar niet de las ten van het ondernemerschap. En dat wringt „Vrijgevestigde specialis ten werken in een maatschap in een ziekenhuis. Dat is een onder neming binnen een onderneming. En het ziekenhuis draait op voor de hoogste kosten. Specialisten hoeven niet voor eigen risico te in vesteren of om klanten te vechten, zoals een maatschap van advoca ten dat moet doen. Dus kun je ze net zo goed allemaal in loondienst nemen." Canoy noemt de boosheid van de specialisten voor een groot deel 'krokodillentranen'. „Sommige specialisten hebben geprofiteerd van de fouten in het declaratiesys teem. Zo zagen radiologen hun sa laris flink stijgen, zonder dat er ge zondheidswinst tegenover stond. Het zijn geen graaiers, maar ze hoeven ook niet zielig te doen." Volgens Marco Varkevisser biedt loondienst op korte termijn geen oplossing. „Die weg is in de prak tijk onbegaanbaar", zegt de docent bij het Instituut Beleid Manage ment van de Gezondheidszorg van de Erasmus Universiteit. „Je bent dan verplicht om alle specia listen schadeloos te stellen. Zij heb ben zich voor veel geld ingekocht in een maatschap. Om dat af te ko pen, ben je miljarden kwijt." Ook Varkevisser denkt dat de dis cussie meer over macht gaat dan over salaris. Volgens hem zijn spe cialisten bang om hun vrijheid op te geven. „Bij een conflict trekt het ziekenhuis nu steevast aan het kortste eind. Dat kan heel frustre rend zijn. Vrijgevestigde specialis ten zijn ondernemers waar het be stuur nu feitelijk niets over te zeg gen heeft. En ze staan extra sterk door de gereguleerde instroom van nieuwe specialisten. Het huidi ge probleem los je echter niet op door simpelweg meer specialisten op te leiden. Natuurlijk is het ver standig om naar een licht over schot aan specialisten te streven. Op die manier hebben de zieken huizen tenminste echt iets te kie zen. Maar daarnaast zijn ook veran deringen in zeggenschap nodig. Al leen dan krijgen ziekenhuizen zo dra ze over de geldpot beschikken ook daadwerkelijk de kans om zich hard op te stellen. Het huidi ge systeem is ziek. Veranderingen zijn onontkoombaar. In de discus sie over de betaalbaarheid van de zorg is het lastig uit te leggen dat er mensen zijn die zes ton per jaar verdienen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10