Voetbalkijkers doelwit terreur genland 19 Polanski niet aan VS uitgeleverd Steeds meer doden door aanslagen Taliban Huizen van rijkste Fran^aise doorzocht Betancourts populariteit is volledig verdampt dinsdag 13 juli 2010 PARIJS - De Franse politie heeft huiszoekingen gedaan in de wo ningen van de rijkste vrouw van Frankrijk, Liliane Bettencourt, en een van haar naaste vrienden. Dat berichtten Franse media gisteren. Er zou in zeven woningen gezocht worden naar bewijsmateriaal in de donatieaffaire rond de Franse presi dent Nicolas Sarkozy en minister Eric Woerth van Arbeid. Het Openbaar ministerie heeft ont kend dat de woning van L'Oréal-erfgename Bettencourt in Neuilly-sur-Seine bij Parijs op de lijst staat. Ze heeft ook een wo ning in Bretagne. Bettencourt zou enveloppen met geld hebben gegeven aan veel con servatieve politici, onder wie Sar kozy toen die nog burgemeester was van Neuilly-sur-Seine. Ook doorzocht de politie het huis van fotograaf Francois-Marie Banier, Ugandese militairen van de interventiemacht van de Afrikaanse Unie vechten in Somalië tegen Al-Shabaab. Uganda betaalt daar nu de prijs voor. door onze correspondent Arne Doornebal Met ten minste 74 do den en vele tientallen gewonden zijn de aan slagen van zondag avond in Kampala, de dodelijkste terroristische aanslagen in sub-Sa hara sinds 1998. Toen vielen bij bomaanslagen op de Amerikaanse ambassades in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam en de Ke- niaanse hoofdstad Kenia meer dan tweehonderd doden. Een woordvoerder van het Ugan dese leger maakte gisteren bekend dat het hoofd van een Somaliër ge vonden was, waarschijnlijk afkom stig van de zelfmoordterrorist be trokken bij een van de aanslagen op de rugbyclub van Kampala en een Ethiopisch restaurant. Volgens de legerwoordvoerder een duidelij ke aanwijzing dat Al-Shabaab ach ter de dubbele terreurdaad zit, de radicaalislamitische organisatie die grote delen van Somalië in han den heeft. In 2007 besloot de Afrikaanse Unie om een troepenmacht naar Somalië te sturen om de over gangsregering in dat land te be schermen tegen groeperingen als Al-Shabaab. Slechts twee landen waren bereid militairen te leveren: Uganda en Burundi. De troepen macht, Amisom genaamd, bestaat uit zesduizend manschappen die momenteel onder commando staan van de Ugandese generaal Nathan Mugisha. Vorige week besloten Oost-Afri kaanse landen om Amisom uit te breiden naar achtduizend solda ten. De extra militairen zullen vooral uit Uganda komen. Twee weken geleden nog leverden Ugandese troepen felle strijd met Al-Shabaab, dat gelieerd is aan Al Qaeda. Al-Shabaab klaagde dat de Ugandezen daarbij te veel burger slachtoffers maakten en kondigde wraakacties aan. Eind vorig jaar had de organisatie al gewaar schuwd voor aanslagen in Kampa la en de hoofdstad van Burundi, Bujumbura, zolang die landen Aanslagen in Uganda mr-i I ÉÉli SUDAN W o PHWBnWamlBW UGANDA V 2 Victoriameer infographic: CRW AFP troepen in Somalië zouden hou den. De terreurdreiging was bekend in Kampala, maar werd nauwelijks se rieus genomen. De duizenden be zoekers van de rugbyclub die zon dagavond de WK-fmale tussen Ne derland en Spanje wilden volgen, werden niet gefouilleerd of ges cand. „Er waren nauwelijks veilig heidsmaatregelen", constateert Col lins Zzimwa, een van de Ugande zen die de aanslagen overleefden. Inmiddels zit de angst er goed in bij de bevolking. Mensen wordt ontraden naar drukke plekken te gaan zoals restaurants of winkel centra uit angst voor nieuwe aan slagen. „Ethiopië en Somalië zijn aartsvijanden, dus dat zal er wel de reden van zijn dat Al-Shabaab juist een Ethiopisch restaurant op blies", aldus een groepje mannen dat gisteren de aanslagen analyseer de. De buurlanden zijn verwikkeld in een grensoorlog over de Oga- denregio. Ook vielen Ethiopische troepen in 2006 Somalië binnen, nadat de islamitische beweging ICU daar de macht greep. Na die inval verschenen de internationale troepenmacht Amisom en terreur- groepering Al-Shabaab op het to neel. Het moment van de aanslag, tij dens de finale het WK-voetbal op Afrikaanse bodem, lijkt bewust ge kozen. In de delen van Somalië die door het streng-islamitische Al-Shabaab worden gecontroleerd, is het kijken naar voetbal ten strengste verboden. Het spel zou een 'verdorven invloed op de jeugd hebben'. risico 'een onveilig gebied in te rei zen'. Daarnaast onderzocht het Openbaar Ministerie in 2004 de toedracht van Betancourts ontvoe ring, mede op haar verzoek. De overheid trof geen blaam, luidde de conclusie. Politici, columnisten en andere Colombianen vielen massaal over Betancourt heen. „Een daad van hebzucht, ondank baarheid en opportunisme", zei vi- cepresident Francisco Santos. Eerder waren er krassen op het imago van Betancourt gekomen. De vrouw die het symbool van de strijd tegen de Fare was, zou zich volgens medegegijzelden in de jungle als een primadonna hebben gedragen. Dat ze onlangs boekcon- tracten tekende voor meer dan vijf miljoen euro, maakte haar eis tot schadevergoeding in de ogen van veel Colombianen alleen nog maar schandaliger. GSTAAD - Zwitserland levert film maker Roman Polanski (76) niet uit aan de Verenigde Staten. Zijn huisarrest is gisteren opgeheven. In de loop van de dag verliet de ci neast zijn huis in het skioord Gstaad. De Zwitserse minister van Justitie, Eveline Widmer-Schlumpf maak te het besluit gisteren bekend. Ze gaf aan dat de regering het besluit heeft genomen vanwege een moge lijke fout in het uitleveringsver zoek dat door justitie in de VS is ingediend. De Frans-Poolse regisseur werd op 26 september vorig jaar aangehou den toen hij in Zwitserland een prijs kwam ophalen. Hij wordt in Amerika gezocht wegens seks in 1977 met Samantha Geimer, een toen i3Jjarig meisje. Sinds hij de VS in 1978 ontvluchtte, heeft Po lanski altijd in Europa geleefd. Polanski zat vanaf zijn arrestatie tot begin december vorig jaar in de gevangenis. Na betaling van een borgsom en inlevering van zijn paspoort werd hij onder huis arrest geplaatst. Widmer-Schlumpf zei dat geen be roep tegen het besluit mogelijk is. Over de schuld of onschuld van Polanski liet ze zich niet uit. KABUL - Talibanstrijders in Afgha nistan hebben dit jaar veel meer aanslagen gepleegd dan op enig an der moment in de ruim negen jaar durende oorlog in het Aziatische land. Bij de aanslagen komen boven dien steeds meer burgers om het leven. Dat heeft de Afghaanse Mensen- rechtenmonitor gisteren bekendge maakt. In de eerste helft van dit jaar zijn ten minste 1074 burgers om het le ven gekomen. Dat is drie keer meer dan het aantal burgers dat ge dood werd door de internationale troepenmacht. Volgens de Afghaanse Mensenrech- tenmonitor is dit jaar dan ook het slechtste jaar op het gebied van de veiligheid sinds het Talibanregime werd afgezet. Het geweld is toegenomen nu de coalitietroepen, versterkt met der tigduizend Amerikaanse militai ren, oprukken naar de Talibanbol- werken in het zuiden en oosten van het land. De troepenmacht wil de gebieden aan de greep van de militanten ontworstelen, maar ook de steun van de lokale bevolking winnen en de Afghaanse regering in het za del helpen. De opstandelingen beantwoorden het offensief met een golf van hin derlagen, zelfmoordaanslagen, li quidaties en aanslagen met berm- bommen. lir de handpalm van een overlevende van de aanslag ligt een metaalsplinter die artsen in het ziekenhuis uit V zijn been haalden. foto EPA die ze cadeaus ter waarde van een miljard euro zou hebben gegeven. Een voormalige boekhoudster van Bettencourt heeft verklaard dat zij en haar inmiddels overleden echt genoot destijds illegaal geld gaven aan conservatieve politici. Geld do neren aan politici en partijen is in Frankrijk aan zeer strenge voor waarden verbonden. Het mag slechts in zeer beperkte mate. De huiszoekingen kwamen op de avond dat Sarkozy het volk toe spreekt op de tv-zender France-2. Het is traditie dat de president twee dagen voor de nationale feest dag quatorze juillet, 14 juli, geïnter viewd wordt op tv. Hij wil de moeilijke boodschap brengen dat het pensioenstelsel op de schop moet. De boodschap zal zijn popu lariteit geen goed doen. Die is al naar een dieptepunt gezakt door de geruchten over de donaties. door onze correspondent Robert-Jan Friele BOGOTA - Terwijl de rest van de wereld alleen maar oog had voor de WK-finale, zette Ingrid Betan court Colombia op zijn kop. De vrouw die in 2002 als presidents kandidate tijdens haar verkiezings campagne werd ontvoerd door de Fare, blijkt een schadevergoeding te eisen voor de zes jaar dat ze vast zat in de Colombiaanse jungle. Ze eist 6,3 miljoen euro, te betalen door de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken, want het leger had haar onvoldoende ge waarschuwd voor de situatie in het gebied waar ze ontvoerd werd, én Colombia zou te weinig heb ben gedaan om haar te bevrijden. Ze was vergeten dat het leger haar een verklaring had laten onderte kenen waarin ze erkende op eigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9