81 buitenland Aanklacht ICC voor genocide Arm Al- Shabaab reikt ver Doden bij schietpartij VS STRAFHOF Volkerenmoord Darfur Bij twee aanslagen in de Ugandese hoofdstad Kampala zijn zeker 74 doden gevallen. Zelfmoordterroristen mengden zich tussen mensen die naar de fmale van het WK voetbal keken. Bangladesh klaagt mensen aan voor muiterij Duitsland verbiedt hulpgroep van Harnas Hittegolf eist vier levens in Spanje Pekinezen moeten beter Engels spreken Israël: fouten bij aanval op Gazavloot Octopus Paul gaat met pensioen Twintig jaar cel voor drie Britse moslims Al Qaeda lanceert eigen 'glossy' dinsdag 13 juli 2010 AANSLAGEN UGANDA DEN HAAG - Rechters van het Inter nationaal Strafhof (ICC) in Den Haag hebben gisteren voor het eerst een arrestatiebevel uitgevaar digd wegens genocide. Het heeft betrekking op president Omar Has san al-Bashir van Sudan. Die zou zich schuldig hebben gemaakt aan volkerenmoord in de regio Darfur in het westen van het Afrikaanse land. In maart vorig jaar is al een eerste arrestatiebevel tegen het staats hoofd van Sudan uitgevaardigd we gens misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden in Darfur. In een tweede arrestatiebevel is daar nu het verwijt genocide aan toege voegd. De etnische groepen Fur, Masalit en Zaghawa waren daarbij het doelwit, aldus ICC-hoofdaan- klager Luis Moreno Ocampo. In Darfur woedt sinds 2003 een bloedig conflict dat al aan naar schatting 300.000 mensen het le ven heeft gekost. Arabische mili ties die volgens Moreno worden gesteund door het Bashir-bewind in Khartoem, houden er huis on der de zwarte burgerbevolking. De zwarte stammen hebben op hun beurt rebellengroepen gevormd. Het ICC is het eerste permanente hof voor de zwaarste misdaden en zetelt sinds 2002 in Den Haag. Tot Albuquerque - Een Amerikaan heeft gisteren bij een bedrijf in de Amerikaanse stad Albuquerque het vuur geopend en vijf mensen doodgeschoten. Vier andere men sen raakten gewond. Na zijn daad beroofde de schutter zichzelf van het leven. Volgens de politie was de ex-vrouw of vriendin van de man DHAKA - De Bengalese politie heeft 824 personen, van wie het groot ste deel grenswachten, aange klaagd voor moord, brandstichting en andere misdaden tijdens een muiterij onder veiligheidstroepen in februari 2009. Dat heeft hoofdonderzoeker Ab dul Kahar Akhanda gisteren ge zegd. Bij de muiterij kwamen 74 mensen om het leven. De muiterij vond plaats op 25 en 26 februari 2009 uit onvrede over salariëring, mogelijke discrimina tie en de bevelstructuur van de Bangladesh Rifles, de paramilitaire grenswachten. Het muiten begon op het hoofdkwartier van de grens wachten in de hoofdstad Dhaka en verspreidde zich van daaruit over grenskampen in het hele land. Maandag werd ook een aan tal burgers aangeklaagd, onder wie twee politici. nu toe had het Strafhof arrestatie bevelen uitgevaardigd wegens oor logsmisdaden en misdaden tegen de mensheid. Veel strafrechtsdes kundigen beschouwen genocide als het zwaarste misdrijf Het tijdelijke Joegoslavië-Tribu- naal van de Verenigde Naties, dat éveneens in Den Haag zetelt, heeft eerder al arresatiebevelen uitge vaardigd wegens genocide, vooral voor het bloedbad na de val van de Oost-Bosnische moslimenclave Srebrenica, nu vijftien jaar gele den. Sudan reageerde vorig jaar woest op de uitvaardiging van het eerste ICC-arreStatiebevel tegen Bashir. Tijdens massale demonstraties werden Moreno en het ICC be schimpt. Tevens zette Sudan een commissie op die moet onderzoe ken of Sudan via een procedure bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag van het ICC-arrestatie- bevel tegen Bashir afkan komen. Sudan zegt dat het ICC geen rechtsmacht heeft over het groot ste land van Afrika, omdat Sudan geen partij is bij het Statuut van Rome, het ICC-oprichtingsver- drag. Het ICC beroept zich op zijn beurt op het feit dat het van de VN-Veiligheidsraad de opdracht heeft gekregen misdrijven in Dar fur te onderzoeken. de aanleiding voor het drama. Zij was een van de doden. De schut ter zou een voormalig werknemer van het bedrijf zijn geweest. Nadat de schutter het vuur had geopend ontstond chaos. Medewerkers vluchtten weg om dekking te zoe ken, terwijl de politie de buurt af grendelde. Naderhand werden 85 medewerkers ondervraagd. BERLIJN Duitsland heeft het kantoor geslo ten van de Internationale Humani taire Hulporganisatie (IHH) we gens financiële steun aan de Pales tijnse Hamasbeweging. Harnas, dat de macht heeft in de Gazastrook, zou miljoenen euro's hebben ont vangen van de IHH. Donaties aan de IHH zijn in feite donaties aan Harnas, aldus minister Thomas de Mazière van Binnenlandse Zaken. SEVILLA Een hittegolf heeft in Spanje al vier levens geëist. Een 73-jarige man be zweek zondag in Jaén aan de hoge temperaturen. Afgelopen week kwam er al een 55-jarige vrouw om het leven in Sevilla. In Badajoz stierf een 24-jarige man en in Cace- res een 88-jarige man. In het zui den van Spanje zijn temperaturen tot 41 graden gemeld. Somalische streng-islamitische groepering Al-Shabaab eist ver antwoordelijkheid op. Het is de eerste actie van Al-Shabaab buiten Somalië. Uganda doelwit omdat het troepen levert aan interventie macht in Somalië. KAMPALA - Bij twee gelijktijdige zelfmoordaanslagen zijn in de Ugandese hoofdstad Kampala zon dagavond minstens 74 doden en zestig gewonden gevallen. De aanslagen werden gepleegd op twee plekken waar naar de finale wedstrijd van het WK werd geke ken. De Somalische militante groe pering Al-Shabaab eiste de verant woordelijkheid voor de aanslagen op. De bommen explodeerden bij een restaurant en bij een rugby club, waar mensen buiten op een groot scherm naar Neder- land-Spanje keken. Onder de do den en gewonden zijn Ethiopiërs, Indiërs en Congolezen. Ook kwam een een Amerikaan om. Twee dagen voor de aanslagen heeft een commandant van Al-Sha- baab zijn strijders opgeroepen doelwitten in Uganda en Burundi aan te vallen; twee landen die in Somalië deelnemen aan de inter ventiemacht van de Afrikaanse Unie. Al-Shabaab heeft nog niet eerder buiten Somalië toegeslagen. De Ugandese president Yoweri Museveni zei in een reactie dat de terroristen tegen militairen moe ten vechten, en niet 'tegen men sen die plezier maken'. PEKING Inwoners van de Chinese hoofd stad Peking moeten het Engels be ter onder de knie krijgen om van de stad een echte wereldstad te ma ken. De autoriteiten hebben alle kleuterscholen in de stad opgeroe pen binnen vijf jaar cursussen En gels aan te bieden. In 2015 moet 60 procent van het winkelpersoneel, receptionisten en kappers onder de veertig examen Engels doen. TEL AVIV Tot op relatief hoog niveau zijn er fouten gemaakt tijdens de plan ning en uitvoering van de aanval op een vloot met hulpgoederen voor de Gazastrook eind mei. De in zet van wapens was wel gerecht vaardigd. Dat is de uitslag van een intern onderzoek van het Israëli sche leger, dat gisteren werd be kendgemaakt. Een bij de aanslag gewond geraakte het Mulago-ziekenhuis in Kampala. mm. mmmkm BERLIJN Orakel Paul, de octopus van het zee-aquarium in Oberhausen die feilloos de uitkomst van alle WK- wedstrijden van Duitsland plus de finale wist te voorspellen, hangt zijn waarzeggersgaven aan de wil gen. Het weekdier gaat met pen sioen om 'met zijn verzorger te spe len en kinderen te plezieren'. Paul kreeg gisteren een replica van de wereldbeker als beloning. Drie Britse moslims die schuldig zijn bevonden aan het willen ple gen van aanslagen op vliegtuigen zijn gisteren elk veroordeeld tot minstens twintig jaar gevangenis straf. Ze probeerden 'een onbekend maar potentieel groot aantal on schuldige mannen, vrouwen en kinderen' te vermoorden, zei de rechter. man ligt met een infuus in zijn arm in foto Charlie Shoemaker/epa washington - Terreurnetwerk Al Qaeda heeft een eigen Engelstalig onlinetijdschrift uitgebracht dat er 'jammer genoeg heel goed' uit ziet. Dat zei de Amerikaanse Repu blikein Pete Hoekstra van de com missie voor de inlichtingendien sten van het Huis van Afgevaardig den gisteren in een bericht op zijn website. Volgens Hoekstra verlegt de organisatie haar focus van het radicaliseren van rekru ten in traningskampen naar het direct oproepen van Amerikanen en Europeanen om kleinschalige aanslagen in eigen land te plegen. Het eerste nummer werd zondag gelanceerd. In de 67 pagina's tel lende uitgave staan artikelen als 'Maak een bom in je moeders keu ken'. Bij het stuk 'Wat te verwach ten in de jihad' staat een lijstje van wat je moet meenemen als je in de heilige oorlog gaat vechten. LONDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8