4\ 'Wijnen zijn net zoals vrouwen' Zomergasten dinsdag 13 juli 2010 drachten in ons land. Een uitvoerige collectie boe ken, vele poppen in drachten en bezit uit eigen col lectie worden tentoongesteld. Museum 'De Vier Ambachten', Steenstraat 28. En tree: 2,50 euro p.p./ 65+ en kinderen 6-12 jaar 1,50 euro p.p. Open van 14.00 tot 17.00 uur. Middelburg Rondleiding Abdijcomplex. De Abdij werd om streeks 1100 gesticht door Monniken uit Vlaande ren. Het complex is nu, met uitzondering van de kerken, in gebruik als zetel van de Staten van Zee land. U ziet onder meer de Statenzaal en wandelt door de eeuwenoude Kloostergangen naar de idylli sche kruidentuin. Ook betreedt u de crypte in de kelder en bekijkt u de drie aaneengesloten kerken die onderdeel vormen van het gehele complex. Van 11.00 tot 12.30 uur. De rondleiding start in de hal van het Zeeuws Museum (gevestigd in het Ab dijcomplex). Kaarten zijn verkrijgbaar bij alle Zeeuwse VW's en het Zeeuws Museum. Speurtocht op kaasboerderij Schellach te Middel burg, Op onze kaasboerderij krijgt iedereen de mo gelijkheid om aan de hand van een speur- en puz- zeltocht alles over het bedrijf, het kaasmaken, de koeien en de kalfjes te weten te komen. Aan het eind is ervoor alle kinderen een echt puzzeldiplo ma. Prooyenseweg 26, vanaf 19.00 tot 21.00 uur. Oostkapeile Roofvogelshow bij Terra Maris. Leden van Valkerij Equipage Jacoba van Beieren vertellen over de kweek, verzorging, africhting van de vogels en de opleiding tot valkenier. Ze verzorgen ook vliegde- monstraties met hun vogels, die zich 'een loer la ten draaien'. Kosten: entreeprijs museum. Duinvlietweg 6, 16.30 tot 20.00 uur. Renesse Staatscircus van Moscow, terrein bij Manege Grol, Roelandsweg. Ritthem Excursie Fort Rammekens. U kunt onder leiding van een gids het oudste zeefort van West-Europa, Fort Rammekens, bezoeken. Naast een bezoek aan het fort zelf, wandelt u door het rondom gelegen natuurgebied met zijn kreken en bossen. De excur sie begint om 14.00 uur bij het fort aan de Ramme- kensweg. Scherpenisse Excursie in de Scherpenissepolder, een natuurontwikkelingsgebied aan de zuidkust van Tholen. U gaat samen met de gids deze nieuwe natuur ontdekken en u zal verrast worden door haar veelzijdigheid. Vertrek bij de voormalige kruising Gat- weg/PJatteweg/Schoondorpseweg, 19.30 uur. Breskens Avontuurlijke tochten naar de zandplaten in de Westerschelde. Na een korte rondvaart, waarin we bijna altijd een kolonie zeehondjes zien, leggen we het schip tegen de zandplaat en kunt U via een spe ciaal ontwikkelde loopbrug van boord af. Dit ge beurt uitsluitend onder begeleiding van één of meerdere gidsen. De vaartocht duurt ongeveer 3,5 a 4 uren. Op de zandplaat gaan we op zoek naar schelpen, haaientanden en fossielen. Minimale leef tijd 6 jaar. Honden niet toegestaan. Vertrek vanaf het ponton aan de West-/Handelshaven in Bres kens, Haven Westzijde. Let op: de vertrektijd is af hankelijk van het tij, dus elke dag anders! Entree: 20,00 euro p.p. Aanmelden verplicht, dit kan telefo nisch via 06-53225401 Voor meer informatie: www.defestijn.nl info@defestijn.nl 06-53225401. Vertrek vanaf West-Handelshaven, Haven Westzijde 1, 09.45 tot 13.45 uur. Brouwershaven Concert van Rien Balkenende in de Grote of Sint Nicolaaskerk, Kerkplein 3, aanvang 20.00 uur. Roofvogeldemonstratie, Landal Port Greve, Heernis- weg 1, van 20.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeractiviteiten, Kerkstraat. Aanvang 19.30 uur. Verhalen rond de vuurkorf in Zeeuws dia lect met als thema 'Vakantie'. In de pastorietuin, stoel meenemen. Cadzamid-Dorp Fietsen met Fred. Wilt u de omgeving van Cadzand en Retranchement zonder kaart of GPS leren ken nen? Fiets dan mee met een team van geboren en getogen West Zeeuws-Vlamingen onder leiding van Fred Rabout. Verzamelen bij HCR "In de Buiten- lust" tegenover de molen van Cadzand. Kosten 5 euro p.p. consumptie inbegrepen. Van 09.30 tot 13.00 uur. Groede 2e Rabobank Zomerloop. Inschrijven in de kantine van voetbalvereniging Groede te Groede (Tra verse). Inschrijven tot uiterlijk 5 minuten voor de start. Jeugd 750 m 1500 m 1,00 euro p.p.; overi gen 3,3 km 6,6 km 9,9 km 3,00 euro p.p. Starttijden: jeugd t/m 8 jaar 19.30 uur 19.40 uur; overigen 19.50 uur Voor meer informatie: 06-36108417 www.avde- Hulst Tentoonstelling 'Klederdrachten uit heel Nederland'. Door middel van poppen, patronen, boeken en losse kledingstukken geven we een indruk van de diverse wielingen.nl De complete agenda is ook te vinden op de website van de VW: www.wvzeeland.nl Mosselexcursie in Yerseke. archieffoto Ronald den Dekker Wijnhandelaar Albert de Jong. 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' PASPOORT Naam: Albert de Jong (65). Woonplaats: Chaam. Gezien in: Middelburg. door Kris Derks Zeeuwen zijn heel trouw, vindt wijn handelaar Albert de Jong. Hij is in Middelburg om wijn te leve ren aan een van zijn vaste klanten, jazzcafé Desafinado. „Als je eenmaal het vertrou wen van de Zeeuw gewonnen hebt, blij ven ze ook je klant", zegt hij. De Jong le vert al 44 jaar wijnen voor horecagelegen heden in het zuiden van Nederland, 's Mid dags, wanneer de gasten van het café een wijntje drinken op het terras, zit hij zelf aan de spa rood. „Wijnproeven moet altijd 's ochtends tussen tien en elf, dan werken je smaakpapillen het best", legt hij uit. Geen ondergaande zon met een wijntje dus. „Ik proef mijn wijnen op kantoor, niet op het Zeeuwse strand. Je moethet wijnproeven ook weer niet romantiseren." Toch ziet de Jong wijn niet helemaal los van de liefde. „Je kunt wijnen vergelijken met vrouwen. Voor de een moet je meer moeite doen dan voor de ander. Als je hier op het terras knipoogt naar een vrouw en ze komt meteen naar je toe is de lol ervan af Dat is een simpele zoete wijn." Maar be paalde droge witte wijnen moet je 'verove ren'. „Net als een vrouw die je langzaam gaat waarderen. Die droge wijn kun je Ver gelijken met een elegante, sierlijke vrouw. De simpele zoete wijn is vaak een vrouw met meer houvast. Of zoals de Zeeuwen zeggen: d'r zit wa mêêr vlêês an."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74