Bij laag water kun je de mooiste salto's T& I -£ ZOMERPRET Voor veel jongeren is de vluchthaven in Bruinisse de ideale plek om te zwemmen en hangen Politie en havenmeester houden deze zomer extra oog in het zeil Rien Balkenende opent Brouwse orgelconcerten Druk weekend voor redders KNRM dinsdag 13 juli 2010 door Joeri Wisse ie opgroeit op een eiland als Schouwen-Dui- veland, heeft geen zwembad nodig om zomerse dagen afkoe ling en vertier te zoeken. Zeker niet als je in vissersdorp Bruinisse woont. Dan heb je de keuze tus sen de Oosterschelde of het Greve- lingenmeer en kun je op het strandje zwemmen of een duik ne men in de haven. De vluchthaven, op veilige afstand van het dorp, is verreweg de popu lairste stek om afkoeling te zoeken en met vrienden te vertoeven. Op een zomerse, middag zijn rond de haven drie, vier groepjes met jon geren te vinden, ,,'s Avonds, als ook de oudere jongens vrij zijn, is het nog veel drukker", vertelt Julian (15) Hij is de oudste van de groep die met handdoeken, flesjes fris en zakken chips op de loswal is neergestreken. Een stukje verderop hangen jon gens die duidelijk ouder zijn. Getu- nede sportwagens draaien met gie rende banden rondjes over de be tonnen platen van de loswal. „Maar die komen uit Nieuwerkerk en Oosterland", haasten de Bruënaars zich te melden. Over wat er zo leuk is aan zwem men in de vluchthaven zijn de jon gens en meiden het wel eens. „Je kunt hier lekker springen en dui ken. Nu is het hoog water, maar als het laag water is, kun je nog veel beter springen." Een sprong of een duik van de los wal is leuk, maar de echte durfals gaan voor de dikke stalen palen waaraan de mosselkotters aan de overzijde liggen aangemeerd. Bij hoog water ligt het water een me ter of vier onder je voeten, bij eb kun je daar makkelijk dik drie me ter bij optellen. Op de kotters zelf komen ze niet. „Een paar jaar geleden lag er een onafgebouwd scheepscasco in de haven. Daar zaten we wel veel op", zegt Julian. Met kattenkwaad en vandalisme rond de vissersboten, valt het dit jaar nog wel mee, volgens de jonge ren. Met de klachten over rondslinge rend afval in het water en op de loswal, zijn de jonge Bruënaars be kend. „Kijk, we hebben alles in een plastic zak gedaan. Maar er staat hier nergens een container waar we het in kunnen doen", zegt Daan. De tweeling Lauran en Christian horen bij de jongsten van de groep zwemmers. Ook zij vinden zwem men het leukst als het laag water is. „Maar", zo bekent Christian, „ik ben wel eens bang dat ik ergens verkeerd terecht kom. Dus van mij mag het ook wel hoog water zijn." elemaal legaal is het misschien niet, maar zo lang de vluchthaven er is, gebruikt de jeugd van Bruinisse deze als zwemstek. Ook mosselvisser Wout van den Berg was er als jongen te vinden. „Toen en nu zijn daar weinig pro blemen mee. Gevaarlijk is het niet, zowel de vissers als de jongeren houden rekening met elkaar." Vooral een paar jaar geleden gin gen enkelen over de schreef door op de schepen te klimmen en spul len in het water te gooien of te ver nielen. Om dat dit seizoen te voor komen, rijdt de politie af en toe een rondje en houdt de haven meester een extra oogje in het zeil. Van den Berg: „Jongeren moeten hier gewoon kunnen zwemmen, maar het valt of staat tij toezicht. Toen ik nog in de vluchthaven lag, ben ik er ook wel eens één tegenge komen die het leuk vond om met de zoetwaterslang bij mij aan boord te douchen. Toen ik er wat van zei, kreeg ik nog een grote mond terug ook. Nou, dan ben je bij mij aan het verkeerde adres." Ook Marinus Padmos, eigenaar van drie kotters in de haven, be aamt dat in het verleden 'kwajon gens' het te bont maakten. „Onze schepen hebben camera's, mede omdat in het noorden wel eens wat werd gestolen van boord. Ik denk dat dat afschrikt." Ook uit omliggende dorpen komen jongeren 's zomers naar Bruinisse. Een deel van de vloot van de Bruse van te duiken, te springen of een Vanaf de hangplek op de loswal is het een kleine stap naar verkoeling. Het achterlaten van afval in de haven is een vaak gehoorde klacht. Uit een exploot van gerechtsdeurwaar der J.L. van Doorn d.d. 08 juli 2010 blijkt, dat t.v.v. de besloten vennootschap NVF Voorschotbank B.V., gevestigd en kan- toorhoudende te Amsterdam is gedag vaard ANTHONY CESAR MARIA CRU- DEN zonder bekende woon- of verblijf plaats, ter terechtzitting van de recht bank te Middelburg van woensdag 13- 10-2010 te 10.00 uur, gehouden wor dend aldaar in het Gerechtsgebouw, Kousteensedijk 2. Bij dit exploot, waar van A.C.M. Cruden een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adres sen, wordt o.m. geëist veroordeling tot betaling van een som geld. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 MEEST GELEZEN 1. Renesse is overlast nachtbus beu 2. Dorpsfeest slot Nieuwerkerk 777 3. Jonge zeehondjes Grevelingen. Melita Lanting schrijft in haar weblog Buute Kieke over de natuur op Schouwen-Duiveland. TIPS NAAR: buutekieke@gmail.com BROUWERSHAVEN - Rien Balkenen de opent vanavond een serie orgel concerten in de Grote Kerk in Brouwershaven. Op het Van Vul penorgel speelt hij werken uit de Barok, Romantiek en hedendaags werk van Nederlandse componis ten. Balkenende, die als zelfstandig piano- en orgeldocent in Middel burg is gevestigd en daarnaast les geeft aan de Zeeuwse Muziek school, is in 1984 als uitvoerend musicus afgestudeerd aan het Rot terdams conservatorium. Later deze zomer treden onder an deren Aarnoud Groen uit Den Haag en Adriaan Hoek uit Tholen op. Aanvang 20.00 uur. OUDDORP - Twee vastgelopen zeil- jachtjes en twee schepen met mo- torpech. Het is de oogst van het af gelopen weekeinde- voor het red dingsstation Ouddorp. Vrijdag ruk te reddingsboot Griend tweemaal uit om vastgelopen zeilboten op het Grevelingenmeer los te trek ken. Een dag later sleepten red dingsboten van de KNRM twee boten met motorpech naar een vei lige haven, 's Ochtends betrof het een jacht van 13 meter op de Gre velingen, 's avonds een bootje van 5 meter dat aan de buitenzijde van de Brouwersdam dobberde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54