mooie eindklassering 27 Alberto Contador maakt zich niet druk De koerstrui Cadel Evans heeft zijn lesje geleerd Tour de France dinsdag 13 juli 2010 'Verschil tussen voetbal en wielrennen: Bij ons is het een stuk lastiger om geel te krijgen.' Robert Gesink, gisteren op Twitter door Edward Swier MORZINE - De suggestie alleen al maakte hem aan het grinniken op de rustdag. Heeft Alberto Conta dor geen angst dat zijn concurren ten hem zwakker dan andere jaren inschatten? Had hij geen psycholo gisch tikkie gekregen? Immers, Contador had zondag Andy Schleck niet kunnen volgen, toen deze in Morzine-Avoriaz in de slot- kilometer aanzette. „Denk je dat ze zo over mij den ken? Dat zou mooi zijn. Daar kan ik namelijk voordeel uit trekken. Het zou betekenen dat andere ploegen denken dat er wat te ha len valt en dat ze ook hun deel van de verantwoordelijkheid op zich zullen nemen, dat ze ook kop- werk gaan doen." Vooraf aan de Tour werd druk ge speculeerd over de sterkte van Contadors Astana-ploeg. Immers, een groot deel van zijn luxe-hel pers was met Lance Armstrong naar RadioShack verhuisd. Contador, de titelverdediger, zou er dit jaar de rekening voor moe ten betalen. Maar in de finale van de eerste serieuze bergetappe za ten gele-truidrager Cadel Evans en etappewinnaar Andy Schleck (die na zondag respectievelijk 61 en 41 seconden voorsprong op hem heb ben) zonder helpers. En dat ter wijl Contador nog wel kon terug vallen op zijn assistenten. „Ik was daar zeer te spreken over. Het zijn mijn knechten, maar ook mijn vrienden. Ze geven me rust en ver trouwen. Maar het zou niet weg zijn als anderen ook hun deel van het werk doen", vertelde een ont spannen Contador op de rustdag. Astana was door de Tourdirectie gespaard voor deze dag. De ploeg had geen plekje gekregen in één van de skihotels in het met (wie lertoeristen overlopende stadje Morzine, maar zat lekker uit de drukte. Slechts voor een persconferentie werd de fraaie achtertuin van het hotel eventjes verbouwd. Tiental len Spaanse journalisten en wat in ternationale media waren naar het gehuchtje Les Prodains gekomen. Alberto Contador Ze kregen wat ze wilden van Con tador. Inclusief een fotomoment van Contador in het shirt van het Spaanse voetbalelftal. De Spanjaard is geen liefhebber van persgesprekken. Schokkend zijn z'n uitspraken nooit. Zelfs op het hoogtepunt van zijn clash met Lance Armstrong bleef de Span jaard beminnelijk. Ook nu had hij louter sympathieke woorden voor de Amerikaan, voor wie de Tour feitelijk is afgelopen. „Zondag was niet bepaald de gelukkigste dag uit zijn carrière. Ik houd niettemin be wondering voor zijn loopbaan." Contador gaf aan dat, na het weg vallen van Armstrong, de concur rentie komt van een aantal ren ners dat op de laatste zaterdag, na bij Bordeaux, een sterke tijdrit kan rijden: Cadel Evans, Levi Leiphei- mer en Denis Mentsjov. Maar zijn grootste tegenstrever is toch wel Andy Schleck. „Hij was vorig jaar misschien al de sterkste in de ber gen." Schleck moet echter niet den ken dat hij Contador een psycholo gische knauw heeft gegeven met zijn ritzege op Avoriaz. „Wat daar gebeurde is voor mij niet belang rijk." Madeleine "jL St-Jean-de- 204,5km CJ Maurienne JË Colombière Aravis1487m 5 1618m 1 I LeMont-Rond i Chitillon I ,l13(?5m. §735m 1 Madeleine 2000m Saisies 1660m door Patrick Delait LES GETS - Het is een komen en gaan van bekende Nederlanders in het teamhotel van Rabobank in Les Gets. Bondscoach Leo van Vliet, cabaretier Freek de Jonge, hockeycoach Mare Lammers, voor malig motorracer lurgen van de Goorbergh en ex-bokser Arnold Vanderlyde: allemaal komen ze in formeren hoe de Nederlandse ploeg ervoor staat na de eerste Tourweek. Wanklanken zullen ze niet hebben gehoord in hotel La Marmotte. Ook zonder etappewinst op zak of een klassementsleider binnen boord is de tussenbalans bij Rabo bank positief Kopmannen Robert Gesink en Denis Mentsjov deden zondag, in de eerste bergrit naar Avoriaz, wat van hen werd ver wacht. Beiden handhaafden zich in de groep van favorieten, al deed Gesink er nog een schepje boven op. Met een aanval in de slotkilo- meters stak hij zijn handen uit naar ritwinst. Mocht Gesink nog twijfels hebben gehad over zijn conditie, dan wer den die helemaal weggewist toen hij de beelden van de etappe 's avonds terugzag op televisie. „Het zag er indrukwekkend uit. Het was echt een leuke dag", genoot Gesink op de rustdag nog na. Omdat de motor van een renner moet blijven draaien, fietste de klimmer gisterochtend een kleine twee uur in het gezelschap van Koos Moerenhout. Van de slijtage slag van zondag ondervond hij nauwelijks nog hinder. In de Tour is echter geen enkele dag hetzelf de, waakt de klimmer voor over moed. „Ik richt me alleen op de volgende etappe. In kleinere etap pekoersen kun je een rit eruit pik ken, maar in de Tour werkt dat door Edward Swier MORZINE - Het is een goede ge woonte dat de gele-truidrager op de rustdag in de Tour een perscon ferentie geeft. Cadel Evans brak gis teren met die traditie. De Austra liër had daar een reden voor. Twee jaar geleden had Evans ook het geel om de schouders toen de rust dag zich aandiende. Zijn toenmali ge ploeg, Lotto, maakte er een pot sierlijke bijeenkomst van, die Evans behoorlijk tekende. Destijds kreeg Evans, die door veel van zijn collega's toch al omschre ven wordt als zonderling, de la chers ongewild op zijn hand. Bij zijn majestueuze entree in de ho- teltuin werd 'Beds are burning' van Midnight Oil gespeeld, later klonken ook INXS en Men at Work. Evans droeg behalve zijn ge le trui ook de gele leeuw die hij een dag eerder op het podium had gekregen bij zich. Hij knuffelde het beest, liet de pluchen trofee niet los. Evans maakte een enorme gestres te indruk, hetgeen later in de koers ook bleek. Bij afwezigheid van Alberto Contador kon Evans de Tour winnen, maar de Austra liër maakte fout op fout en ver speelde de trui. „Ik heb daarvan ge leerd", zei hij zondag al. Gisteren hield hij zich gedeisd. De BMC-kopman werd verrast door zijn vrouw Chiara, die uit Italië was komen reizen, met hond Mol ly. De renner maakte een rondje op zijn nieuwe, gele fiets. Via een geluidsopname die de ploeg per mail verspreidde liet Evans weten „wat last" van zijn linkerarm te hebben. „Maar mijn benen gaan nog lekker. Ik maak van mijn rust dag ook echt een rustdag." niet. Het niveau is zo hoog dat je elke dag moet focussen als je een goed klassement wilt rijden", al dus Gesink die tijdens het vrage nuurtje in La Marmotte symbool stond voor de rust bij Rabobank. Ook ploegleider Adri van Houwe- lingen kon alleen maar beamen dat zijn ploeg er in deze fase van de Tour veel beter voorstaat dan vorig jaar op hetzelfde tijdstip. In 2009 heerste op de eerste rustdag in Limoges nog een begrafenis stemming. Door de polsbreuk van Gesink en de ondermaatse presta ties van Mentsjov was er voor de Oranje brigade nog amper perspec tief Om het contrast weer te ge ven: Rabobank begint vandaag als leider in het ploegenklassement aan de laatste Alpenetappe. Het is geen toeval dat zijn ploeg als collectief zo sterk voor de dag komt, zei Van Houwelingen. „De sfeer in het team is heel goed. Dat weerspiegelt zich ook in de koers." Hoewel hij het ploegenklassement een prestigieuze aangelegenheid noemt, koestert Van Houwelingen voor het vervolg van de Tour hoge re ambities. „Het ploegenklasse ment is leuk, maar daar gaan we ons niet op richten. Met Denis en Robert mikken we op twee ren ners in de top tien. En waarom zouden we niet voor een etappeze ge gaan? We mogen niet te gauw tevreden zijn." Hoewel het zelfbewustzijn bij Ra bobank geen grenzen kent, waar schuwde Bram Tankink voor de keerzijde van de medaille. In de Tour kan alles op een dag om slaan, refereerde de Tukker aan het demasqué van de RadioS- hack-ploeg op weg naar Avoriaz. „Als Robert morgen zijn pols breekt en Denis twee minuten ver liest, dan is de Tour ook voor ons voorbij. Daar ga je niet vanuit, maar we moeten er wel voor wa ken dat we niet verslappen." Kopman Denis Mentsjov maakt tot nu toe een sterke indruk in de Tour. foto Koen van Weel De zwaarste Alpenrit staat op het programma over onder meer twee beklimmingen van de eerste cate gorie en een van de buitencatego rie. De meeste angst boezemt de Col de la Madeleine in. 9e etappe 13 juli 204,5km Morzine- Avoriaz Cluses 26km o' f Colombière 46km FRANKRIJK Voor Nederlandse wieler fans is het fleurig blauw, met oranje accenten, van de Belgische Capri Sonne-ploeg voor eeuwig verbonden met het rossige hoofd van Peter Winnen. De Lim burger maakte in de jaren tachtig furore als klimmer. Zo ook in Morzine. Had het peloton giste ren een rustdag in het skioord, Peter Winnen hield er in 1982 bepaald niet de benen stil. Hij won er de Touretappe. Meer bekend nog werd Winnen natuur lijk van zijn dubbel slag op Alpe d'Huez. In 1981 zege vierde de Limburger in het tricot van Capri Sonne op de Nederland se Alp, in 1983 was hij al overge stapt naar het Ti-Raleigh van Peter Post. Winnen, een begenadigd co lumnist, vertelde in zijn boek 'Van Santander naar Santander' hoe groot bij de Capri Sonne-ploeg de invloed van de sponsor was. „De instructie luidde: bij overwin ningen dient men, zeker voor het oog van de camera, zich te laven aan Capri Son ne en aan niets an ders dan dat." Dat viel nog niet mee, onder vond Winnen. „Het bij- puntige rietje slechts met de groot ste moeite door de ver pakking gedreven wor den." Of hij het lekker -vond? Bij de eerste kennismaking met het vruchtendrankje zei Winnen er niets van. „Er was trouwens nie mand die er iets over zei." Dat was ook helemaal niet belangrijk. „Hoofdzaak was dat er gekoerst kon worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39