301 Cosijn als bondscoach naar WK Vlissinger Rens Cosijn is deze week één van de Zeeuwse deelnemers aan het WK kabel- wakeboarden. Hij is ook nog de bondscoach. dinsdag 13 juli 2010 KABELWAKEBOARDEN 'In het voorseizoen rijden we vaak naar Duitsland om te trainen. Binnen twee uur zit je op een prachtig meer' Dirk Gideonse door Roeland van Vliet KAMPERLAND - In de schaduw van het grote WK voetbal (en de na sleep) staat een veel kleinere mon diale titelstrijd: het WK kabelwake- boarden. Aan dat toernooi, dat morgen in het Duitse Neubranden- burg begint, doen vijftien Neder landers mee. Drie van hen - Dirk Gideonse, Dennie Sturm en Rens Cosijn - komen uit Zeeland. Wakeboarden is een sport die in de jaren tachtig is ontstaan uit het golfsurfen en waterskiën. Net als het waterskiën werd het wakeboar den eerst achter een boot gedaan. De 'rijders' dansten op de hekgol- ven en deden trucs op de verschil lende obstakels, die waren overge nomen uit het skateboarden en snowboarden. Later deed het ka- belwakeboarden zijn intrede, waar bij de rijders worden voortgetrok ken doör een kabel die met 30 kilo meter per uur een rondje over het water maakt. Kabelwakeboarden heeft als grote voordeel dat het minder prijzig is. Niet iedereen heeft immers de be schikking over een boot. „Wake boarden achter de boot is voor de mensen die net iets meer geld heb ben", legt Cosijn uit. „Het kabelwa keboarden is voor de gewone man." De benodigde techniek voor ka belwakeboarden is net even an ders dan die voor de boot-variant. Achter de boot maak je gebruik van de hekgolven, achter de kabel lanceer je jezelf als je de voortgaan de beweging blokkeert. Doorgaans kunnen kabelwakeboarders mak kelijker de overstap maken naar de boot dan andersom. „Op het NK boot willen we nog wel eens verrassen", zegt een lachende Co sijn, die bij de masters de titel strijd al twee keer won. „En dat vinden ze echt niet leuk, kan ik je vertellen." De 33-jarige Vlissinger noemt zich zelf een pionier in de sport. Hij heeft het zelf allemaal moeten uit vinden. Inmiddels wordt hij inge haald door jongere wakeboarders als Dirk Gideonse (21) en Dennie Sturm (25). „Ik leer soms nog van hen. Zij introduceren moeilijkere 'tricks'. Ik moet hard trainen om hen bij te houden." Maar op de meesten heeft Cosijn wel wat over. Vandaar dat hij zich vorig jaar heeft opgeworpen als bondscoach. „Mijn kracht is dat ik zie waar de jongens en meiden sterk in zijn. Ik weet op welke on derdelen ze veel punten kunnen scoren bij de jury en op welke on derdelen minder. Ik ken namelijk zelf heel goed het klappen van de zweep. Tot vorig jaar was een va der van één van de wakeboarders de bondscoach. Dat was niet ide aal. Ik zit er daarentegen midden in en ben nog altijd bloedfana- tiek." In Zeeland hebben Cosijn, Gideon se en Sturm een trainingsmogelijk heid in Kamperland, bij De Schots man. Daar is al meer dan tien jaar een kabelbaan. Maar vaak rijden ze naar Duitsland, waar veruit de meeste kabelbanen zijn. Cosijn: „Daar zijn de omstandigheden ook vaak wat beter dan hier. In Zeeland staat vaak wind en heb je golfvorming op het Veerse Meer. In Duitsland kunnen we trainen op rimpelloze meren." Het kabelwakeboarden is een jury- sport. Net als bij bijvoorbeeld turn nen worden de rijders afgerekend op de moeilijkheid van de spron gen en de uitvoering ervan. In elke ronde krijgen de wakeboarders twee runs, waarbij de hoogste sco re telt. „Ben je in de eerste run ge vallen, dan heb je dus een herkan sing", legt Cosijn uit. „Maar ben je de eerste run goed doorgekomen, dan kan je in de tweede run een beetje risico nemen." Op het WK in het noordoosten van Duitsland zijn ongeveer twin tig landen vertegenwoordigd. Ne derland, Duitsland en Engeland zijn in de breedte het sterkst, weet de bondscoach. Voor Gideonse en Sturm is hij zeer tevreden als ze in de finale (beste acht) komen. „Dan moet alles meezitten." Zelf moet hij in de buurt van het po dium kunnen komen. „Maar als ik druk bezig ben met de wedstrij den en prestaties van anderen, zal ik mezelf een beetje moeten weg cijferen." Een voordeel van het wereldkam pioenschap is dat Cosijn zijn in ternationals wat langer bij elkaar heeft. De Oranje-equipe is afgelo pen week al naar Duitsland afge reisd en heeft de afgelopen dagen al volop met elkaar kunnen trai nen. „In Nederland zie ik de mees ten alleen bij wedstrijden, niet bij trainingen. Ik krijg nu eindelijk de tijd om echt wat aan de coaching te doen. Dat vind ik wel lekker." Dirk Gideonse Dirk Gideonse Leeftijd: 21 jaar Woonplaats: Middelburg Klasse: Open men Specialiteit: Tricks op de obsta cles, zoals sliders, funboxen en kickers (schansen). Is in staat meer dan één beweging te doen op bij voorbeeld een funbox. Bijzonderheid: Wordt gezien als voorman van een nieuwe genera tie. Mist daardoor nog wel ervaring in grote wedstrijden. Rens Cosijn Rens Cosijn Leeftijd: 25 jaar Woonplaats: Middelburg Klasse: Open men Specialiteit: Airtricks (waarbij je het luchtruim kiest door de voort gaande beweging te blokkeren). Daarnaast wordt hij geroemd om zijn constantheid: hij maakt nauwe lijks fouten. Bijzonderheid: Hij kan ook goed boarden achter de boot, waarbij een iets andere techniek is vereist. foto Ronald den Dekker Dennie Sturm Dennie Sturm Dirk Gideonse, een specialist op de 'obstacles', in actie op een funbox. Leeftijd: 33 jaar Woonplaats: Vlissingen Klasse: Masters Specialiteit: Airtricks Bijzonderheid: Hij geldt als één van de pioniers in de relatief jonge sport en leert nu nog van jongere wakeboarders, die al moeilijkere tricks kennen. Is sinds een jaar bondscoach, een onbetaalde func tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32