Rabobank ligt op schema voor 261 SC Ook in de slaapkamer moet het kloppen Rustdag De Rabobankploeg staat er na de eerste acht etappes goed voor. De kopmannen Robert Gesink en Denis Mentsjov DeRabo-Pioeg gaat aan strijden mee om de bovenste plaatsen. „hegJLenJ! dinsdag 13 juli 2010 door Mart Smeets Door de voetbalperikelen van de zondagnacht, bleef het nog enige tijd onrustig in Morzine. De berusting van de nederlaag in Johannesburg leverde eerst een bijna plechtige stilte en rust op, maar ging later over in liederlijk, dronken gezang en ordinaire veel- schreeuwerij. Vroeger waren rustdagen nog rust dagen voor de volgers. Tegenwoordig zijn het topdagen waarin snoeihard gewerkt moet worden, waar de volgers een re sem aan persconferenties dienen af te lopen en waar een goed werk- en productieschema de plaats hebben overgenomen van een lekkere luie lunch en een rusti ge middag waarin plaats is voor re flexieve gedachten en overzicht. Toen ook werden er wel sociale bij eenkomsten georganiseerd. Een voetbalwedstrijd bijvoorbeeld, ooit in de Alpen, een confrontatie tussen Frankrijk en de rest van de wereld, eindigend in een geweldig ordinaire schoppartij die de spe lers van het huidige Oranje tot schaamte zou hebben aangezet. Of er was dat plaatselijk comité dat het een goed idee had gevon den een soort hindernisrace voor alle volgers te beleggen' een koers op snelle vierwielers over een geac cidenteerd terrein. Voorafgegaan door een wel be sprenkelde lunch ging men van start om ineens, vol schrik en af grijzen te zien dat een der deelne mers, ex-renner Luis Ocana, bijna fataal crashte. De wedstrijd werd meteen afge last, Ocana verbleef maandenlang in een ziekenhuis en alle andere goede ideeën over 'iets sociaals' tij dens de rustdag werden vervol gens diep weggestopt. Nu de Tour even stilstaat in een mondain en in de zon badend ski oord, moeten de volgers zich in ve le bochten wringen om alles te be happen: waar zit Schleck? Wan neer zegt Evans wat? Komt Armst rong nog trainen? Morzine is op de ochtend een vredig oord' links en rechts liggen oranje afvalresten van wat een mooie, jubelende nacht had moeten worden. De eerste volgers reppen zich naar het hotel van de Rabobank. De Ne derlandse sport heeft een nieuwe oranje held. Het voetbal ligt achter ons, we zijn nu van en voor Ge sink. Een Amerikaanse collega houdt me aan. Hij heeft twee vragen. Of ik een kater heb en of Gesink goed Engels spreekt. Ik antwoord: neen en ja, in de juiste volgorde. Dan trilt mijn telefoontje: kwart over een klaar staan, dan naar Saxo bank, daarna Armstrong monte ren en vervolgens promo's maken. Gezamenlijke maaltijd. Geen voet bal. Rustdag? TOUR DE FRANCE j ju de leiding in het algemeen door Patrick Delait LES CETS - Drie weken lang de ka mer delen met een ploeggenoot. In de Tour de France is er voor de meeste renners geen ontkomen aan. Reden te meer voor Rabo bank om de kamerindeling als een serieuze zaak te bestempelen. Het is niet vanzelfsprekend om drie weken lang de slaapkamer te delen met een ploeggenoot, spreekt Rabo-ploegleider Frans Maassen uit ervaring. Als renner reed de Limburger bij Buckler sa men met Jelle Nijdam. In de koers dienden beiden dezelfde belangen, maar daarbuiten hadden ze weinig gemeen. „Nijdam en ik verschil den te veel van karakter om sa men op de kamer te liggen", zegt Maassen, die zich meer op zijn ge mak voelde bij de Belg Edwig van Hooydonck, jarenlang zijn vaste kamergenoot in de ploeg van Jan Raas. Ook bij Rabobank zijn er een aan tal vaste koppels. Robert Gesink en Grischa Niermann zijn twee handen op één buik. Hetzelfde geldt voor Juan Manuel Garate en de in Spanje woonachtige Rus De- nis Mentsjov. Daarnaast vormen ook Brabanders Lars Boom en Koos Moerenhout en het duo Bram Tankink/Maarten Tjallingii een slaapkamerkoppel. Omdat een Tourploeg nu eenmaal uit negen renners bestaat, slaapt Oscar Freire alleen. „Oscar vindt het geen probleem om alleen te slapen. In een kleinere ronde laten we de renners geregeld van kamer rouleren. Op die manier leren ze el kaar beter kennen. De Tour is ech ter te belangrijk om te experimen teren", zegt Maassen, die het voor al belangrijk vindt dat Gesink en Mentsjov zich op hun gemak voe len. Maassen: „Robert en Denis heb ben hun slaapkamergenoot zelf mogen kiezen. Die mannen heb ben overdag al zoveel stress aan hun hoofd dat ze zich in het hotel 'happy' moeten voelen." De Tour organisatie stelt voor elke ploeg acht tweepersoonskamers en ne gen enkele ter beschikking. Waar renners, verzorgers en mecani ciens altijd met z'n tweeën op de kamer liggen, hebben leden van de technische staf een ruimte voor zichzelf Maassen erkent dat het gebrek aan privacy in een ronde van drie we ken soms kan opbreken. Renners die een nacht apart wil len slapen vinden bij hem een ge willig oor. „Als iemand na tien da gen Tour even alleen wil slapen, dan kan dat. Hoe langer de Tour duurt, hoe vermoeider de meeste renners worden. Het gebeurt dan wel eens dat er irritaties naar bo ven komen", zegt Maassen. Over Bram Tankink hoeft de ploeg leider zich weinig zorgen te ma ken. De 31-jarige Tukker, vlak voor de Tour opgeroepen als vervanger voor de geblesseerde Laurens ten Dam, stelt geen al te hoge eisen aan zijn slaapgenoten. Jawel, ook Tankink vindt het niet handig om de kamer te delen met een ploeg maat die tot middernacht televisie wil kijken. En nee, gewekt worden door een snurkende renner vindt ook hij niet fijn. Maar over het al gemeen past Tankink zich makke lijk aan. „Ik denk dat ik bij Rabo bank met elke renner op een ka mer kan slapen. Dat betekent niet dat ik geen voorkeur heb. Met de ene ploeggenoot kun je het nu eenmaal beter vinden dan met de andere." De enige renner tegen wie Tankink ooit zijn veto heeft uitgesproken, is Juan Antonio Fle- cha. Beiden waren vorig jaar nog ploegmaats bij Rabobank. „Wij la gen elkaar totaal niet. Dat heb ik de ploegleiding ook snel duidelijk gemaakt. Nu Flecha is vertrokken naar Team Sky heeft dat probleem zich vanzelf opgelost", zegt Tan kink die het belang van een ge schikte kamergenoot relativeert. Robert Gesink (r) zet de sprint in tijdens de achtste etappe. Roman Kreuziger (I) en Alberto Contador zitten in zijn wiel. foto Eric Lalmand/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28