sport 123 De pijn zit diep, ook bij Robben Het WK van Oranje in een notendop Arjen Robben had de held van Oranje kunnen worden. Het liep echter anders. „We hebben er alles aan gedaan." dinsdag 13 juli 2010 TELEURSTELLING 'Ik deed er alles aan om te scoren, maar Casillas krijgt die bal op z'n teen' Arjen Robben door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Ook toen de inter nationals van Oranje gisteren in Amsterdam uit het vliegtuig stap ten, zat de pijn over het missen van de wereldtitel nog diep. Dich ter bij het mooiste goud zullen ze misschien nooit meer komen, dichter bij eeuwige roem mis schien ook niet meer. De droom- .kansen van Arjen Robben, de du bieuze beslissingen van de scheids rechter, de bittere teleurstelling van de late Spaanse goal: alles zat nog in de hoofden. Meteen na afloop van de verloren WK-finale hadden ze hun woede al op Howard Webb gericht. Vol gens het gros van de spelers was de nederlaag namelijk vooral te danken aan een kapitale blunder van de Engelse scheidsrechter, die Oranje in de verlenging ten on rechte geen corner toekende. Uit de daaropvolgende aanval forceer de Spanje via Andres Iniesta de be slissing (0-1). Wesley Sneijder, Mark van Bommel, Robin van Per- sie' één voor één richtten ze hun pijlen op Webb. In de emotie kort na de wedstrijd viel dat best te begrijpen. Een nuchtere analyse, waarbij opge merkt zou moeten worden dat Oranje de mindere van Spanje was en wel meer dan één rode kaart had kunnen krijgen, ontbrak echter .bij velen. Rafael van der Vaart keek als één van de weini gen wel realistisch terug. „Het klopt dat de scheidsrechter vlak voor het einde een corner aan ons had moeten geven", zei de inval ler. „Maar ik denk niet dat we door hem verloren hebben." De pijn was voelbaar en zichtbaar, omdat Oranje er heel dichtbij was. Ja, de Spanjaarden waren beter, maar verzuimden lange tijd de kansen te benutten. Eén succesvol le tegenstoot had het Nederlands elftal zomaar de wereldtitel op kunnen leveren. Dat moment, na ruim een uur spelen, leek ook te komen toen Sneijder met een afge meten pass Arjen Robben alleen richting het Spaanse doel stuurde. De aanvaller had veel tijd, schoot laag in en zag tot zijn eigen verbijs tering dat de bal via doelman Iker Casillas naast zeilde. „Die bal moet er gewoon in", keek Robben na afloop schuldbewust terug. „Ik deed er alles aan om te scoren, maar Casillas krijgt die bal op z'n teen. Het is ook pech, maar ik weet dat ik die had moeten ma ken. Klaar." Daarna kreeg Robben nóg een mogelijkheid om het ver schil te maken. Hij stoomde op richting het doel en voélde hoe Carles Puyol handen en voeten ge bruikte om hem af te stoppen. Robben, die in het verleden gere geld kritiek kreeg omdat hij te snel en te vaak ging liggen, bleef uitge rekend op dat cruciale moment op de been. „Webb had alsnog een rode kaart moeten geven aan Puyol", keek Robben terug. „Ik ging niet liggen omdat ik dacht dat ik nog kon sco ren. Op zo'n moment geef je alles om dat doelpunt te maken. Maar toen Webb zag dat ik geen voor deel meer uit de situatie kon ha len, had hij alsnog een tweede gele of directe rode kaart én een vrije trap moeten geven. Puyol deed er alles aan om me tegen te houden, hij had ook door dat ik op weg leek naar de beslissing. Maar Webb zag het anders. Het was niet zijn enige fout." Robben was, on danks de blessure die hij een week voor de start opliep, belangrijk voor Oranje. „Het doet pijn dat we geen wereldkampioen zijn gewor den, maar ik vind dat we onszelf niks kwalijk kunnen nemen." Nederland speelde niet zijn beste eindtoernooi, maar be reikte wel de finale. Flitsend werd het spel echter nooit. Het WK van Oranje in een notendop. Nog een huldiging en er kan definitief een punt achter het WK van Oranje worden gezet. Conclusie: het was een toernooi vol rariteiten. Slecht spelen, een prima mentaliteit, de finale halen en die volgens traditie verliezen. ZUUR De laatste meters van zijn loop baan legde hij strompelend af Als of het lichaam nog een keer wilde zeggen: het is mooi geweest Gio, we stoppen er mee. In zijn droom was het omhoog tillen van de we- door Leon ten Voorde reldbeker zijn laatste daad, in de praktijk gaf hij vervanger Edson Braafheid een hand en nestelde hij zich teleurgesteld op de bank. De finale was zijn beste wedstrijd op het WK, maar helaas bereikte niet iedereen die piek toen het beste werd gevraagd. We hadden met z'n allen Giovanni van Bronck- horst een vrolijker afscheid ge gund, al tekende hij wel voor de mooiste goal van Oranje op dit WK. Een schrale troost. MAZZEL Bijna alles zat mee en dus was het volgens de lijn van het WK heel lo gisch geweest als Oranje met tien man de strafschoppen had gehaald en die ook nog even gewoon had gewonnen. Met de beslissende penalty bij 7-7 van Edson Braaf heid. Zo ver kwam het niet. Vier minuten voor het einde koos het fortuin plots een andere weg. Nederland werd op het toernooi wel eens het nieuwe Duitsland ge noemd, maar zover hadden de ech te Duisters het nooit laten komen. DE BESTE Hij was lange tijd de beste speler van Oranje, maar in de finale was Mark van Bommel er niet. Door een domme harde overtreding haalde hij al snel de angel uit zijn eigen spel. Van Bommel was slor dig in de passing en lag voortdu rend overhoop met de inderdaad falende scheidsrechter Webb. Te gen Brazilië kreeg hij de arbiter mee, in de finale alleen maar te gen. Voor het oog van de hele we reld deed Van Bommel zichzelf te kort. En dat gold ook voor de luid bejubelde Sneijder, die in alle klas sementen hoog scoorde en een fan tastisch rendement had, maar in de eindstrijd werd getackeld door zijn eigen frustratie. De beste? Doelman Maarten Stekelenburg was goed, op die ene wedstrijd te gen Uruguay na dan. Maar eigen lijk was er geen grote uitblinker. Hoe typerend voor de resultaat voetballers van Oranje. HET SPEL Knap hoor die tweede plek. Res pect. Nooit gedacht ook. Maar toch knaagt er diep van binnen een gevoel van onbehagen. Want ondanks die finaleplaats is Oranje voetballend nooit zichzelf geweest op het WK. Al die romantische verhalen over de klasse van de aan val... we hebben er veel te weinig van teruggezien. De wil om te win nen was grandioos, net als dat ge loof in eigen kunnen. Maar om te gloriëren is er meer nodig. Wie nuchter en eerlijk analyseert komt tot decondusie dat Nederland aan de bal een van de zwakste toer nooien uit de recente historie heeft afgewerkt. Oranje heeft voor al zichzelf vermaakt, maar niet de rest van de wereld. Zelfs die ene topwedstrijd zat er in een reeks van zeven niet in. Wat als Van Per- sie, Robben (door zijn blessure kan hem verder niets verweten worden) en Sneijder wel hun abso lute topvorm hadden bereikt? WAT ALS... Wat als Arjen Robben in de 62e minuut de bal wel had binnenge schoten? Dan had Spanje moeten forceren en was er volop ruimte voor Oranje ontstaan. Grote kans dat Nederland dan wereldkampi oen was geworden. Wat en als... het heeft allemaal geen zin meer. Robben had de wereldbeker op z'n schoen, maar Spanje is de te rechte kampioen. Arjen Robben is ontdaan, nadat hij een levensgrote kans heeft gemist. foto Luca Bruno/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25