buitenland 19 Slachtoffers Srebrenica herbegraven Jammer jongens, maar we kunnen nu Dacht 't wel GENOCIDE Vijftien jaar na dato herdenken 40.000 Bosniërs moord op achtduizend moslims maandag 12 juli 2010 Tienduizenden wonen herbe grafenis bij van moslimman nen. Ook Servische president Tadic aanwezig bij herdenking. Jan Pronk: ontkenning verant woordelijkheid Nederland vindt nog steeds plaats. POTOCARI - Tienduizenden men sen zijn gisteren op de begraaf plaats in Potocari bij Srebrenica bij eengekomen om de herbegrafenis bij te wonen van 775 mensen die vijftien jaar geleden zijn gedood na de val van de moslimenclave. Mannen droegen kisten in groene kleden naar de versgedolven gra ven. Nabestaanden waren in tra nen en prevelden gebeden bij de lange rijen witte marmeren grafste nen. „Ik heb niets meer te verlie zen", zei Hatidza Mehmedovic (58) huilend. Ze kwam naar Poto cari om haar in 1995 door het Bosnisch Servische leger gedode man en twee, zoons te begraven. De in totaal achtduizend geëxecu teerde moslimmannen werden in massagraven gedumpt. De autoriteiten waren uitgegaan van ongeveer tienduizend belang stellenden, maar er werden er cir ca 40.000 geteld. Bij de plechtig heid was onder andere de Servi sche president Boris Tadic aanwe zig. Hij wilde met zijn aanwezig heid bijdragen aan 'de verzoening tussen volkeren', maar diverse slachtofferorganisaties waren daar niet blij mee. Nederlandse blauwhelmen waren in 1995 belast met het beschermen van de beveiligde enclave Srebreni ca. Ze konden niet voorkomen dat de moslimmannen werden ge scheiden van de vrouwen en wer den afgevoerd naar wat later execu tieplaatsen bleken te zijn. Volgens oud-politicus Jan Pronk vindt ontkenning van de verant woordelijkheid voor de val van Sre brenica nog steeds plaats in Neder land. Hij doelde hiermee op een re cent publicatieverbod van het tijd schrift De Onderofficier door het ministerie van Defensie. De editie zou gewijd worden aan Srebreni ca. „Publicatie zou het aanzien van de Nederlandse krijgsmacht scha den en slecht van pas komen in de huidige politieke situatie in Neder land", aldus Pronk. Hij deed deze uitspraak gisteren tijdens de Natio nale Srebrenica-herdenking in Den Haag. Pronk was tijdens de val van Srebrenica minister van Ontwikkelingssamenwerking. Hij reisde destijds af naar de enclave en nam daar als eerste het woord volkerenmoord in de mond. In 2002 stelde Pronk dat de Nederlan ders meer hadden moeten doen om de moslims te beschermen. Verdriet bij een grafkist van één van de 775 genocide-slachtoffers die zijn herbegraven. foto Fehim Demir/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9