Portaal van Vlaanderen Witte's Museum Taxatiedag van oude en zeldzame boeken maandag 12 juli 2010 de gaten. Wanneer een schip door mag va ren gaat de sluis open. Hierdoor gaat zo'n duizend ton zout mee het zoete water in. 'Dat zijn een miljoen pakken zout', vertelt één van de wist-je-dat? bordjes in het por taal. Binnen is veel te beleven, maar buiten be leef je natuurlijk het echte werk. Het is mo gelijk om, op vaste tijden, met een gids over het sluizencomplex te lopen of een vaartocht te maken. In samenwerking met het Visserijmuseum in Breskens worden tochten over de Westerschelde georgani seerd. Je kunt van Breskens naar Vlissin- gen varen of andersom. De schipper pro beert uit te varen met laag tij, zodat het mogelijk is om zeehondjes te spotten op drooggevallen zandbanken. Deze tocht, die elke maandag en zaterdag plaatsvindt, wordt ook wel 'dagje maritiem' genoemd. Naast de bootexpeditie neem je ook een kijkje in het Visserijmuseum. Hier kom je meer te weten over vissen, boten en visse rij in Zeeland. Terug in het Portaal van Vlaanderen leren bezoekers hoeveel lading er in het ruim van een schip past. Een containerschip kan bijvoorbeeld 1620 keer zoveel materiaal vervoeren als een vrachtwagen. Leuk voor bezoekers, maar voor mensen die elke dag met de zeevaart te maken hebben is dit geen nieuws meer. En dat zijn niet alleen zeelieden. Er zijn onder meer portretten te zien van een agent, lasser, brugwachter en een kraanmachinist. In het Portaal staan de mooiste stuurlui echt aan wal. Portaal van Vlaanderen en Visserijmuseum Openingstijden van het Portaal van Vlaanderen: maandag t/m zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Kosten: volwassenen 3 euro en kinderen van 5 tot 12 jaar twee euro. Openingstijden van het Visserijmuseum: maandag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Kosten: volwassenen 3 euro, kinderen van 6 tot 12 jaar en 65-plusers twee euro. Dagje maritiem vanuit het Portaal in Terneuzen: 10.00 tot 16.00 uur. Reser veren bij het Portaal van Vlaanderen: tel. 0115-616268. Kosten: 20 euro. Dagje maritiem vanuit het Visserijmuseum in Breskens: 11.00 tot 17.00 uur. Reserveren bij het Visserijmuseum: tel. 0117-383656. Kosten: 20 euro. Het Portaal van Vlaanderen is ook een fietscafé. Het beschikt over vier oplaad- punten voor elektrische fietsen. Een fietscafé is een fietsvriendelijke gelegen heid waar de fietser terecht kan voor het plakken van de band, het vullen van de bidon en de aanschaf van een FIKS-fietskaart zonder dat deze een verplich te consumptie afneemt. er eindeloos op oefenen. 'mÊSëgm Bij het sluiswachterspel kun je zelf de sluizen bedienen. foto's Mark Neelemans sprekers; ze hebben allemaal een eigen ka mertje. Chronologisch geordend staat de apparatuur parmantig op de planken. Het lijkt wel alsof elke radio, groot of klein, klassiek of modern ogend, hier te vinden is. Jan wijst trots enkele pronkstukken uit de collectie aan. De Pathofoon uit 1903, een zelfgemaakte radio van een luciferdoosje die tijdens de oorlog werd gebruikt om En geland te kunnen ontvangen en de gram mofoon van het model 'His Masters Voi- Hij verkoopt geen enkel stuk dat hij bin nenkrijgt. „Ik ben een verzamelaar, géén handelaar. Als ik bepaalde apparatuur dub bel heb, dan ruil ik met een medeverzame laar. En daar komt geen portemonnee aan te pas." Witte's Museum, Bationstraat 45 4571 ES Axel tel. 06-29511886. Open op vrijdag en zaterdag van 13.30 -17.00 uur. Toegang gratis. Persoonlijke rondleiding mogelijk. www.wittesmuseum.nl VIDEO Kijk naar video's over de natuurspeeltuin in Terneuzen, het schone strand in Oostkapelle en het commentatorhokje in Voetbal Expe rience in Middelburg op www.pzc.nl/zomer STUUR UW TIPS NAAR zomer@pzc.nl VUSSINGEN - Taxateur en veilinghouder Arie Molendijk uit Rotterdam taxeert maandag in hotel-restaurant Royal in Vlis- singen oude en zeldzame boeken, hand schriften en oude bijbels. Molendijk is gespecialiseerd in oude ge schiedenis, topografie en theologie. Van 13.00 tot 16.30 uur schat hij in het hotel aan de Badhuisstraat materiaal op waarde, dat door bezoekers wordt meegebracht. Er zijn ook voorbeelden te zien van antie ke boeken en bijbels die op originele wijze zijn gerestaureerd. Een taxatie kost drie eu ro. Info via info@molendijkboeken.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75