prof geweest Het WK was vooral een voetbalfeest buiten het veld 0:33 2-1 Nederland-Uruguay 3-2 maandag 12 juli 2010 'Alles klopte bij dat doelpunt Toen de bal naar mij toe róldewist al les in mijn lichaam dat ik ging schieten. Mijn vader was op die dag ja rig. Ik kon hem geen mooier cadeau geven dan een finaleplaats. Het is prachtig als je zo veel mensen blij kan maken.' Van Bronckhorst over zijn goal tegen Uruguay ■Vff twee weken nog zijn afscheidswed- strijd speelt. In de Kuip is Real Mal- lorca dan de tegenstander. Weer een Spaanse tegenstander! De fans zullen hem kippenvel bezorgen, foto Halden Krog/EPA dat weet hij wel. Ze zullen hem weer verwarmen. Hij, Giovanni van Bronckhorst, de aanvoerder die net geen wereldkampioen is ge worden. De grote sterren konden op het WK in Zuid-Afrika de verwachtingen niet waarma ken. De ene na de andere re putatie sneuvelde. Langs de grote ringweg van Johannesburg flonkeren de afbeeldingen nog altijd op enorme wolkenkrabbers. Het zijn de niet te missen gezich ten van de drie r's: Rooney, Robin- ho, Ronaldo. Stoer en zelfverze kerd lachen ze de wereld van grote hoogte toe, als de beoogde sterren van het WK. Maar toen gisteravond in Soccer Ci ty een punt achter het negentien de wereldkampioenschap werd ge zet, waren zij lijfelijk allang niet meer in Zuid-Afrika aanwezig. On danks al die mooie beloftes vanuit de lucht, was het nooit hun WK. Zoals het ook niet het WK was van Messi, Kaka, Drogba, Ribéry en Eto'o. Net als vier jaar geleden in Duits land, bleven de grote heren van het internationale voetbal ver ver wijderd van al die verwachtingen. Ze werden groots en met veel tam tam binnengehaald, maar in stilte en in tranen trokken ze de deur achter zich dicht. Dancing with the Stars werd strompelen zonder muziek. Niet het individu, maar het collectief regeerde dit toernooi. Hoeveel liefhebbers zullen - buiten de finalisten Nederland en Spanje en het organiserende land Zuid-Afrika uiteraard - straks nog met vreugde terugdenken aan dit WK? De blijde boodschap die voor af werd verkondigd, was vooral op de tribunes terug te zien. In een Zuid-Afrikaanse krant stond vrij dag een opiniestuk, met als conclu sie dat dit het beste toernooi in de geschiedenis was geweest. Dat onvervalste stukje chauvinis me valt nog te begrijpen ook, want alle doemscenario's ten spijt: de Zuid-Afrikanen hadden hun zaak jes goed voor elkaar. Beter dan ver wacht werd in elk geval. Wie op straat en in de nachtelijke uren zijn verstand er bij hield, zal zich niet vaak onveilig hebben gevoeld. Sterker nog: zelden werd een WK Lionel Messi beleefde een roemloze aftocht. foto Peter Klaunzer/EPA lië: de supermachten van het voet bal kenden een dramatisch toer nooi. Met als dieptepunt de roem loze eliminatie van Messi, de beste voetballer van allemaal die beter verdiende dan een chaotisch elftal, dat geleid werd door een nog veel grotere chaoot. Zelfs de allergroot ste kunstenaar bleek machteloos toen hem zijn gereedschap uit han den werd genomen. Diego Marado- na heeft de voetbalwereld veel ge geven, maar in Zuid-Afrika ont nam hij ons ook weer een stukje. Net als de twee voorgaande edities was dit toernooi weer eens het be wijs dat het beste voetbal allang niet meer op de WK's wordt ge speeld. Te vaak blijken de grote sterren in juni opgebrand te zijn na een slopend seizoen. We moe ten er mee leven. Dat het Oranje zonder franje de finale haalde was misschien wel symbolisch voor het toernooi van de schraalheid. Dit WK zal buiten Nederland en Spanje niet de geschiedenis ingaan als het WK van de klassieke, heroïs che momenten. Van de sublieme acties of de opkomst van die ene nieuwe vedette. Als de rest van de wereld aan dit WK denkt, dan hoort men de vuvuzela en ziet men blunderende scheids- en grensrechters. Zuid-Afrika heeft de voetballerij de afgelopen maand verrast en verbaast. Helaas hebben de artiesten op het grootste voetbalfeest ter wereld daar te weinig voor teruggedaan. ANALYSE door Leomi ten Voorde afgewerkt in zo'n gastvrij land vol trotse mensen als Zuid-Afrika. Maar verder kun je moeilijk zeg gen dat dit het beste WK in de his torie is geweest. Daarvoor was het niveau over de gehele linie te ma tig, te grauw. Daarvoor zijn er te weinig nieuwe spelers opgestaan die het voetbal de komende jaren aan de hand kunnen nemen. Een nieuwe frisse tendens is nooit zichtbaar geworden. Het vuurtje pruttelde wel, maar bereikte nooit de vlam van passie. We moeten ook heel goed in ons geheugen tas ten om nog enkele spetterende wedstrijden te herinneren. Brazi- lië-Nederland was in de tweede helft: opwindend, Duitsland-Argen- tinië was meeslepend, net als Gha na-Uruguay, Slowakije-Italië en Spanje-Portugal. Maar tot veel meer komen we niet. Duitsland had een leuke fase dit toernooi, Spanje ook, het spel van Ghana was aanstekelijk en Chili voetbalde fris van de lever. Maar er waren nog veel meer landen die zwaar teleurstelden: Engeland, Frankrijk, Italië, Argentinië, Brazi- KAAPSTAD - Na de 'streep in het kruis' van aanvoerder Giovanni van Bronckhorst (foto) maakte Ne derland zich al op voor zijn derde WK-finale. Vlak voor rust verleid de Diego Forlan Oranje-goalie Maarten Stekelenburg echter tot een foutje. De averij werd hersteld door Sneijder (met zijn vijfde goal) en Robben. Oranje hield in het slot stand en mocht terug naar Johannesburg waar het het WK was begonnen tegen de Denen. Doelpunten: 18. Van Bronckhorst 1 -0, 41. Forlan 1-1, 70. Sneijder 2-1, 73. Robben 3-1, 90+2. M. Pereira 3-2. Opstelling: Stekelenburg; Boulahrouz, Heitinga, Ooijer, Van Bronckhorst; Van Bommel, De Zeeuw (46. Van der Vaart); Robben (89. Robben), Sneijder, Kuijt; Van Persie. Man of the match: Sneijder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55