'Gio' is altijd een voorbeeldige 32 Woensdag 12 mei zit Giovanni van Bronckhorst in de Kuip ach ter de microfoon. Hij kondigt het einde van zijn carrière aan. „Ik wil met de wereldtitel afscheid nemen." De droom komt niet uit. Dierentuin Nederland-Slowakije 2-1 Nederlahd-BrazHië maandag 12 juli 2010 door Bert Maalderink DROOM SPAT UITEEN Hij veroverde in zijn perio de bij Barcelona twee keer de landstitel, in 2005 en 2006. De afgelopen dagen leek de NOS-ploeg op het WK wel een zieken boeg. De één na de an der begon te hoesten, te proesten en wit om de neus te worden. Er viel niet aan te ontkomen, dus ook ik werd aangestoken en bijna ge veld. Net toen het belangrijkste moment van het verblijf in Zuid-Afrika eraan kwam: de fina le. De goede luisteraar is het zeker opgevallen, want mijn stem klinkt als die van een verkouden ijsbeer. Zouden er trouwens ijsberen zijn in Johannesburg? Ik weet het niet, maar de spelers van Oranje onge twijfeld wel. Zaterdag bracht het Nederlands elftal een bezoek aan de dierentuin hier. Van Marwijk deed er een beetje besmuikt over. Toen ik vroeg wat de ploeg de dag voor de finale gedaan had, ant woordde de bondscoach dat er ge wandeld was. Maar omdat ik over voorinformatie beschikte, zei ik: "In de dierentuin toch?" Toen kon Van Marwijk er niet meer omheen. Maar hij had zich verbaal goed voorbereid en een scherpe opmerking in petto: "Som mige spelers dachten dat ze jou daar ook zagen." Zowel de bonds coach als perschef Kees Jansma rol de door de zaal van het lachen. Die grap hadden ze samen be dacht. Zaterdagmiddag kreeg ik van iemand een sms'je waarin ik attent werd gemaakt op het dieren- tuinbezoek. Er stond bij dat wan neer ik er op de persconferentie een vraag over zou stellen Bert van Marwijk zou antwoorden: "Ik heb er jou ook nog gezien". Het ging geheel volgens scenario dus. Typisch Van Marwijk. Daar om maakte ik me aan de voora vond van de finale ook absoluut geen zorgen over de afloop van de wedstrijd tegen Spanje. De bonds coach en consorten hebben de af gelopen twee jaar met militaire precisie toegewerkt naar de dag van gisteren. Onderweg ging er weinig tot niets fout. Kwalificatie reeks, blessures, vormcrises; alle hordes werden zonder moeite ge nomen of omzeild. Dus waarom zou het in de finale misgaan? Dat antwoord is niet zo moeilijk en weten we inmiddels: Spanje was beter. Je kunt je optimaal voor bereiden, alles proberen uit te slui ten, maar voetbal blijft uiteindelijk een sport met een tegenstander. Het gevolg daarvan is dat uitslagen onvoorspelbaar zijn. Daar helpt geen octopus, parkiet of ijsbeer in Johannesburg aan. Daar is het misgegaan; een voetbal ploeg hoort niet te gaan wandelen in een dierentuin de dag voor een WK-finale. Behalve misschien als er een ijsbeer te zien is. Die was er niet in de dierentuin van Johannes burg, ik heb het nagevraagd. En zelf lag ik zaterdagmiddag verkou den in m'n bed. door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - De aanvoerders band zit strak om zijn arm als hij Iker Casillas de hand schudt. Het is zondag 11 juli, iets voor half ne gen 's avonds. De keeper van Real Madrid kijkt in de ogen van voor malig Barcelona-speler Giovanni van Bronckhorst, die in Spanje de mooiste jaren van zijn carrière heeft gekend. Nu staat hij tijdens de laatste minuten van zijn voet balloopbaan juist tegenover dat land. 'Gio' geniet, zoals hij dat ook de voorgaande zeventien seizoe nen heeft gedaan. Het is interland nummer 106 voor de linksback en het moet de mooi ste van allemaal worden. Mooier dan zijn debuut bijna veertien jaar geleden tegen Brazilië. Mooier ook dan zijn vijftigste, vijfjaar geleden in Finland. En liefst ook nog'wat mooier dan de duels die de afgelo pen weken voorbij zijn gekomen. Nummertje honderd tegen Dene marken, de overwinning op Brazi lië, zijn wereldgoal in de halve fina le tegen Uruguay; ze moeten alle maal in de schaduw komen te staan van deze laatste interland. Wat zou er in de uren vooraf gaand aan de finale allemaal door zijn hoofd hebben gespookt? Zijn debuut voor Feyenoord en voor Oranje, de jaren in Schotland en Engeland of toch vooral die mooie periode in Barcelona? Daar wordt hij gewaardeerd als linksback, is hij de steun in de rug van de dan nog excellerende Ronaldinho en wint hij de Champions League. Hij leert er ook Lionel Messi ken nen. De kleine Argentijn noemt Van Bronckhorst tijdens die perio de de beste linksback ter wereld. Kun je een groter compliment krij gen? Messi zou deze zomer de gro te ster van het WK worden, maar is een illusie armer teruggekeerd naar Argentinië. Ondertussen staat 'Gio' nog steeds fier overeind. De bondscoaches hebben de afge lopen jaren nauwelijks twijfels ge had over zijn kwaliteiten. Gio, daar kun je als trainer op bouwen, die verzaakt nooit en zal nooit een splijtzwam binnen je selectie wor den. Hij heeft de uitstraling van de ideale schoonzoon en is in al die ja ren een voorbeeldige prof Schok kende uitspraken' zal hij nooit doen. 'Gio' houdt zich liever op de vlakte en spuwt dan zonder blik ken of blozen een aantal voetbalcli chés uit. Bij elke club waar hij heeft ge speeld, zien ze hem graag terugko men. Glasgow Rangers, Arsenal, Barcelona, Feyenoord; 'Gio' hoeft maar te bellen en ze rollen de rode loper voor hem uit. Niet omdat hij de beste speler in de clubgeschiede nis is geweest, maar vanwege zijn fijne karakter en tomeloze inzet. En als hij scoort, is het er meer dan eens eentje om voor altijd in te lijsten. Ineens een verwoestende uithaal met links, waar een keeper alleen stijlvol naar kan duiken. De stille kracht verandert dan in een vul kaan die uitbarst. De mond gaat open, de schreeuw is tot op de tweede ring van het stadion hoor baar. Zoals afgelopen dinsdag in Kaap stad. Hij sluipt mee naar voren, legt de bal voor zijn linker en haalt verrassend en vooral vernietigend uit. De Uruguayaanse keeper Fer nando Muslera is kansloos. Dat de bal nog net de binnenkant van de paal kust maakt zijn zesde doel punt in het shirt van Oranje nog net dat tikkeltje mooier. Maar 'Gio' weet ook dat die treffer nu niet meer telt. Dit is de finale. Al les wat achter hem ligt is nu even niet meer belangrijk. Hij ziet Andres Iniesta, Xavi en Carles Puyol aan de andere kant van de middenlijn staan. Het zijn vrienden van hem, maar van avond wil hij ze opvreten. Zij krij gen nog kansen om prijzen te win nen, hij niet meer. Ruim negentig minuten later moet hij ze felicite ren. Hij, Giovanni van Bronck horst is er niet in geslaagd met een wereldtitel afscheid te nemen. Die prachtige gouden beker mag hij Giovanni van Bronckhorst gaat het duel aan met Sergio Ramos. niet in ontvangst nemen. Hij on dergaat hetzelfde lot als de aan voerders in 1974 en 1978, Johan Cruijff en Ruud Krol. Hij kijkt om zich heen en ziet hoe DURBAN - Toen de Slowaakse bondscoach Weiss de opstelling Van Oranje in zijn handen kreeg gedrukt, moest hij even slikken, „Met Arjen Robben is Nederland Vijftig procentbeter." Robben maakte het weer Waar. Na een pin- nige dribbel en een dito schot (fo to) zette hij Oranje op koers voor de kwartfinale. Van Marwijk raak te na afloop geïrriteerd over de kri tiek op het spel. „Noem mij een ploeg die wei voortdurend gewel dig voetbal speelt." Doelpunten: 18. Robben 1 -0, 84. Sneij der 2-0, 90+4. Vittek 2-1 (strafschop). Opstelling: Stekelehburg; Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronck horst; Van Bommel, De long; Robben (71. Elia), Sneijder (90+2. Afellay), Kuijt; Van Persie (80. Huntelaar). Man of the match: Robben. de Spanjaarden feestvieren. Mor gen naar huis, denkt hij, en dins dag niet door de Amsterdamse grachten. Helaas. Hij gaat terug naar Rotterdam, waar hij over PORT ELIZABETH - Na 45 minuten gaven de vele miljoenen pseu- ilo-bondscoaches geen cent voor de kansen van Nederland. Een her boren Oranje herstelde de averij echter na rust, tweemaal haalde Sneijder de trekker over. En als Sneijder (foto) al met het hoofd gaat scoren.,. Complimenten waren er voor vete raan Aftdré Ooijer. dié tè elfder ure centrale Verdediger Joris Mat hijsen moest - vervangen. Deze kreeg last van zijn knie. Doelpunten: 10. Róbinho 0-153. Sne ijder 1 -168. Sneijder 2-1 Opstelling: Stekelenburg; Van der Wiel, Heitinga, Ooijer, Van Bronck horst; Van Bommel, De jong; Robben, 'Sneijder, Kuijt; Van Persie (85. Huntel- aar). Man of the match: Sneijder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54