281 Huidige lichting van Oranje is als topwijn W Spanje is een FINALE WK VOETBAL Na Brazilië en Italië kan Spanje de voetballiefhebbers wel bekoren. Nederland-Denemarken 2-0 Nederland-Japan if m WÊÊÉÊp M UB WIIWMgr .<ê£pt; - És fHfek lUV Ü^JlSfc - -«Tiifer maandag 12 juli 2010 Het WK van 2010 was de perfecte piek voor de huidi ge generatie Nederlandse topvoetballers. Leeftijd, erva ring, persoonlijkheid, voet balintelligentie en mentale veerkracht bundelden zich samen op het juiste mo ment. at bepaalt de kracht van een excellente fles wijn? De soort druiven, natuurlijk, de vruchtbaarheid van de bodem en de weldaad van de zon. De meesterhand van de wijnboer is van eminent belang, evenals een goede oogst. Maar het allerbelang rijkste is het juiste moment van ontkurken, het moment waarop de wijn ten volle gerijpt is en de smaak volledig tot zijn recht komt. Heeft het Nederlands elftal van 2010 alles van een topwijn, een Grand Cru die op het moment su prème uit de kelder is gehaald? Ja, zo heeft dit WK bewezen. De ge zichtsbepalende spelers hebben ja renlang de tijd gehad om zich te ontwikkelen in de grote competi ties van Europa. Ze hebben de leef tijd waarop het lichaam gestaald is om een heel seizoen op topniveau te spelen, ze hebben de ervaring van meerdere EK's of WK's en ze zijn gehard door de wetten van de Champions League. En ze hebben vrijwel allemaal bewezen dat ze mentaal weerbaar zijn en in staat zijn om een grote tegenslag te over winnen. Noem ze maar op, de steunpilaren van dit Oranje. Wesley Sneijder (26): vierde grote toernooi, spil van Champions League-winnaar Internazionale, herrezen na een vernedering in Madrid. Vaak neer gezet als een splijtzwam, een en fant terrible, een wandelende tijd bom. Maar in Zuid-Afrika haalde hij het maximale uit zijn arsenaal aan kwaliteiten. Arjen Robben (26), ook al vierde toernooi, sensa tie van de Bundesliga, meester van de revalidatie. Zonder hem zou dit Oranje nooit een WK-finale waard door Roel Wiche zijn geweest. Dirk Kuijt (29), derde toernooi, gerijpt in Premier Lea gue, door niets en niemand kapot te krijgen. Niet gracieus genoeg voor de Grote Vier, zo zeiden ze, maar met alleen ballerina's win je nooit de oorlog. Nigel de Jong (25), het gewapend beton in het hart van de ploeg, laat hem alsje blieft nooit meer Cadillacs gaan verkopen. En natuurlijk Mark van Bommel (33), de patron op het veld, de natuurlijke leider van de ploeg en misschien wel de sluwste en meest uitgekookte voetballer van dit WK. <- Toegegeven, het was geen garantie voor onsterfelijk voetbal. Dit Ne derlands elftal is geen ploeg die tot in de eeuwen der eeuwen herin nerd wordt als een briljante, on weerstaanbare machine, zoals het Oranje van 1974 of het Brazilië van 1982. Niet alle spelers (Van Persie) hadden de vorm die ze hadden moeten hebben en schoonheid werd ondergeschikt gemaakt aan het resultaat. Maar het is wel een elftal dat drijft op een hoge mate van volwassenheid, die tijdens eer dere toernooien nooit gesigna leerd werd. In 2006 (WK, Duits land) bestond de kern van de ploeg uit dezelfde spelers, maar was aan alles af te lezen dat erva ring en mentale hardheid tekort schoten. Roemloos werd Oranje uitgeschakeld, na een schandaal wedstrijd die veel zei over het ge brek aan ruggengraat in de ploeg. In 2008 (EK, Zwitserland en Oos tenrijk) speelde Nederland twee wereldwedstrijden, maar was er niemand die opstond toen dat het meest gevraagd werd, in de kwart finale tegen Rusland. In 2010 greep alles wél in elkaar. Het leidde tot een koele, effectieve campagne in de poule en tot een heroïsche wederopstanding in de sleutelwedstrijd tegen Brazilië, toen de mannen van de jongens werden gescheiden en Oranje lou ter over mannen bleek te beschik ken. De wijn werd op het juiste moment ontkurkt, het aroma was krachtig en de smaak was goed. Wijnboer Van Marwijk liet de gla zen inschenken op de juiste tempe ratuur en oordeelde dat het een goed jaar was. Het Nederlands elf tal van het WK 2010 was een ge rijpte ploeg, een ploeg waarin leef tijd, ervaring, persoonlijkheid, voetbalintelligentie en mentale veerkracht zich bundelden volgens het beste scenario. Het was het waard om de fles leeg te drinken, tot op de bodem. Nigel de Jong is het gewapende beton in het hart van de ploeg. foto Daniel dal Zennaro/EPA door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Italië, de wereld kampioen van vier jaar geleden, kon weinig harten sneller laten kloppen. De ploeg volgde daarmee het voorbeeld van de Brazilianen, die in 2002 ook geen glorieuze, hartverwarmende ploeg op de been brachten. Voor de neutrale voetballiefhebber is het daarom een zegen dat de gouden trofee nu naar de Spanjaarden is gegaan. Technisch vernuft, prachtig posi tiespel, kwaliteit gekoppeld aan kracht; met Spanje, dat gistera vond Nederland met 1-0 door een goal van Iniesta versloeg, heeft de wereld eindelijk weer eens een mooie kampioen. Van de 32 landen die in Zuid-Afri- ka aan de aftrap verschenen, bleek Spanje uiteindelijk de ploeg met de langste adem. Hoe sneu dat ook voor Nederland is. Oranje wordt al decennialang geassocieerd met mooi voetbal, maar kon dat tij dens het negentiende WK te wei nig laten zien. Voor de Spanjaar den gold lange tijd hetzelfde. In Nederland weten we uit ervaring dat een nederlaag in de openings wedstrijd (EK'88) niet het einde van een toernooi hoeft te beteke nen. Spanje verloor op 16 juni ver rassend van Zwitserland (0-1) maar werd 25 dagen later wel tot wereldkampioen gekroond. Toch had Spanje, ondanks het bij vlagen prachtige voetbal, het niet altijd even gemakkelijk. Na de mis stap tegen de Zwitsers won de for matie van Vicente del Bosque wel iswaar vijf keer op rij, maar bij de laatste vier overwinningen liet het scorebord steeds een minieme ze ge zien. Spanje kende tegen Chili bijzonder moeilijke fases en kwam in de kwartfinale tegen Paraguay goed weg toen de Zuid-Amerika nen vanaf de strafschopstip ver zuimden de score te openen. Span je was daarentegen wel overduide lijk een maatje te groot voor Portu gal en Duitsland. Het succes van de ploeg zit 'm al ja ren in het koppelen van de kwali teiten in de verschillende linies. Op het WK maakte de ploeg ach terin met het centrale duo Carles Puyol/Gerard Pique een sterke en stabiele indruk. Back Sergio Ra mos bestreek heel de rechterflank, op links was Juan Capdevila één van de minst opvallende spelers. De balans werd vooral bewaakt door controleur Sergio Busquets, die ervoor zorgde dat de roep om Marcos Senna verstomde. De mid denvelder van Villarreal was twee jaar geleden nog een drijvende kracht tijdens het gewonnen EK, maar werd voor het WK gepas seerd door Del Bosque. Naast Busquets fungeerde Xabi Al- onso als tweede 'breker'. De genie ën van de ploeg - Xavi en Andres Iniesta - konden zich daardoor naar hartenlust uitleven. De twee middenvelders zijn in het shirt van Barcelona al jaren een lust voor het oog en ook bijzonder be palend voor de Spaanse nationale ploeg. Als Iniesta en Xavi draaien, staat Spanje eigenlijk al met 1-0 voor. De enige negatieve opmer king op hun rapport is, dat hun rendement ook op het WK te laag was. Die tekortkoming werd ech ter gecompenseerd door de doel treffendheid van David Villa. De naam van de topscorer werd door Del Bosque steevast als een van de eersten op het wedstrijdfor mulier gezet. Een vaste, stabiele partner en bliksemafleider had hij niet echt, omdat Fernando Torres met zichzelf worstelde. De talen ten Pedro en Fernando Llorente klopten daardoor op de deur. Met het voetbal van Barcelona als hou vast, pakte Spanje de dubbel. Na de Europese titel van 2008 mag het land zich nu ook wereldkampi oen noemen. Het zal het Spaanse voetbal een nieuwe boost geven en er is voldoende talent om - in tegenstelling tot uittredend kam pioen Italië - ook op de eindtoer- nooien van de komende jaren titel kandidaat te zijn. Het liefst met mooi, elegant voetbal, zoals de we reld het graag ziet. JOHANNESBURG - Oranjes eerste DURBAN - Na twee duels met twee doelpunt op weg naar de finale overwinningen heeft Nederland was een Deense co-productie. Vlak na rust kopte AZ'er Simon de achtste finale al bereikt. Een dwarrelende Jabulani van Wesley Poulsen een voorzet van Robin Sneijder (op de foto gekust door van Persie via de rug van zijn loiin Heitinga) was de Japanse ploeggenoot Daniel Agger in het doelman Rawashima te machtig. doel (1-0). Dê onbevangen inval Maar opnieuw was het spel niet beurt van Eljero Elia (foto) gaf de hoogstaand. Van Marwijk heeft eerste overwinning de flair die in niet zoveel met die kritiek. „In Ne het eerste uur Ontbrak. „Over vier derland verwachten we dat we de weken hopen we terug te keren in tegenstander binnen twintig minu dit stadion", zei bondscoach Bert ten kapot spelen. En dan moeten van Marwijk na afloop. we ook nog met 5-0 voorstaan. Doelpunten: 46. Agger 1 -0 (eigen doel Dat is gewoon niet realistisch." punt), 85. Kuijt 2-0. Doelpunt: 53. Sneijder 1 0 Opstelling: Stefcelenburg; Van der Opstelling: Stekélenburg; Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronck- Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronck- horst; Van Bommel, De Jong (88. De horst; Van Bommel, De Jong; Kuijt, Sne Zeeuw); Kuijt, Sneijder, Van der Vaart ijder (83. Afelfay), Van der Vaart (72. (67. Elia); Van Persie (77. Elia); Van Persie (88. Hüntelaar). Man of the Match: Sneijder. Man of the Match: Sneijder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50