Woede en verdriet 261 K 2010 Spelersrapport Oranje is in de finale niet goed'genoeg. Spanje is stukken beter. De beslissing valt uiteindelijk pas ver in de verlenging. Een voetbalsupporter, vermoedelijk Jimmy Jump, deed vlak voor de finale bijna een geslaagde poging om de wereldbeker een muts op te zetten. Jim my Jump verstoorde in het verleden de EK-finale 2004, de finale van Ro land Garros in 2009 en het Eurovisie Songfestival in 2010. foto Eugene Hoshiko/EPA DRIE KEER VERLOREN maandag 12 juli 2010 door Leon ten Voorde JOHANNESBURG - De medaille kan ze gestolen worden. Ooit komt er misschien nog een moment in hun leven dat ze met genoegdoening te rug kunnen kijken op dit WK, maar dat is nu even ver weg. De nacht is al bijna over Johannesburg gevallen als de spelers van Oranje hun tastbare herinnering aan de tweede plaats komen ophalen. Het is dat in het protocol staat, anders waren ze het liefst zo snel mogelijk naar binnen gerend. Even daarvoor heeft scheidsrechter Webb al het podium beklommen en de Engelsman doet onder een luid fluitconcert. Het is de Neder landse aanhang niet ontgaan dat de arbiter Oranje in de verlenging een hoekschop had moeten geven. Die kwam er niet, waarna Spanje uit de tegenstoot scoorde: 0-1. Dus is de woede van Sneijder en Van Bommel meteen na afloop enigs zins te begrijpen. Aan de andere kant hebben de spe lers van Nederland het zichzelf in de finale ook aangedaan. Oranje bleek uiteindelijk gewoon niet goed genoeg. En daarnaast werden er teveel onnodige overtredingen gemaakt, waardoor de nodige spe lers al in de eerste helft met de handrem erop moesten spelen. Daar komt bij dat op de rode kaart van Heitinga in de tweede helft van de verlenging niets viel aan te merken. Als de aanvoerder van Spanje Puyol de beker onder een regen van confetti in ontvangst nemen, staan de spelers van Nederland zwaar balend op het veld. Nog al tijd vloekend en tierend, nog altijd wijzend naar het vermeende on recht. Van Bommel heeft de rug naar de feest vierende Spanjaarden gekeerd, net als Heitinga. Zij willen en kunnen het niet zien. Dit had hun dag moeten worden, de dag dat het Nederland voetbal eindelijk eens bevrijd zou worden. Even la ter kunnen ze het nog wel opbren gen om een erehaag voor de terech te kampioen te vormen, maar de gezichten verraden nog steeds het grote verdriet. Een finale verliezen doet pijn. Maar verliezen in de laatste minu ten van de verlenging is dubbel zo pijnlijk. Het doel van de tien van Oranje is in die bloedstollende laat ste minuten wel duidelijk: overle ven en gokken op penalty's. Maar dat houvast wordt ze vier minuten voor tijd door Iniesta uit handen geslagen. De uitblinkende doelman Stekelenburg, die Nederland daar- Nederland voor de WK-finale. Staand van links naar rechts: Maarten Stekelenburg, Robin van Persie, John Heitinga, Joris Mathijsen, Dirk Kuijt en Mark van Bommel. Gehurkt, van links naar rechts: Gregory van der Wiel, Nigel de Jong, Giovanni van Bronckhorst, Wesley Sneijder, Arjen Robben. foto Martin Meissner/AP Maarten Stekelenburg: 7 Goede redding in de eerste minu ten op kopbal Ramos en in de ver lenging op inzet Fabregas, maar toonde te weinig lef met spelhervat tingen. Durven voetballen geldt ook voor een keeper. Had geluk dat het Spaanse vizier vlak voor zijn doel niet op scherp stond. Gregory van der Wiel: 6 De rechtsback heeft laten zien rijp te zijn voor een stap omhoog. Speelde ook in de finale naar beho ren. Van der Wiel had in aanval lend opzicht nog meer kunnen brengen als hij de bal wat vaker had gekregen. John Heitinga: 6,5 Zijn pass was tijdens het WK geen wapen. Raakte ook in de finale me nig bal verkeerd, maar scoorde daar door nog wel bijna toen hij de bal terug wilde geven aan keeper Casil- las. Bood Villa een grote kans, maar herstelde zijn fout door de bal liggend tot corner te verwer ken. In de tweede verlenging kreeg hij zijn tweede gele kaart, dus rood. vrije doorgang, maar faalde oog in oog met oud-ploeggenoot Casillas. Troefde daarna Puyol af op snel heid, maar scoorde opnieuw niet. Robben had het verschil kunnen en moeten maken. Wesley Sneijder: 6 Kwam te weinig aan de bal. Als hij 'm wel al eens had, werd Sneijder meteen vastgezet. Kwam goed weg na keiharde schop op het lichaam van Busquets, maar zette na een uur Robben alleen voor de keeper. Dirk Kuijt: 5,5 Liep vaker achter Sergio Ramos aan dan andersom en kwam daar door niet in zijn spel. Bleef meters maken, zonder zelf gevaarlijk te worden. Na 71 minuten pas voor de tweede keer tijdens dit WK ge wisseld. Robin van Persie: 6 Na een kwartier al geel krijgen is niet lekker, ook niet voor een spits. Bleef daarna worstelen zoals in de voorgaande duels. Die ene, onna volgbare flits waar iedereen op wachtte bleef uit. Joris Mathijsen: 6 Verdedigend goed, opbouwend nog veel te vaak een onzekere fac tor. Kan overtuigend een duel win nen, om de bal vervolgens totaal onnodig in te leveren. Leek stijf te staan van de zenuwen. Eljero Elia: 4 De vervanger van Kuijt moest voor diepte en snelheid zorgen maar liep net als zijn voorganger vooral achter Ramos aan. Viel tactisch zwak in en leek niet te snappen wat er van hem werd gevraagd. Giovanni van Bronckhorst: 7 Speelde goed in zijn allerlaatste offi ciële wedstrijd. Vanaf minuut één hard in de duels, ging er als een wa re aanvoerder volledig voor. Had het lastig tegen de snelle invaller Navas, maar bleef overeind. Rafael van der vaart: 6 Viel behoorlijk in, kreeg zelfs de aanvoerdersband toen Van Bronck horst werd gewisseld. Edson Braafheid speelde te kort om voor een cijfer in aanmerking te komen Mark van Bommel: 6 Domme, veel te harde overtreding op Iniesta die hem al na ruim twin tig miniiten geel opleverde. Speel de vanaf dat moment op het rand je en dat is niet fijn tegen de sterke Spanjaarden. Nigel de Jong: 6 Had na 28 minuten al met rood het veld afgekund, na een karatetrap op de borst van Xabi Alonso. De Jong haalde niet het niveau dat hij eerder op dit WK etaleerde. Te vaak balverlies. Arjen Robben: 6,5 In de eerste helft had de rechtsbui ten opvallend vaak ruzie met de bal. Kreeg in de tweede helft een Giovanni van Bronckhorst was één van de Oranje-spelers die gistera vond geel zag. Arjen Robben gaat alleen op Iker Casillas af, maar zal zijn schot naast zien gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48