Italië dag lang zonder nieuws Supermodel Naomi Campbell getuigt in proces-Charles Taylor Opnieuw melamine in melk China Details in dagboek Mladic Iran trekt terdoodveroordeling door steniging tegen overspelige vrouw in Journalisten staken tegen 'muilkorfwet' zaterdag 10 juli 2010 Geen nieuws gisteren in Ita lië, uitgezonderd de media die gelieerd zijn aan Silvio Berlusconi, de man die vol gens de stakende journalis ten hen wil muilkorven. door Eelco van der Linden Deze vrijdag geen nieuws in Italië. De kiosk hangt zoals altijd vol met bloot en rod del, maar geen kranten. Behalve die van premier Silvio Berlusconi, II Giornale, die al die klanten die met lege handen staan, waar schuwt dat 'Silvio' het zat is en 'dreigt met verkiezingen'. De vakbond van journalisten en al die kranten die al 51 dagen ageren tegen de zogeheten 'muilkorfwet' verontschuldigen zich. „Het is geen staking van een corporatie, maar een protest om de burger te beschermen", zegt vakbondsleider Roberto Natale. Op de site van zijn bond FNSI staat hoe Mussolini besloot in 1923 de toenmalige pers de mond te snoeren. Er is lang onderling gedis cussieerd of staken tegen een wet die verbiedt nieuws uit lopend jus titieel onderzoek te brengen, geen 'eigen doelpunt' zou worden. De grote demonstratie in Rome van een week geleden maakte waar schijnlijk meer indruk. Net als de gele stickertjes 'post-it' die tegen woordig naast krantenartikelen staan met de tekst: 'dit verhaal had u niet gelezen als de wet wordt aangenomen'. Zo kan het dus gebeuren dat de hoofdredacteur van 11 Giornale, die zegt tegen de wet van zijn broodheer te zijn, vandaag schrijft: 'hoe kun je om persvrijheid vra gen door af te zien van publice ren?'. Het is vrijdag en 40 graden, die journalisten willen gewoon naar het strand, is de boodschap die vol gens de krant blijft hangen. Silvio Berlusconi wil niet meer af geluisterd worden en zeker niet de teksten in de krant terug lezen. Dus heet het nu dat'het hele land' wordt afgeluisterd en de privacy van 'de Italianen' moet worden be schermd. Politie en magistratuur mogen straks alleen afluisteren als ze ze ker weten dat er een boef aan de lijn is en dan maar voor beperkte tijd. Journalisten die 'taps' publice ren krijgen gevangenisstraf en hun uitgevers geldboetes tot een maxi mum van 464.700 euro. Met een premier die tv-journaals contro leert en een bevolking waarvan 80 procent zich alleen informeert via tv, is het geen wonder dat zijn boodschap blijft hangen. BEIJING - De Chinese autoriteiten hebben in ten minste twee provin cies opnieuw zuivelproducten met de chemische stof melamine aange troffen. Dat hebben de staatsmedia be kendgemaakt. In 2008 kwamen zes baby's om door het drinken van met melamine aangelengde melk, honderdduizenden kinde ren werden ziek. Uit de ontdekking blijkt dat ver vuilde melk een gevaar blijft in China, ondanks de harde aanpak twee jaar geleden toen tientallen mensen werden gearresteerd en twee, een boer en een melkverko- per, ter dood werden veroordeeld. Volgens de Chinese media is een deel van de vondst melkpoeder dat twee jaar geleden vernietigd had moeten zijn, maar in plaats daarvan is opgeslagen. Melamine wordt toegevoegd aan met water verdunde melk om het rijk aan proteïne te doen lijken en het zo door de kwaliteitstesten te loodsen. De testen meten namelijk het ge halte stikstof, dat zowel in melami ne als in proteïne zit. Gevolgen voor de gezondheid van de chemische stof zijn onder ande re nierstenen en schade aan de nie ren. LONDEN - Het supermodel Naomi Campbell zal in Leidschendam ge tuigen in het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte ex-pre sident van Liberia Charles Taylor. Dat heeft een woordvoerster van Campbell gisteren gezegd. Hoofdaanklaagster Brenda Hollis van het Speciaal Hof voor Sierra Leone (SCSL) wil Campbell onder vragen over een zogeheten bloed- diamant die zij in 1997 van Taylor in Zuid-Afrika zou hebben gekre gen. Volgens de Amerikaanse actri ce Mia Farrow, die de aanklagers LONDEN - De straf van de Iraanse vrouw die veroordeeld was tot de dood door steniging vanwege over spel is ingetrokken, meldt de Iraan se ambassade in Londen volgens Britse media. Het is niet duidelijk of Sakineh Mohammadi Ashtiani (43) op een andere wijze gedood zal worden. Britse politici steunden acties om Iran ertoe te brengen het gruwelij ke doodvonnis in te trekken. De Britse krant The Times plaatste ook als getuige op het oog hebben, heeft Campbell haar dat verteld. Campbell zei eerder dit jaar in een interview met de Amerikaanse praatprogrammacoryfee Oprah Winfrey dat zij niets met de zaak-Taylor te maken wil hebben omdat zij hem een enge man vindt. Maar volgens de SCSL-rech- ters is de getuigenis van Campbell relevant voor de zaak. Taylor heeft namelijk in de rechtszaal ontkend dat hij ooit iets met bloeddiaman- ten te maken heeft gehad. De rech ters in de Taylor-zaak wijzen Cam- donderdag een grote archieffoto van een doodsbange vrouw die deels wordt ingegraven voor ze wordt gestenigd. Onder de islamiti sche wetgeving van Iran is over spel de enige misdaad die met ste niging bestraft kan worden. Een man wordt normaal gesproken tot aan zijn middel ingegraven, een vrouw tot aan haar nek. De beulen gooien vervolgens net zolang met stenen tot het slachtoffer dood is. Volgens de mensenrechtenorgani- pbell er dan ook op dat zij kan worden veroordeeld wegens min achting van het hof als zij weigert op 29 juli om 9 uur 's ochtends te komen opdagen in Leidschen- dam-Voorburg. Daar houdt het SCSL de zittingen in het proces te gen Taylor. In Sierra Leone woed de in de jaren '90 een conflict dat aan mogelijk honderdduizenden mensen het leven heeft gekost. Ex-president Taylor van Liberia moet terechtstaan vanwege zijn vermeende betrokkenheid bij mis daden in buurland Sierra Leone. satie HRW, die de zaak van Ashtia ni onder de internationale aan dacht bracht, werd ze in 2006 voor het eerst veroordeeld wegens een 'onwettige verhouding' die ze na de dood van haar echtgenoot met twee mannen zou zijn aangegaan. Ze werd veroordeeld tot 99 zweep slagen. Vervolgens werd ze echter ook veroordeeld voor overspel hoe wel ze zegt haar bekentenis - die ze onder druk zou hebben afge legd - te hebben ingetrokken. AMSTERDAM - Serviërs en Kroaten maakten begin jaren negentig in het geheim afspraken om Bosnië op te delen en de moslimbevol king te verdrijven. Dat blijkt uit uittreksels van de oorlogsdagboe ken van de Bosnisch-Servische ge neraal Ratko Mladic. De dagboeken werden in februari bij een inval in het huis van de vrouw van Mladic in Belgrado in beslag genomen.. De uittreksels werden door aanklagers gebruikt voor een verzoek om de processen tegen zes Bosnisch-Kroatische lei ders voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag te heropenen. De aanklagers zijn van mening dat de 3500 bladzijden aan dagboek materiaal hun vermoeden onder bouwen van een Servisch-Kroati- sche samenzwering om moslims uit delen van Bosnië te verdrijven en een 'Groot-Kroatië' te creëren. Mladic, die door het Joegosla vië-tribunaal wordt beschuldigd van genocide, is al sinds 1995 voortvluchtig. De dagboeken schreef hij tussen 1991 en 1995 tij dens de Bosnische Oorlog. Na de arrestatie van Karadzic in juli 2008 behoort Mladic samen met Goran Hadzic tot de laatste belangrijke Servische verdachten die nog niet opgepakt zijn. den mensen mee. Bijna ieder jaar vijftien mensen om het leven geko- wordt wel een aantal deelnemers op men. De tot dusverre laatste dode de hoorns genomen. De afgelopen viel bij de rennen van vorig jaar. tachtig jaar zijn bij de stierenrennen foto Villar Lopez/EPA respectievelijk hoofdwonden en ge kneusde ribben op toen zij vielen en door stieren onder de voet werden gelopen. Aan de ren deden duizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9