spectrum IO Conditie Zaterdag 10 juli 2010 Voor het eerst in maanden heb ik me fysiek ingespannen. De ke ren dat ik het licht oplopende weggetje naar mijn huis be dwong daargelaten. Wanneer ik hijgend bovenkom na een klimmetje van nog geen 50 meter, schaam ik me diep. De hit te, het stof en de kuilen in de weg zijn geen excuus voor mijn slechte conditie. Nog maar drie jaar geleden rende ik moeiteloos negentig minuten over de Hollandse voetbalvelden, op zoek naar glorie. Hoe het zo ver heeft kunnen ko men? Afrika. De eerste aankoop die ik deed toen ik drie jaar geleden in Uganda kwam wonen, was een mountainbike. Vastbesloten om flink te blijven sporten, schafte ik het ding aan in hartje Kampala. Over Uganda's drukste snelweg fietste ik er mee naar mijn woning, 30 kilometer ver derop. Het werd een tocht van bijna vier uur. Dat kwam niet al leen door de enorme kruispunten en de files die zo dicht zijn, dat zelfs een fiets er niet tussendoor kan slalommen. Enkele flinke heu vels onderweg en angst voor langs- razend verkeer zorgden ervoor dat ik nooit op snelheid kwam. Geregeld maakte ik fietstochtjes, liefst op zandwegen waar weinig verkeer was. Eens denderde ik een heuvel af, om opeens recht op een gapend gat af te rijden. Uitwijken kon niet, zeker niet richting het drukke verkeer. Ternauwernood ontsnapte ik aan een nare val, maar fietsen hoefde even niet meer. Gelukkig is Afrika dol op voetbal. Al snel had ik een vriend die coach was van een lokaal team. De heren dachten dat elke Nederlander voetbalt als Arjen Robben. Met dat idee werd ik direct in de basis gezet. Om aan alle kanten overlo pen te worden. Er werd besmuikt gela chen, telkens wanneer ik de bal verspeel de aan een veel snellere tegenstander. Ook mijn hardloopcarrière was geen lang leven beschoren. Het land telt één hardloopfestijn, de jaarlijkse MTN-mara- thon. Vorig jaar werd er een wereldre cord op de 10 kilometer gelopen, totdat bleek dat het uitgezette parcours maar 9,2 kilometer lang was. Die 'marathon' liet mijn schokkende verval zien. Deed ik in 2007 nog 47 minuten over 10 kilo meter, twee jaar later was dat 1 uur en 2 minuten. Gebrek aan training is mijn ex cuus. Hardlopers zijn op slechts enkele plaatsen een geaccepteerd verschijnsel in Kampala. Meestal valt de eenzame loper hoongelach ten deel. Toen ik eens een greppel in moest springen om niet over reden te worden door een vrachtwagen, hing ik mijn sportschoenen snel aan de wilgen. Maar vandaag ben ik aan een nieuwe sport begonnen. In Kabalagala, Kampa la's bekendste hoerenbuurt, ligt een 'on vindbaar' sportschooltje. Spierbundel Yo- sef laat zijn klanten een uur lang inge wikkelde aerobicsoefeningen doen. Op muziek, in een moordend tempo. De deelnemers zijn hippe Ugandezen uit de middenklasse. Maar ook huisvrouwen met overgewicht werken zich in het zweet, evenals mijn buurman, die pas toor is. Wulpse dames, waarvan ik vermoed dat ze zich 's avonds in Kabalagala verhuren, houden hier hun lichaam in vorm. Yosef schreeuwt ons door het uur heen, waar na er pittige grondoefeningen volgen. Ik voel elke spier van mijn lichaam, maar heb eindelijk een manier gevonden om in beweging te blijven. En om een beetje te integreren in de buurt 'Drill-instruc- tor' Yosef mag me vaker afbeulen. Morgen, n juli, is het vijftien jaar geleden dat de Bosnische enclave Srebrenica in handen viel van het Bosnisch-Servische leger en duizenden mannen en jongens werden vermoord. Velen van hen zijn nog steeds niet teruggevonden. door Joost van Egmond Op de begraafplaats van Po- tocari wordt volop ge werkt. Tientallen versgedol- ven graven worden aan de binnenkant betimmerd. Buiten de hekken liggen nog grote stapels hout te wachten. Morgen worden hier ruim zevenhonderd mensen begraven, her en der gevonden lijken, die sinds 11 juli 2009 zijn geïdentificeerd. Suhra Malie wijst op een open plek tussen twee graven. „Daar wacht een vader op zijn zoon", zegt ze. Toen de begraafplaats werd aangelegd, lagen de graven ver uit een om ruimte te laten voor familieleden die later gevonden zouden worden. De ruimtes worden steeds schaarser. Toen Ma lie jaren geleden haar eerste familielid be groef, liet ze tien aangrenzende plaatsen reserveren. Na zondag zal er daarvan nog één open zijn. Ze wijst op een andere open plek. Een klein houten stokje markeert dat daar de ze week een graf moet worden aangelegd. „Daar worden twee broers herenigd." Zelf begraaft Malie zondag haar zoons Fuad en Suad. Ze staat stil bij twee kuilen naast een boom. „Hier komen ze. Mijn mooie zonen, ik was zo trots op ze." Een bordje langs de weg noemt deze be graafplaats een monument. Maar dat mo nument is nog lang niet af Duizenden di recte nabestaanden komen morgen niet naar een herdenking, maar naar een begra fenis. Duizenden anderen wachten nog op zo'n ceremonie/Misschien volgend jaar, of het jaar daarop. De versgedolven graven maken duidelijk dat Srebrenica nog altijd kampt met de na sleep van de genocide van 1995. Na de val van de enclave werden 8.372 mensen als vermist opgegeven, die zo goed als zeker zijn vermoord. Bijna tweeduizend van hen zijn nog spoorloos. Van veel andere lichamen zijn slechts delen gevonden. De zoektocht naar de vermisten gaat ter gend langzaam. Na de executie van de mannen en jongens uit de enclave werden de lijken in massagraven gedumpt. Vaak werden die weer verplaatst om te voorko men dat ze ontdekt werden en de her komst van de lijken gemakkelijk te herlei den zou zijn. Dat gesol met menselijke res ten maakt de identificatie tot een hels kar wei. Nog steeds worden er in de omgeving van Srebrenica massagraven ontdekt. De meest recente locatie is Zalazje, in de heu vels, op enkele kilometers van Srebrenica. De weelderige begroeiing op de steile heu vel wordt onderbroken door een geel af zettingslint. Overal steekt plastic uit de hopen omge woelde aarde. Flessen, gescheurde vuilnis-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 94