daar moet je ingroeien' 9 spectrum Zaterdag 10 juli 2010 'Jazz, Jasper van Damme foto Codarts Rotterdam De jonge Zeeuwse saxofonist jasper van Damme ontvangt vandaag op North Sea Jazz in Rotterdam de solistenprijs van de Dutch Jazz Competition. Bovendien doet hij met het mede door hem opgerichte Castel/van Damme- kwartet mee in de finale van de Dutch Jazz Competition. „Het is een droom om daar met een eigen band te staan." door Willem Jongeneelen De in Middelburg geboren Jas per van Damme wist eigen lijk niet eens dat er in de Dutch Jazz Competition ook prijzen bestonden voor solisten. Hij was dan ook zeer verrast, maar beschouwt het wel als een grote eer door de vakjury (met Hans Mantel) uitver koren te zijn. De Dutch Jazz Competition heeft als doel talentvolle Nederlandse jazz muzikanten en groepen de mogelijkheid te bieden om zich tweejaarlijks te presente ren aan het grote publiek, de pers en de muziekindustrie. Van Damme: „We heb ben onze demo ingestuurd om als kwartet de finale te halen. Dat is gelukt. Ik heb ei genlijk geen idee waarom de jury mij ver koos boven de andere muzikanten van de tien bands in de voorronden. Ik heb nog geen juryrapport gezien. Ik zag geweldige muzikanten optreden, maar blijkbaar heb ik met mijn spel de jury weten te raken." De rolverdeling in de band is duidelijk: „Die heet niet voor niets het Castel/van Damme-kwartet. Pianist Thierry Castel en ik wonnen beiden de Erasmus Jazzprijs, hij in 2007, ik in 2008. Thierry schreef, op één compositie van mij na, alle stukken. Hij soleert daarin veel, maar ook ik krijg al le ruimte om me te profileren. Ik weet niet of hij die stukken componeert met mij als een masteropleiding gaat volgen. Hij ont moette zijn muzikale kompaan Thierry Castel en de ritmesectie, bestaande uit Sven Happel (bas) en Mark Schilders (drums), wel nog op het conservatorium in de Maasstad. Vanaf het tweede jaar speelt het kwartet regelmatig samen, al zijn de individuele muzikanten ook actief in diverse andere formaties. Zo speelt Van Damme in een aantal bands, waaronder het Amsterdam Jazz Orchestra en de Be- noit Martiny Band uit Luxemburg. Met zijn vieren zouden ze op North Sea Jazz graag ook de bandprijs van de Dutch Jazz Competition in de wacht slepen. Van Damme: „Het is al een droom om met de eigen band met eigen materiaal op North Sea Jazz te mogen spelen. Het publiek ziet gewoon een optreden en zal tot de prijsuit reiking niet eens door hebben dat wij daar, evenals de drie andere overgebleven kandi daten, als onderdeel van die competitie staan. We willen wel graag winnen, want de winnaar ontvangt als prijs onder meer een cd-opname en een tour langs de bete re jazzpodia in Nederland. Die cd gaat er trouwens ook zonder die prijs uiteindelijk wel komen, want we willen niets liever dan dat dit kwartet gaat rollen." Castel/van Damme-kwartet vandaag vanaf 21.30 uur in zaal Volga op North Sea Jazz in Rotterdam. Voor meer informatie: w ww.dutchjazzcompetition. n l De 35ste editie van North Sea Jazz vindt plaats t/m 11 juli in Ahoy in Rotterdam. Met Pat Metheny, Norah Jones, The Roots, Joe Bo- namassa, Al Green, Rox, Ben Harper, Elvis Costello, Dave Holland, Fennesz, Stevie Won der en vele anderen. Het volledige program ma staat op: www.northseajazz.com Tips North Sea Jazz van Jasper van Damme: Uit solidariteit met een aantal geweldige Ne derlandse saxcollega's: Ben van Gelder kwar tet (vandaag), Joris Roelofs, met Jesse Ruller en Clemens van der Feen (morgen) De 'artist in residence' dit jaar: Ornette Cole man, baanbrekend vernieuwer (alle dagen, in diverse projecten) Pianist Tigran Hamasyan. Bezeten muzikant uit Armenië (vandaag) The Ploctones. Grootse Nederlandse band, met louter topmuzikanten als gitarist Anton Goudsmit en saxofonist Efraim Trujillo. Super leuk (vandaag) Jasper van Damme werd 23 jaar geleden ge boren in Middelburg. Zijn moeder bespeel de thuis diverse instrumenten (gitaar, pia no, klarinet), maar deed dat niet in ama teurgezelschappen en al zeker niet in de jazz. Van Damme: „Vanaf mijn 8ste ben ik saxofoon gaan spelen. Volgens mij omdat ik dat zo'n mooi goudkleurig ding vond in een blaadje, volgens mijn moeder omdat ik zwaar onder de indruk was van een pre sentatie van een saxofonist op school. Ik heb lang lessen gevolgd, maar ben wel een keer van leraar geswitcht. Franklin Schie man was een leraar die me de vrijheid gaf te improviseren. Vanaf mijn 15de heb ik die lessen op een hoger niveau voortgezet op een jazzschool in Roosendaal. Ik was in die tijd niet zo gek van jazz. Ik hield van rockmuziek; het kon voor mij niet snel hard genoeg zijn. Ik heb destijds zelfs nog een gitaar gekocht. Later speelde ik wel weer vaak sax: soul in de soulcoverband Boazblack en funk en jazz in een band met mijn broer Matthijs en twee schoolvrien den." De jazz is er bij Jasper langzaam inge slopen. „De saxofoon is sterk verbonden met jazz. Het instrument is pas in 1840 uit gevonden, dus er bestaat ook weinig klas sieke muziek voor de sax De grote saxofo nisten zaten derhalve in de jazz. Ik ben die muziek eigenlijk pas mooi gaan vinden op het conservatorium in Rotterdam. Tot die tijd leek alles als vanzelf te gaan voor mij als muzikant. Dat bleek daar niet meer het geval. Ik ben er hard aan gaan trekken en heb de passie voor jazz ook echt daar pas gevonden. Jazz is best ingewikkeld. Daar moet je ingroeien. Pas toen ik het begreep, ben ik het leuk gaan vinden." Jasper van Damme zit momenteel midden in zijn verhuizing van Rotterdam naar Am sterdam, waar hij aan het conservatorium muzikant in gedachten. Hij doet dat uiteraard wel voor een solerende alt- of sopraansaxofonist. De stukken zijn vaak al hele maal af als hij er de repe titieruimte mee binnen komt wandelen. Als we ze eenmaal spelen, ver anderen soms nog slechts een paar de tails. We geven elkaar wel de ruimte om er op te improviseren. In muziek zonder vo calen neem je als saxo fonist al snel de rol over van de zanger."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 93