'Nanotechnologie is als het koken van een ei' spectrum 8 B&REID MET BEHULP VAN NANOTECHNOLOGIE Zaterdag 10 juli 2010 Mayonaise waar je niet dik van wordt en verpakking met een beschermend binnenlaagje waardoor verse soep of yoghurtsnack langer houdbaar blijft. Twee voorbeelden van bionanotechnologie. „Een nieuw vakje in de gereedschapskist van de voedingsindustrie." door Peter de Jaeger foto PR Wat is bionanotechnolo gie eigenlijk? Het is verbetering van voedsel door in te grijpen op na- noschaal. Dat is een miljoenste me ter. Ter illustratie: een mensenhaar is 80.000 nanometer dik, onze na gels groeien ongeveer één nanome ter per seconde. Eiwitten, enzymen, mineralen en vitaminen worden aangepakt met deze techniek. „Nanotechnologie is slechts een nieuw vakje in de gereedschapskist van de voedingsindustrie. Maar het biedt wel mogelijkheden voor heel nieuwe producten die bijdragen aan een gezonde en prettige levensstijl", zegt Frans Kampers, directeur van het Wageningen Biotechnology Centre (BioNT) en leider van het onderzoek naar nanotechnologie in voeding. Kampers onderscheidt vier belangrij ke toepassingen. Biosensoren, bij voorbeeld afgeleid van de manier waarop insecten geurstoffen waarne men, bewaken de kwaliteit en veilig heid van voedingsmiddelen. Deze ultragevoelige elektronische neuzen 'ruiken' sneller en efficiënter of er bederf optreedt, lang voordat de mens daartoe in staat is. Dit waar schuwt een exporteur bijvoorbeeld dat het niet verstandig is zijn verse waar nog naar Spanje te vervoeren, maar dat de producten beter dichter bij huis kunnen worden afgezet. Voor de consument is het belang rijk dat hij weet wat hij koopt. In Amerika zijn al stickers te koop die op de verpakking van een lapje vlees kunnen worden geplakt en die aangeven, dat er zich tijdens be waring in de koelkast te veel salmo nella heeft ontwikkeld: niet verstan dig dus om het nog te eten. Een andere toepassing van nano technologie is het efficiënter afleve ren van voedingsstoffen in het lichaam. Dat kan door bepaalde stof fen rechtstreeks aan de voeding toe te voegen. „Maar dat beïnvloedt de smaak en de stoffen komen in de maag al vrij, wat je niet wilt", zegt Kampers. „Via nano technologie kun je die stoffen inpakken in een soort jasje, waardoor ze pas vrijkomen in de dunne darm." Toevoegen van gezonde stoffen is iets wat de voedingsindustrie al volop doet, bijvoor beeld met omega-3 vetzuren in halvarine, vitamines in chocolademelk en extra cal cium in babyvoeding. Kampers: „Maar sommige van deze stoffen smaken niet zo prettig. Daarom probeert de fabrikant die in te kapselen in een minuscuul oliebelle tje dat de smaakpapillen niet aantast, onge schonden de maag passeert en de stof net jes aflevert daar waar die zijn werk moet doen. Dat is al het geval bij bepaalde ver rijkte zuivelproducten." Ook processen in de fabriek kunnen verbe teren dankzij nanotechnologie. Kampers noemt zeeftechnologie met microfilters. De gaatjes kunnen elke gewenste vorm krijgen, waardoor bijvoorbeeld alleen melkbolletjes passeren en de ziekteverwek kende bacteriën worden tegengehouden. „Op die manier wordt melk gesteriliseerd zonder verhitting. Dat scheelt energie. Op soortgelijke wijze kan de brouwer resteren de gistdeeltjes uit zijn bier halen. Met die heel precieze filters kunnen mooie emul sies worden gemaakt. Dat zijn vloeistoffen waarin niet-oplosbare verbindingen zwe ven. Een voorbeeld is mayonaise. „Frites saus is minder vet maar ligt niet zo smeuïg op de tong als mayonaise. Wij kunnen ma gere mayonaise maken met de smaak van echte mayonaise", zegt Kampers. „Mayonaise is niets anders dan oliedruppel tjes in water. De smaak komt door smaak stoffen, het mondgevoel door die olie. Maar voor dat lekkere mondgevoel heb je alleen de buitenkant van die druppels no dig. De binnenkant is allemaal vet en maakt onnodig dik. [e kunt dat binnenvet vervangen door water. Dan krijg je nano- naise die tot de helft vet is en toch naar mayonaise smaakt. Met deze techniek lukt het wel om een liter in de keuken van het lab te maken, maar het blijkt lastig om dat op te schalen tot productievolumes." Via nanofilters kunnen ook resteiwit- ten van bijvoorbeeld melk worden opgevangen. Daar kunnen nieuwe producten van worden gemaakt. De grootste toepassing op dit mo ment is verpakkingsmateriaal dat de houdbaarheid verlengt. Nu wordt 30 tot 40 procent voeding weggegooid. Via coatings met na- nodeeltjes aan de binnenkant wor den bacteriën gedood of zuurstof buiten gehouden. Hierdoor blijft het product langer goed. Er kun nen ook microchips in de verpak king worden verwerkt met infor matie van 'grond tot mond'. In één oogopslag, als de chip in de winkel onder een scanner wordt gehouden, weet de klant precies waar het product vandaan komt, wanneer het is geoogst en of het bij de juiste temperatuur is ge koeld en bewaard. Veel nuttige toepassingen blijven echter op de plank. Consumenten zijn huiverig voor nanotechnolo gie, weet Kampers. Er wordt al ja ren geprobeerd een maatschappe lijke discussie op gang te brengen over mogelijke gevaren. „Dat de bat komt niet van de grond, om dat er een kennisachterstand is on der het volk. Ie kunt alleen discus sie voeren als de partijen redelijk geïnformeerd zijn." Kampers durft gerust te stellen dat alle nanoproducten op de Neder landse markt veilig zijn. „De toe passingen in voeding gaan niet om nanodeeltjes, die soms niet op losbaar zijn, maar om structuren die in je lichaam uit elkaar vallen of worden afgebroken. En van de moleculen die daarvan overblij ven, is al lang aangetoond dat die veilig zijn. Je hebt alleen nanotech nologie nodig om de nieuwe pro ducten te maken. Bovendien zijn er strikte regels in de Europese Unie waaraan nieuwe producten moeten vol doen voordat ze op de markt mogen ko men. De producent moet uitgebreid aan tonen dat het product volkomen veilig is. Dit geldt ook als er een nano-ingrediënt wordt toegevoegd. Kampers: „Nanotechnologie biedt de voe dingsindustrie nieuwe mogelijkheden om nauwkeuriger te werken. Ik vergelijk het vaak met het koken van een ei. Dat is ook een proces op nanoschaal. De textuur of het mondgevoel van het ei verandert door dat de structuur van de eiwitten door het koken verandert. Het eiwit wordt steviger. Bij nanotechnologie gebeurt in wezen niet veel anders, alleen met grotere precisie." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92