7 spectrum 'We hadden vaak de beste spelers en deden het toch niet. Nu móét het' Zaterdag 10 juli 2010 wm ,y. Het heeft iets oorlogachtigs: veroveren, in nemen, afmaken, de tegenstander vernede ren, de doodsteek toebrengen. Wij als groep strijden tegen een ander land en de rituelen die je daarbij ziet, dateren uit het stenen tijdperk: vlaggen, geschilderde ge zichten. normaal alleen gedag zegt, vraag je dan in eens of ze de wedstrijd ook hebben gezien. Zo begint in deze tijd menige buurtbarbe cue. Niets, denkt Auke Kok, dat die samenhang tussen Nederlanders zo zal versterken als de wereldtitel. Winst op Spanje, morgen- Massapsycholoog Van de Sande: „Dat is een oerdrift. Af en toe willen we laten zien bij wie wij allemaal horen. De dodenher denking en Koninginnedag zijn voor ons van die momenten. En Oranje ook." Zo'n groepsidentiteit is vooral belangrijk in situaties van competitie tussen groepen. Dan gaan mensen sneller door een 'wij-bril' kijken, ontstaat het 'wij-gevoel'. De verschillen in de eigen groep worden kleiner en men overdrijft de verschillen met de andere groep. Dat beïnvloedt ver volgens ook ons gedrag. Iedereen kruipt nog meer toe naar de mensen die op hem of haar lijken. En daarvan zijn er ineens veel meer, omdat iedereen tot dezelfde groep behoort. Gunstig effect daarvan is dat het contact met de mensen om ons heen wordt ver sterkt. Aan de buren bijvoorbeeld die je avond in Johannesburg, op wat voor ma nier ook, is de absolute geluksdrug voor Nederland. Want daarmee zal al het oud zeer in één klap verdwijnen: de verloren finales in 1974 en 1978, de gemiste straf schoppen in de halve finale van 1998 en een wanprestatie in 1990 van de generatie die twee jaar daarvoor de Europese titel had veroverd. Over de nederlaag in 1974 tegen West- Duitsland schreef Kok het boek Wij waren de besten. Zelfs de superieure Cruijff-generatie lukte het toen niet we reldkampioen te worden. „Omdat de daad kracht op het eind ontbrak. Net zoals in al die andere gevallen. Als we nu wereldkam pioen worden, is dat extra zoet. Tegen het licht van die 'mislukkingen' in het verle den en het gevoel eeuwige tweede te zijn, is de eindstrijd tegen Spanje ook absoluut een finale met kleur en historisch besef We hadden vaak de beste spelers en de den het toch niet. Bijna waren we er en dan kregen we weke knieën. Nu móét het." Dat verklaart volgens hem voor een be langrijk deel dat het enthousiasme voor Oranje nog nooit zo groot was als nu. In 1934 stonden er 6.000 Nederlanders klaar om naar Rome te reizen, maar misten we de eindronden. Daarna was er een hele tijd niets, toen ontstond spontaan de op winding in 1974, maar lang niet met de in tensiteit van nu. Sinds de Europese titel in 1988 is er een nieuw niveau van Oranjegek te dankzij de rondvaart door de grachten. En met het EK van 2000 in Nederland en België begon het carnavaleske trekken te krijgen. Auke Kok: „Nu zie je de optelsom van het massale verlangen naar wereldgoud en het massale gek doen." Slaagt de missie van Oranje en komt de droom van team en volk uit, dan kunnen 'we' op alle plekken in de wereld Campeo- nes, campeones! roepen. Van de Sande: „Ook al heb je zelf niets ge presteerd, het succes straalt wel op jou afj omdat jij ook Nederlander bent. Daar kun je van genieten, maar als je het heel erg se rieus neemt, als je niets anders hebt dan WK-prestaties, dan ben je wel een sukkel." reageren? spectrum@wegener.nl Voetbaigekte. Bij grootschalige feesten laten we steeds meer onze emoties de vrije loop, aldus deskundigen. foto Schalk van Zuydam/CPD/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 91