Politieke gevangenen Cuba vrij adl 8| Koude Oorlog komt even terug met spionnenruil REIZEN DISSIDENTEN Hongerstaking heeft resultaat Frans paspoort aan moslim geweigerd 'Vuile-oorloggeneraal' krijgt levenslang Zoon Kaddafi stuurt schip naar Gaza Google blijft toch actief in China Gewond door dolle stier Turkije AA X Kids vanaf 99/" Hoogseizoen: nü extra voordelig! X ^toerkoop oad.nl zaterdag 10 juli 2010 t PAMPLONA - Een jonge stier rent over een groep mensen op de derde dag van de stierenrennen in het Spaanse Pamplona. Daarbij werd gis teren een 20-jarige Brit op de hoorns genomen. Hij liep een wond in het dijbeen op. Een 39-jarige Brit en een 46-jarige Spanjaard liepen PARIJS Een Marokkaanse man die om zijn geloofsovertuiging weigerde een vrouwelijke beambte een hand te geven en wiens vrouw volledig ge sluierd was, heeft niet het Franse staatsburgerschap gekregen. Dit liet het ministerie van Immigratie gisteren weten. Volgens de verkla ring was de man 'niet goed geassi mileerd in de Franse samenleving' en 'toonde hij een discriminerende houding tegenover vrouwen'. Hij woont al sinds 1999 in Frankrijk. BUENOS AIRES Enkele van de meest beruchte figu ren van Argentinië's 'vuile oorlog' zijn donderdag veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor ontvoering, marteling en moord op 22 mensen aan het begin van de militaire dictatuur (1976-1983). Be wezen is dat generaal Luciano Me- nendez en voormalig chef geheime dienst Roberto Albornoz misdaden tegen de menselijkheid hebben ge pleegd. Nabestaanden juichten en omhelsden elkaar na het vonnis. ATHENE Een liefdadigheidsorganisatie, waar de zoon van de Libische lei der Muammar Kaddafi Saif aan het hoofd staat, heeft gisteren een schip met hulpgoederen van Grie kenland naar Gaza gestuurd om de Israëlische blokkade te breken. Het vrachtschip heeft ongeveer 2000 ton goederen aan boord. Een aantal mensen dat sympathiseert met de Palestijnen vaart mee, meldt de Li bische ambassade in Athene. SHANGHAI Internetgigant Google blijft actief op de Chinese markt. Ondanks eer dere dreigementen van de Chinese regering om het bedrijf uit China te weren, werd de licentie van Google gisteren toch vernieuwd. Google ligt al maanden met de Chi nese regering in de clinch. Begin dit jaar stopte het bedrijf met zelf censuur. Google liet Chinezen door linken naar de website in Hong kong, maar is daarmee gestopt. Voor het eerst sinds 1998 laat de Cubaanse regering een gro te groep politieke gevangenen vrij. Een hongerstaker, een kardi naal en de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken had den de druk hoog opgevoerd. door onze correspondent Robert-Jan Friele BOGOTA - Op Twitter feliciteerde Cuba's bekendste dissidente blog- ster, Yoani Sanchez, haar landge noot Guillermo Farinas. Hij was op 24 februari in hongerstaking ge gaan voor de vrijlating van 25 ern stig zieke, politieke gevangenen. „Natuurlijk geven ze toe. Voor druk van burgers wijken regerin gen wel", schreef Sanchez. Woensdag kondigde het bisdom van Havanna de vrijlating van 52 politieke gevangenen aan. Vijf ern stig zieken verlaten de komende dagen hun cel, 47 anderen volgen de komende maanden. Ze zaten allemaal vast sinds maart MOSKOU/WASHINGTON - De Koude Oorlog leek gisteren teruggekeerd met de uitwisseling van veertien spionnen tussen Washington en Moskou in de Oostenrijkse hoofd stad Wenen. Zelfs op het hoogte punt van de ideologische strijd tus sen het Westen en het destijds communistische Oosten kwam het naar verluidt nooit tot een der gelijke omvangrijke ruil van ge heim agenten. De overdracht vormde de afslui- 2003, opgepakt tijdens wat op Cu ba de 'Zwarte Lente' is gaan heten. En door de aangekondigde vrijla tingen is alvast één leven gered, dat van Guillermo Farinas. De journalist was na vier maan den hongerstaking in zo'n kritieke toestand terechtgekomen dat hij elk moment kon overlijden. Don derdag beëindigde hij zijn actie, zo kondigde Farinas in een geschre ven verklaring aan. Het was niet alleen de druk van Farinas die de regering van presi dent Raoul Castro tot de grootste vrijlating sinds 1998 bracht. Ook kardinaal Jaime Ortega en de Spaanse minister van Buitenland se Zaken Miguel Angel Moratinos hebben hun rol gespeeld. Nadat hij stevige kritiek had geuit op het regime-Castro, zat Ortega op 19 mei voor het eerst met de Cubaan se president aan tafel. Hij kreeg als eerste de overplaatsing voor elkaar van gevangenen naar gevangenis sen dichter bij hun woonplaats. Als alles volgens plan verloopt ko men alle dissidenten van de Groep van 75 die in maart 2003 werden gearresteerd, vrij. ting van een spionageschandaal, dat eind juni door de Amerikaan se justitie werd onthuld. Met de ar restatie van tien personen zou een netwerk zijn opgerold dat actief was voor een Russische geheime dienst. De tien verdachten bekenden don derdag schuld als deel van een deal met de Amerikaanse justitie, waardoor zij snel het land konden worden uitgezet. In ruil voor de agenten beloofde Moskou vier ge vangenen vrij te laten die waren veroordeeld voor spionage voor het Westen. De door de Verenigde Staten vrij gelaten Russische spionnen kwa men gistermiddag in Moskou aan, enkele uren na de overdracht in Wenen, dat in de Koude Oorlog als spionagebolwerk gold. Op het vliegveld van Wenen parkeerde hun toestel uit de VS naast een Russisch vliegtuig met daarin de vier westerse spionnen. De ruil vond op de startbaan plaats, om dat zo niemand officieel Oosten rijk binnen is geweest. De mannen en vrouwen, die soms al tientallen jaren in de VS leef den, mogen nooit meer naar het land terugkeren. Ook moeten ze het geld dat ze verdienen aan pu blicaties over hun leven als agen ten, overdragen aan de Amerikaan se autoriteiten. Een elfde Russi sche spion die werd aangehouden op Cyprus, is nog voortvluchtig. Geniet nu EXTRA VOORDELIG met het HELE GEZIN van een heerlijke vakantie in Turkije. De korting is geldig voor diverse hotels in de BEKENDE VAKANTIEPLAATSEN én in het HOOGSEIZOEN! Boek nu, want 0P=0P! Boek nu uw vakantie met vertrek in juli of augustus en profiteer van extra hoogseizoen kortingen! Turkije v.a. 299,- o.b.v. logies Lesbos v.a. 399,- o.b.v. logies Turkije v.a. 399,-o.b.v. All Inclusive Corfu v.a. 399,-o.b.v. logies Samos v.a. 389,-o.b.v. logies Tenerife v.a. 449,-o.b.v. logies Bulgarije v.a. 389,-o.b.v. logies ontbijt Hurghada v.a. 499,-o.b.v. All Inclusive Tunesië v.a. 399,- o.b.v. All Inclusive Genoemde prijzen zijn vanafprijzen per persoon o.b.v. 8 dagen ind. vlucht en verblijf in hotel of appartement. Ga naar uw ANVR-reisadviseur of kijk op oad.nl voor meer CountDown Deals en de voorwaarden. CountDown Deals boekt u ook bij: fzekor va" §?>L Bel 0900-8482 (o,i5pm) of ga naar uw ANVR-reisbureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8