MUSEUM spectrum 2 Zaterdag 10 juli 2010 Toen Marjan Ruiter (44) medio 2009 in Middelburg aan de slag ging, liep in het Zeeuws Mu seum net de 'Fringe'-tentoon- stelling af Het Scandinavische duo Vibskov Emenius had vrijwel het complete complex tot zijn' beschikking ge kregen om zijn installaties te presenteren. Het was een even spraakmakende als om streden manifestatie en hoe dan ook een veelzeggend afscheid van Ruiters flam boyante voorganger Valentijn Byvanck. Sinds de heropening in juni 2007, na een sluiting van ruim zeven jaar, zocht hij de grenzen op van wat in een eigentijds mu seum mogelijk is. - Ging die expositie volgens u te ver? „Ik vind het belangrijk dat je ook altijd een deel van je eigen collectie laat zien. Wat ik jammer vond is dat die relatie, die er wel degelijk was, redelijk onderbelicht bleef Dat neemt niet weg dat ik er volledig ach- Marjan Ruiter is nu één jaar directeur van het Zeeuws Museum. Zonder de aanpak van Valentijn Byvanck overboord te zetten, verlegt ze de koers: Zeeuwser en met meer uitleg. Tegelijk dreigen er forse bezuinigingen. „Die zijn voor ons desastreus." door Rolf Bosboom foto's Lex de Meester ter sta dat je met dit soort dingen experi menteert. Ik vind het geweldig dat daar dis cussie over ontstaat en dat daar zoveel opi nies over zijn. Dat maakt dat je heel kri tisch gaat nadenken over het concept mu seum. In hoeverre kun je dat aanpassen aan de hedendaagse maatschappij en daar in een rol vervullen, in plaats van dat je een dinosaurus wordt die langzaam uit sterft? Soms ga je te ver. Dat is niet erg. Het idee erachter is dat je ervan leert en dat ook je publiek ervan leert." - Waarom hebt u destijds gesolliciteerd? „De voornaamste reden is dat voor mij hier twee passies bij elkaar komen: geschie denis en hedendaagse kunst. Van huis uit ben ik historica. De laatste jaren heb ik ech ter vooral gewerkt in een museum voor he dendaagse kunst. Doordat het Zeeuws Mu seum die twee bij elkaar heeft gebracht, denk ik dat er iets heel bijzonders is ont staan. Bovendien is hier een heel innovatie ve koers ingezet. Er ligt een fundament dat heel veel mogelijkheden biedt om uit te bouwen en zelf accenten te leggen. Dat vind ik ook heel aantrekkelijk." - U bent geen Zeeuw. Is dat een voor- of een nadeel? „Ik ervaar het niet als een belemmering. Het grootste deel van mijn jeugd heb ik in Friesland en Groningen gewoond, altijd op de vlakte, ruimte om me heen, met de horizon en wind. Wat mij opvalt is dat-er toch een overeenkomst is in mentaliteit, waardoor het hier al heel snel als thuis voelde hier. Dat je geen Zeeuw bent heeft als nadeel dat je toch allerlei nuancever schillen binnen de cultuur minder makke lijk oppikt. Anderzijds: doordat je op een bepaald manier een buitenstaander bent, kijk je scherper tegen dingen aan." - Wat is u vooral opgevallen? „Wat ik gemerkt heb is dat er in bepaalde Marjan Ruiter: „Ik vind dat bij alles wat we doen de relatie met Zeeland een rol moet spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86