Ministers lopen in de vakantie op hun tandvlees neniand 17 Twijfels over vrij spaarloon KABINET Half september gaat maatregel in zeker delta lloyd De woonbootverzekering van Delta Lloyd. zaterdag 10 juli 2010 door Sandra Donker en Lianne Sleutjes DEN HAAG - De kabinetsploeg loopt op zijn tandvlees. Ministers kregen taken erbij na het vertrek van de PvdA en sommigen heb ben na de verkiezingen dub belfuncties in Kamer en regering. Ook minister Eimert van Middel koop is druk. Afgelopen week leg de hij twee werkbezoeken af. Eén aan Rotterdam en één aan Tarin Kowt (Uruzgan). Van Middelkoop is minister van Defensie en kreeg er na de val van het kabinet Wonen, Wijken en In tegratie (WWI) erbij. Na het ge dwongen vertrek van zijn staatsse cretaris Jack de Vries kreeg hij ook diens portefeuille materieel en per soneel in de schoot geworpen. ,,'s Morgens ben ik van Defensie, tussen de middag kleed ik-me in mijn WWI-pak en ga ik naar mijn werkkamer op dat departement", zegt Van Middelkoop. Hij kan op deze vrijdagmiddag slechts 'twee minuutjes' praten over zijn werklast, want drie meter verder op wacht de dienstauto met draaiende motor alweer. Lunchen moet op de achterbank. Hij wordt dringend verwacht bij de uitrei king van groene baretten. Zijn ad judant werpt een strenge blik: we moeten weg. Hoewel de Tweede Kamer met re ces is en het kabinet tot 13 augus tus niet meer vergadert, hebben de demissionaire bewindslieden van CDA en Christenunie het ra zend druk. Een welverdiendeJ lan ge vakantie zit er waarschijnlijk niet in, er moet nog volop aan de begrotingen worden gesleuteld en op de departementen wordt stug doorgewerkt. CDA'er Maxime Verhagen werkte als 'gewoon' minister van Buiten landse Zaken al honderd uur per week. Nu heeft hij er Ontwikkelingssa menwerking en Europese Zaken bij. Tussendoor is hij voorzitter van de CDA-Kamerfractie. In die laatste functie moest hij al een paar keer komen praten bij de in formateur en de koningin over een nieuw kabinet. Dan is het schipperen met de uren: „Je moet veel schakelen en bij de les blij ven." Hij zegde diverse reizen af En tijdens werkafspraken probeert hij te relaxen: liever overleggen op een zonnig terrasje dan in de werk kamer. „Het is waanzinnig druk. Gelukkig heeft een dag maar 24 uur", zegt Verhagen, die vier uur per nacht slaapt. Partijgenoot Jan Kees de Jager be stiert in zijn eentje het ministerie van Financiën. Vergaderingen in Brussel, begrotingen die in elkaar getimmerd moeten worden. En ie mand moet op de centen passen. Omdat hij ook het Belastingplan in de steigers moet zetten, pakt De Jager één weekje echt vakantie. Hij verzucht: „Dit moet je niet jaar in jaar uit doen." Het kabinet wil het spaarloon vanaf half september vrijge ven. Het gaat om tegoeden die zijn opgebouwd van 2006 tot en met 2009. Deskundigen zien weinig in be sluit. AMSTERDAM - De Nederlandse Ver eniging van Banken (NVB) twij felt aan het nut van het vrijgeven van het spaarloon. Maar banken zullen wel meewerken aan het de blokkeren hiervan. Dat meldde de organisatie gisteren nadat minister De Jager zijn besluit had bekendge maakt. Doel van het vrijgeven van het spaarloon is om de consumptie te stimuleren, maar de NVB denkt dat dit 'niet of nauwelijks' het geval zal zijn. Een woordvoerder: „Eerdere ervaringen geven aan dat de meeste deelnemers het vrijge vallen geld op de spaarloonreke ning laten staan of op een andere spaarrekening zetten." Hoofdeconoom Charles Kalsho- ven van het economisch bureau van ING is kritisch. „Geld is het probleem niet, het probleem is dat mensen het niet willen uitgeven." Kalshoven wees op de recordbedra gen die Nederlanders in de afgelo pen tijd op hun spaarrekeningen hebben gestort. „Dat bedrag groeit nog altijd gestaag. Mensen willen eerst meer zekerheid over arbeids markt en behoud van de eigen baan, dan pas zullen ze minder hard aan hun financiële buffers werken." Het kabinet wil het spaarloon van af half september vrijgeven. Het betreft spaarloontegoeden die zijn opgebouwd van 2006 tot en met 2009 door ongeveer twee miljoen mensen. In totaal gaat het 'om ruim 4 miljard euro. Spaarders krij gen nog bericht over wat ze moe ten doen om over het geld te kun nen beschikken. Opname van het spaarloon is niet verplicht. Minister De Jager is optimistisch: „Door het spaarloon vrij te geven, kunnen mensen eerder dan gepland over het opgebouwde sal do beschikken. Dat leidt tot extra aankopen. Het effect daarvan moe ten we niet overschatten, maar het is zeker een steun in de rug voor het prille herstel van onze econo mie." Demissionair minister Jan Kees de Jager (Financiën) loopt na afloop van de ministerraad van het Binnenhof naar zijn ministerie. foto Phil Nijhuis/GPD verzekeren bankieren beleggen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7