6l binnenland 'Doorleven is enige dat je kunt' Finale WK ZUID-A Onbegrip over mogelijke uitzetting Somaliërs Nina Brink legt beslag bij biograaf Overlevende vliegtuigramp weet wat Ruben meemaakt 24 uur VOORDEEL OP 11 JULI Uitgebreide informatie: www.kras.nl/wkkorting zaterdag 10 juli 2010 DEN HAAG - Uitgeprocedeerde So malische asielzoekers kunnen wor den uitgezet naar hun land van herkomst. Demissionair minister van Justitie Hirsch Ballin heeft hierover afspraken gemaakt met de Somalische overgangsregering in de hoofdstad Mogadishu. Organisaties als Vluchtelingen- Werk en Amnesty International hekelen het voornemen. „De situa tie daar, vooral in de hoofdstad Mogadishu, is zo slecht en onveilig dat mensen per definitie niet moe ten worden uitgezet", aldus Ruud Bosgraaf van Amnesty. De overgangsregering is internatio naal erkend, maar heeft weinig macht in het land. Alleen een der de van de door strijd verscheurde hoofdstad is onder controle van de regering. De Christenunie noemt het voor nemen 'onbegrijpelijk' en heeft Ka mervragen gesteld. „Hoe kan justi tie nu weer dreigen met uitzetting naar Mogadishu terwijl de hoofd stad door rebellen onder vuur ligt en zelfs Nederland zijn schepen voor de kust van Somalië moet be schermen", aldus Kamerlid Joël Voordewind. „Iedereen is het er over eens dat het een van de onveiligste gebie den ter wereld is", zegt ook Maar ten den Heijer, deskundige op het gebied van immigratierecht aan de Universiteit Leiden. Zelfs het mi nisterie van Buitenlandse Zaken raadt iedere reis naar het land ten zeerste af. „Ook de hoogste Neder landse bestuursrechter heeft geoor deeld dat iemand niet zomaar naar Mogadishu mag worden te ruggestuurd", aldus de weten schapper. Of er al een vlucht staat gepland wilde justitie niet zeggen. „Het zal straks niet gaan om hele groepen, maar om individuen", aldus een woordvoerster. Ieder geval wordt individueel beoordeeld. ■s- man mssse mgmaemctsa^gsm i Vnium uit r rnnnm,m Ze was de enige overleven de nadat een jaar geleden een vliegtuig bij de Como ren in zee was gestort. Nu is Bahia Bakari in Amsterdam voor haar boekpresentatie. door Monique Brandt Ze is bijna 14, dol op de Twilight-boekenreeks en houdt van dansen. Een doodgewoon Frans meis je. Toch zit hier Bahia Bakari, het meisje dat in Frankrijk 'het mira kelmeisje' wordt genoemd. Een jaar geleden overleefde ze als enige van 153 passagiers de vliegtuig crash bij de Comoren. Negen uur dobberde ze op zee rond, zich vast klampend aan een stuk raam van het toestel. Ze dacht al die tijd dat ze in haar eentje uit het vliegtuig was gevallen omdat ze haar hoofd te hard tegen het raam had ge duwd. Pas nadat ze was gevonden, ontdekte ze dat alle passagiers, on der wie haar moeder, bij de ramp om waren gekomen. Samen met een journalist heeft ze een boek geschreven dat als De Overlevende in een Nederlandse vertaling is uitgebracht. Even is ze nu in ons land voor promotie. De tiener lijkt overvallen door de me dia-belangstelling. Haar vader Kas- 'Dit boek gaf ons de kans om één keer ons verhaal te vertellen' sim stelt haar gerust als ze niet meer weet wat ze moet zeggen. „Dit boek gaf ons de kans om één keer haar verhaal te vertellen", ver klaart vader het bezoekje aan Am sterdam. „We worden nog steeds veel gebeld door journalisten, die haar vragen hoe ze de ramp heeft beleefd. Dat kap ik af Het was Bahia Bakari overleefde op 30 juni 2009 als enige de ramp met een Airbus bij de Comoren, foto David van Dam/GPD goed voor haar om tijdens het schrijfproces alles eens te vertellen. Dat heeft haar geholpen. Maar nu leven we weer gewoon door als ge zin, al is dat zonder moeder." Zelf heeft hij het boek niet gelezen. „Ik ben er in begonnen maar heb het weggelegd. Het doet nog te veel pijn", zegt hij, nadat hij door emo ties overmand, even de kamer is uitgelopen. Ook een verzoek van Steven Spielberg om Bahia's ver haal te mogen verfilmen, is afgewe zen. Bahia: „Het geld zouden we goed kunnen gebruiken, maar ik wil het niet. Het is mijn verhaal, en het is geen mooi verhaal." In het boek wordt het ongelooflij ke verhaal gedetailleerd verteld. Tijdens de daling begon het vlieg tuig te schudden. Er klonk een ex plosie. „Het volgende moment lag ik in zee." In het ziekenhuis werd ze, net als haar Nederlandse lotgenootje Ru ben die onlangs de vliegramp bo ven Tripoli als enige overleefde, te gen haar wil op de foto gezet en belaagd door media. Tijdens de te rugtocht naar Frankrijk was er zelfs een groep journalisten aan boord. Misschien als enige begrijpt Bahia wat Ruben nu doormaakt. „Ik wilde zó niet op de foto! En ik weet zeker dat Ruben dat ook niet wilde. Ik heb gehoord dat hij zijn hele familie heeft verloren. Dat is verschrikkelijk. Ik kan niet meer zeggen dan: probeer dóór te leven, ga naar school, zoek je vrienden op. Gewoon doorleven, dat is het enige dat je kunt doen." Bahia lijkt zich verbazingwekkend te hebben hersteld. Ze is net met lof bevorderd en gaat in septem ber naar de middelbare school. Ze is een echte bèta en wil arts wor den. „Net zoals mijn moeder dat ooit wilde." Bahia Bakari - De Overlevende, Uitgeverij De Boekerij, 17,95 euro. AMSTERDAM - Zakenvrouw Nina Brink heeft gisteren beslag laten leggen op bezittingen van Eric Smit, de journalist die een biogra fie over haar schreef Dit heeft Eric Smit bekendgemaakt. Nina Brink is het niet eens met de inhoud van het boek. Eerder dit jaar probeerde zij via een geding rectificatie af te dwingen, maar ze ving bot. Er loopt nu nog een bodemprocedu re. Volgens Smit heeft een deur waarder beslag gelegd op zijn huis, bankrekeningen en vorderingen uit zijn werkzaamheden voor een mediabedrijf Ook de toekomstige inkomsten van de verkopen van zijn boek bij uitgever Prometheus zouden zijn geblokkeerd. Boek een reis via KRAS.NL met kortingen van 10 p.p. op alle autovakanties 10 per boeking op alle bungalowvakanties 25 p.p. op alle overige vakanties Europa 50 p.p. op alle vliegvakanties Verre Reizen waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6