Kringloopwinkel zoekt acuut ruimte Fruitteelt ziet ook voordelen in gebruik GPS Ophoging mag almanak 22 en 23 24 en 25 SLOOP De Anemoon moet wijken voor nieuwbouw Gamma; ondernemer Gé wil bouw hotel-restaurant doorzetten door Frank Balkenende GOES - Kringloopwinkel De Ane moon zit met de handen in het haar. Het bedrijf moet het voorma lige pand van het Natuursteenhuis aan de 's-Heer Hendrikskinderen- dijk binnen een week verlaten. „Daarom zijn we dringend op zoek naar huisvesting. Het mag tij delijk zijn, dan hebben we even wat tijd om verder te zoeken", zeg gen Wim en Eline Bakker van De Anemoon. Ze huren het pand van het Natuursteenhuis, dat op zijn beurt de kavel huurt van de Goese ondernemer Gé, eigenaar van res taurant Nian Hao. Gé kocht de kavel van het Natuur steenhuis en het aangrenzende voormalige tuincentrum om er een hotel-restaurant neer te zet ten. Inmiddels heeft hij de helft van het perceel verkocht, bevestigt Gé's woordvoerder Jan Wijnakker. Precies het deel waar De Ane moon huist. Het pand moet snel worden gesloopt voor een nieuwe bestemming: een bouwmarkt, vrij wel zeker de Gamma. Overigens moet de sloop onder de strengste milieueisen plaatsvinden, omdat het gebouw veel asbest bevat. Contractueel staat Gé in zijn recht. Hij heeft een jaar terug ingestemd met onderverhuur, onder de voor waarde dat De Anemoon bij ver koop het pand vrijwel direct ver laat. Eline Bakker: „Wij verwijten ook niemand iets. Gé handelt cor rect. Het is alleen niet eenvoudig op zo'n korte termijn vervangende ruimte te vinden. De kringloop winkel is ons brood en we vervul len een sociale functie. We verdie nen er weinig mee, dus je begrijpt, we zoeken een grote, goedkope ruimte. Misschien hebben Goese bedrijven nog een stuk hal in de aanbieding." Volgens Gé's woordvoerder Wijn akker was de verkoop van een deel van het perceel noodzakelijk om het plan voor het hotel-restaurant te financieren. „Sinds de crisis ei sen de banken extra zekerheden." Toch wil Gé volgend jaar een hotel met 100-150 kamers en een eet- complex met verschillende ooster se restaurants bouwen. Nian Hao wordt dan verkocht. Gé's restau rant aan de Wijngaardstraat staat al een tijdje te koop voor dik 2,2 miljoen euro. KRABBENDIJKE - In de landbouw is Global Po sitioning (GPS) al gemeengoed, in de fruitteelt nog niet. Daar kan verandering in komen. Tijdens de tweejaarlijkse 'perendag' bij Voge laar Vredehof BV in Krabbendijke, waar zeshon derd kijkers op afkwamen, werd gisteren de GPS-spuitmachine gedemonstreerd. Het fruit- bedrijf heeft dat systeem het afgelopen jaar be proefd. Het gaat om een experiment van Voge laar, het lokale mechanisatiebedrijf Gebroeders Weststrate en DLV, een adviesbureau voor de agrarische sector. De provincie steunt de proef. GPS is een noviteit in de fruitteelt. Voor een groot bedrijf kan het een uitkomst zijn. Het is een kwestie van het perceel een keer rijden en de gegevens opslaan. Het systeem doet voor een groot deel de rest. „Voor bescherming van de bomen gebruiken we een drierijige spuit. Een chauffeur komt bijna handen en ogen tekort, vooral bij het draaien aan het einde van de boomgaard. Met GPS kun je de tractor eigenlijk zelf laten rijden. Hij stuurt zichzelf door de rijen. Ook kun je pre cies laten berekenen hoeveel gewasbescher mingsmiddelen je nodig hebt. Het systeem sluit ook zelf, als het nodig is, zijn spuitdoppen af Het verlicht het werk, de chauffeur hoeft zich op minder zaken tegelijk te concentreren en GPS zorgt voor een efficiëntere spuitronde", zegt Martijn Vogelaar van Vogelaar Vredehof Het is nog wel een duur systeem. Aanschaf vergt een kleine 30.000 euro. Volgens Vogelaar is dat een forse investering voor een gemiddelde fruitteler. Toch ziet hij in GPS de toekomst. „Over enkele jaren rijdt er een onbemande spuitmachine door de boom gaard." GPS (Global Positioning System) neemt bij het spuiten in de boomgaard de tractorchauffeur veel werk uit handen. foto Willem Mieras WEMELDINGE - Het strandje achter de Nieuwendijk in Wemeldinge mag toch worden opgehoogd. Kreeftenvisser Jan Zoeteweij uit Yerseke heeft zijn zienswijze tegen de vergunning voor het opspuiten van het strand ingetrokken. Dat meldt wethouder Jon Herselman (WD, stranden). Volgende week begint liet ophogen. De twee ande re zienswijzen voor het strandje 'haventje Lindenbergh' en achter camping Linda blijven overeind. Zoeteweij ziet zijn visgronden door de ophoging kleiner worden. Eén onzer mannelijke collega's is een echte voetbalfanaat. Hij is bloedner veus voor elke wedstrijd van het Ne derlands elftal, 't Liefst zou hij een slaaptablet nemen bij aanvang van de wedstrijd om wakker te worden als die voorbij is. Om vervolgens tele tekst te raadplegen en alle hoogte punten van de wedstrijd in één van de vele nabeschouwingen op televisie te bekijken. Sinds het WK in Zuid-Afrika bezig is, heeft hij iets bedacht wat - zo heeft hij ontdekt - veel praktischer is. Hij spaart de was van zijn vijfkoppi ge gezin op en neemt bij aanvang van elke wedstrijd van het Neder lands elftal plaats achter de strijk plank. Er is geen bezigheid die hem meer rust schenkt, heeft hij ontdekt. Voor de WKfinale van zon dagavond mag iedereen de strijk bij hem brengen. Tip? redactie@pzc.nl Leen van Loon neemt afscheid van 'zijn' dorpsschool in Kats Circus Ronaldo verovert harten op Festival Onderstroom Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl Zaterdag 10 juli 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61