stress voor de televisie Doorstart Organon 'cruciaal' Romeinse beschreven plankjes in Utrecht vandaa NOS en SBS6 slaan handen ineen bij huldiging Hoofdstad mogelijk 'op slot' MASSAONTSLAG Toponderzoekers dreigen collectief naar buitenland te verdwijnen 73.000 klachten over luchthaven uit één mond zaterdag 10 juli 2010 ««-hhhhIU Bijna ramp in '88 De huldiging van de voetbalploeg in 1988 na het winnen van het EK liep bijna uit op een ramp. Bekijk de beel den op de Amsterdamse grachten nog eens op th Alternatief programma Vismarkt-Veere VANDAAG 14.00 - 16.00 uur live muziek bij de Haven! onder voetbalstress en die zal morgen tijdens de finale tot ongekende foto Coos van der Veen/HH eten, de ander gooit alles eruit", zegt De Haan. „Al die verschij ningsvormen zie je straks naast el kaar op de bank zitten." Er zijn trucs om de stress weer uit je lijf te krijgen. Het helpt om goed in- en uit te ademen, weet stresscoach Joost Ostendorf uit De venter. „Door al die spanning ver geet je bijna om te ademen. Je zet je ademhaling vast." Wat volgens hem helpt: van een afstand naar je zelf kijken. „Zie jezelf even zitten op de bank. Denk: wat kan me nou gebeuren, ook als we niet win nen. Wat zit ik me hier eigenlijk op te fokken?" Houtman: „Door de stoot hormonen komt het lichaam in actieve staat. Wie dan passief op de bank blijft zitten, krijgt alleen maar meer gevoelens van machteloosheid en frustratie. Het beste wat je na het duel kunt doen is een flink eind hardlopen. Of gewoon in de hossende menig te opgaan als we winnen." Als het Nederlands elftal zondag wereldkampioen wordt, zullen SBS6 en de NOS de huldiging van de ploeg, dinsdag in Amsterdam, gezamenlijk in beeld brengen. Alle festiviteiten, inclusief een eventue le boottocht en de 'bordesscène' op het Museumplein, zijn zowel via SBS6 als de NOS op Nederland 1 live te volgen. Aanvankelijk had SBS6 het exclusieve uitzendrecht gekregen van de KNVB. Dit tot on vrede van de NOS. Tijdens de boot tocht vaart nu een 'neutrale' voet balverslaggever van KNVB TV mee om spelers en staf te interviewen voor SBS 6 en de NOS. De politie in Den Haag wil mensen laten vervolgen die via Twitter op roepen om rellen te gaan schop pen. Het zou de eerste keer zijn dat de politie twitteraars wil laten vervolgen voor opruiende teksten. Sinds het begin van het wereldkam pioenschap voetbal speurt de poli tie op Twitter naar ophitsende tek sten. De NS zet dinsdag alles op alles om de naar verwachting honderd duizenden Oranjefans die het Ne derlands elftal willen huldigen naar Amsterdam te brengen. Een specia le dienstregeling voorziet in 50 pro cent extra treinen van en naar de hoofdstad. Reizigers met andere bestemmingen moeten daarom re kening houden met een langere reisduur dan normaal, aldus NS gis teren. De extra omzet van de Nederland se supermarkten die te danken is aan het WK en het mooie weer, loopt deze week op naar ruim 60 miljoen euro. Dat verwacht koepe lorganisatie CBL. In een normale week behalen de supermarkten een gezamenlijke omzet van 600 miljoen euro. 9 Het Nederlands voetbalelftal wordt maandag na aankomst op Schiphol per helikopter overgebracht naar een geheime locatie om daar in be slotenheid met familie en vrienden feest te vieren. De Koninklijke Luchtmacht zet een Chinook-trans porthelikopter in om de selectie van bondscoach Bert van Marwijk te vervoeren. De spelers komen naar verwachting maandag aan het einde van de middag aan. Nederlandse militairen op missie doen er alles aan om geen secon de te hoeven missen van de wed strijd van Oranje tegen Spanje. Net als bij eerdere wedstrijden van het Nederlands elftal zullen er op Ne derlandse bases in Afghanistan gro te schermen staan om de finale goed te kunnen zien. Andere mili tairen zijn aangewezen op internet, maar er zijn ook eenheden die een eigen schotel hebben aangeschaft om de wedstrijd op televisie te kunnen kijken. AMSTERDAM - De autoriteiten ver wachten dinsdag zoveel publiek bij de huldiging van Oranje, dat 'op enig moment' geen publiek meer kan of mag worden toegela ten tot het centrum van Amster dam. Dit staat in een brief van het ministerie van Binnenlandse Za ken. Gerekend wordt op een mil joen bezoekers. Het moment dat de stad 'vol' is wordt tijdig aange kondigd, schrijft het ministerie. inuyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij Het ontslag van 1100 farma ceutische onderzoekers bij Organon is een drama. Weer verdwijnt hoogwaardi ge kennis en een innovatief bedrijf „Een ramp." door Jan Trommelen Professor Jos Beijnen, apo theker bij het Anthonie van Leeuwenhoek- en het Slotervaartziekenhuis, heeft zelf een aantal promovendi begeleid die nu in de laboratoria van Organon in Oss werken. „Zij staan allemaal op straat, dat is triest. Die gaan in het buitenland werken of moeten zich omscho len. In beide gevallen is Nederland die kennis kwijt. We hebben het over toponderzoekers en een labo ratorium dat in tientallen jaren naam heeft gemaakt." Organon, tegenwoordig onderdeel van het Amerikaanse Merck Sharp Dohme (MSD), had zo'n beetje het laatste restant van het Neder landse geneesmiddelenonderzoek. „Er zijn nauwelijks nog andere fa brikanten die hier ook medicijnen ontwikkelen", treurt Beijnen. In 2006 waren er in ons land nog 3700 onderzoeksbanen bij medi cijnfabrikanten. De gloriedagen van Duphar, Gist-Brocades en In- tervet zijn verleden tijd. Toch steekt geen enkele bedrijfstak zo veel geld in onderzoek en ontwik keling als de farmaceutische indus trie. Wereldwijd ruim 70 miljard euro in 2007, voornamelijk in de VS en Europa. Nederland dreigt daar niet meer aan mee te doen. Maar wetenschappelijk directeur Daan Crommelin van het Top In stitute Pharma, dat startende on- derzoeksbedrijven begeleidt, denkt dat er met snel ingrijpen 'nog een hoop valt te redden van Organon'. In Oss moet een bedrij venpark komen waar de Orga- non-onderzoekers terecht kunnen. Crommelin: „MSD zou delen van Organon moeten afsplitsen die als zelfstandig bedrijfje doorkunnen. Daar moet dan wel geld in van de overheid, dat kan niet anders." Voor het farmaceutisch onderzoek is zo'n doorstart van levensbelang, vindt Crommelin. „Organon is ook een kweekvijver van talent, veel mensen duiken later op bij kleine bedrijfjes. De laboratoria in Oss zijn een belangrijk deel van de onderzoeksinfrastructuur in Ne derland." Branchevereniging Nefar- ma wijst met de beschuldigende vinger naar Den Haag. Het innova tieve klimaat gaat achteruit in Ne derland, maar politici en bestuur ders houden zich doof, luidt de klacht. Bovendien zou Den Haag de re search het land uitjagen omdat het hier veel langer duurt om een nieuw geneesmiddel op de markt te krijgen. Terwijl de Nederlandse universiteiten in de top mee draaien van het geneesmiddelen onderzoek, leidt dat straks niet meer tot nieuwe medicijnen. Want daarvoor is de kennis van de industrie nodig. Beijnen: „De ont wikkeling van nieuwe medicijnen gebeurt niet meer in Nederland en dat mag een ramp genoemd wor den." UTRECHT - De provincie Utrecht is sinds gisteren eigenaar van een unieke archeologische vondst: ruim honderd delen van schrijf plankjes uit de Romeinse tijd. „Dit is enorm belangrijk voor de weten schap", zei archeoloog Wouter Vos bij de presentatie van de plankjes. De houten delen werden gevon den bij het Romeinse fort Fectio in Bunnik. Nog niet eerder wer den zo veel stukjes van Romeinse schrijfplanken gevonden op één plek. „Het is uniek voor Noord west-Europa, zo'n grote hoeveel heid op één locatie", aldus Vos. De verzameling is ook bijzonder om dat veel plankjes nog vrij compleet zijn en redelijk goed bewaard. Die juiste conservering was het werk van twee amateurarcheologen. Zij stuitten 32 jaar geleden al op de Romeinse vondst, maar die werd tot vier jaar geleden niet op waar de geschat. Na onderzoek blijkt dat het waarschijnlijk gaat om offi ciële documenten uit het militaire archief van het Romeinse leger. Het gaat vermoedelijk om testa menten, contracten en schuld ver klaringen die in de Rijn zijn ge gooid. Het belangrijkste is nu nog: wat stond er precies gekerfd in de plankjes? Een expert aan de Uni versiteit van Oxford gaat de tek sten ontcijferen. December vol gend jaar kan het publiek de vondst bewonderen. AMSTERDAM - Ze kennen hem bij Bewoners Aanspreekpunt Schiphol (BAS) als de veelmelder uit Leimui- den. Tussen 1 november 2008 en 1 november 2009 klaagde hij 73.000 keer over geluidsoverlast van vlieg verkeer. En nu heeft hij een nieuw klaag- doel: angst. Na de crash van een vliegtuig van Turkish Airlines op 25 februari vorig jaar steeg het aan tal meldingen van omwonenden van Schiphol die bang zijn voor een ongeluk. Tussen februari en eind april waren het er 12.329 tegen 1.816 in dezelfde periode vorig jaar. Opmerkelijk: het aantal melders daalde van 99 tot 77. De veelmelder was verantwoordelijk voor 73,5 pro cent van de 'angstklachten'. „We vermoeden dat hij een computer- programmaatje gebruikt", zegt Ruud Wever van BAS. Soms stokt de klachtenstroom. „We denken dat hij dan op vakantie is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5