geheel onafhankelijk Groep uit Hulst loopt Vierdaagse opruiming terco Havist uit Hulst toch geslaagd voor examen ook niet vies van commentaar met heel veel keus lange vorststraat - goes GGD waarschuwt: aantal gevallen van geelzucht in Zeeland neemt toe zaterdag 10 juli 2010 De schepper van de Zwingodin woont elders in Nederland, maar heeft een tweede huisje in 'de prachtige westhoek' van Zeeuws-Vlaanderen. Ze heeft de Zwingodin 'niet gemaakt als poli tiek statement'. Het vrouwelijk op perwezen is niet naar het Zwin ge komen om zich vóór of tegen de uitbreiding van het (Zeeuws-) Vlaamse natuurgebied uit te spre ken. Maar voor- en tegenstanders kunnen zich natuurlijk op de di verse fora in de nieuwe media uit spreken over nieuwe fietsroutes, natuurwaarden, hogere dijken en diepere geulen. De godin zal er niet alleen op toezien, maar ook op eigen - nog niet te voorspellen - wijze op reageren. Want de go din blijft een kunstwerk, fictie dus, maar - hoopt haar schepper - zal tegelijkertijd het karakter van een echt personage ontwikkelen. Zwingodin wil graag gezien worden. Met zo'n 2,75 me ter, inclusief sokkei, is ze niet de kleinste. Maar in de enor me wijdheid van het Zwin is zelfs de godin snel een stipje. Haar lijf bestaat voor een belangrijk deel uit Zwinkokkels: grote, fossiele schelpen afkomstig van het Zwin- strand. Om haar van afstand te la ten stralen - en om de koninklijke waardigheid en verhevenheid te benadrukken natuurlijk - heeft de Zwingodin bladgoud op haar schouders, rond haar ogen en op haar lippen. Het bladmetaal op armen en bo venlichaam helpt de zon ook om de Zwingodin te laten oplichten als de beschermvrouwe van de machtige rivierarm', die het Zwin vroeger was. Van verre lijkt de go din de Latijnse spreuk 'vanitas vanitatum' (ijdelheid der ijdelhe- den) aan te hangen. Maar ze houdt geen spiegel in haar hand, maar een iPhone: het instrument waarmee ze zich laat gelden als vrouw van de sociale mediawe reld. De Zwingodin is dus bereikbaar via internet, weblog, Facebook en twitter. Ze bericht en oordeelt als hoogheid van eb en vloed over de wederwaardigheden die rondom haar gebeuren. Ze heeft een onaf hankelijke geest, maar kan zich ook laten overtuigen door ideeën en meningen van anderen. Een gedeelte van de Hulster delegatie die meeloopt tijdens de wandelvier daagse in Nijmegen. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr HULST - Een groep van elf wande laars uit de gemeente Hulst hoopt vrijdag 23 juli samen over de finish te komen tijdens de Internationale Wandelmarsen Vierdaagse Nijme gen, zoals het evenement officieel heet. De Vierdaagse van Nijmegen begint dinsdag 20 juli. Bijzonder aan de groep is, dat er maar drie ervaren wandelaars zijn. Alleen Lou Rombaut en zijn zoon en Bennie Schuren beschikken over ruime ervaring. Lou Rom baut loopt de vierdaagse voor de twintigste keer, zijn zoon nam al tien keer deel en voor Schuren is het de achttiende keer dat hij aan de start verschijnt. Alle andere deelnemers zijn debutanten. „Mijn nicht Sonja liep de vierdaag se vorig jaar voor de eerste keer", vertelt Sterra van de Walle. „Ze deed dat uit eerbetoon aan onze overleden zoon en dat vond ik zo'n mooi gebaar dat ik dit jaar ook meeloop." Samen met andere nieuwkomers is Van de Walle sinds vorig jaar oktober wekelijks in training om de in totaal 160 kilo meter met succes te kunnen vol brengen. „De Vierdaagse van Nij megen is één groot feest. Gezelli ger en met meer ambiance dan tij dens andere wandeltochten", weet Schuren. Die heeft sinds 1989 al bijna 30.000 kilometer gewandeld. „Meer dan 40.000 kilometer is mijn doel, één keer de wereld rond." Voor de deelnemers die de wandel mars van vier dagen maal veertig of vijftig kilometer tot een goed einde brengen, is er het Vierdaagse Kruis, een medaille die tot de offi ciële Nederlandse onderscheidin gen behoort. De lol van wandelen zit 'm er vol gens Schuren in dat het gezond is om te doen. „Bovendien kom je op plaatsen waar je met de auto of met de fiets niet kunt komen, en je ontmoet veel mensen", aldus de Hulstenaar, die voorzitter is van wandelclub De Smokkelaars, net over de grens in Stekene. Ongetwijfeld zijn er nog meer Hulster deelnemers aan de vier daagse dan de groep van elf die ge sponsord wordt met T-shirts van de weekmarkt. Van de Walle roept die allemaal op zich bij haar te mel den (0114-310908, na 18 uur). „Want het lijkt mij fantastisch als alle wandelaars uit Hulst vrijdag sa men over de streep komen in Nij megen." De maakster, zelfbeeldend kunste naar en journaliste, wil voorlopig niet in de openbaarheid treden. Ze ziet de Zwingodin als 'een experi ment met sociale media'. „Ik wil kijken hoe kunst, verslaglegging en ontwikkeling van een persona ge met elkaar zijn te combineren'. De Zwingodin heeft geen toestem ming gevraagd om haar paalhoofd in te nemen. Ze hoeft als 'onafhan kelijk en ongesubsidieerd kunst werk' geen verantwoording af te leggen, vindt haar schepper. Die is sowieso voorstander van 'vrije kustkunst'. Commentaar op de 'le lijke' houten topless vrouw, die al meer dan een jaar iets verder rich ting zee staat, is aan haar dan ook niet besteed. „Er moet ruimte zijn voor allerlei soorten kunst langs de hele kust. Dat kan alleen maar leiden tot meer discussie en reflec tie. En dat is altijd leuk, toch?" De godin kijkt naar de monding en staat met haar rug naar een groot deel van het Zwin. 'Maar ze kijkt af en toe achterom'. foto's Peter Nicolai GOES - Het aantal gevallen van geelzucht in Zeeland neemt toe. De GGD waarschuwt mensen om alert te zijn op de symptomen en zich te beschermen tegen besmet ting met het virus. Tot nu toe zijn negen besmettin gen gemeld bij de GGD, tegen één besmetting vorig jaar. Door geel zucht, hepatitis A, raakt de lever ontstoken. Het virus zit in de lever en in de ontlasting van iemand die besmet is. De besmetting kan zich verspreiden door toiletge- bruik: de bril of de spoelknop kun nen besmet raken en via de han den kan het virus vervolgens in de mond of in eten belanden. Besmet ting kan ook plaatsvinden door seksueel contact. Dat gebeurt het meest bij homoseksuele mannen met wisselende contacten. door Eugène Verstraeten HULST - De bijna tachtig geslaag den havo en vwo van het Reynaertcollege in Hulst keken donderdagavond tijdens de diplo ma-uitreiking bijzonder verbaasd toen medestudent Remco ten to nele verscheen. Ze wisten niet be ter dan dat hij voor zijn havo-exa men was gezakt. Het scheelde maar tweehonderdste punt, maar toch. Wat bleek, zo trok de rector en plein public het boetekleed aan, er was een foutje gemaakt bij het optellen van alle punten. Dat had de school niet ontdekt, maar Remco zelf Het bleek dat een per centage (42 was 24 of andersom) verkeerd was genoteerd, zodat hij alsnog geslaagd zou zijn. Remco naar de schoolleiding, die hem ge lijk moest geven. Dus moest de kwestie voorgelegd worden aan de onderwijsinspectie. Die besloot dat Remco geslaagd was. Het foutje met het percentage gold voor alle scholieren, maar volgens de rector had dat verder voor nie mand gevolgen voor de uiteindelij ke puntenlijst. Behalve dan voor Remco natuurlijk. Het Reynaert college controleert voortaan de uit slagen nog een keer extra, zo be loofde de rector, om dergelijke fou ten in de toekomst te voorkomen. 1. Terneuzen krijgt rioolbelasting 2. Staten: onteigening Perkpolder 3. Nieuwe snelweg richting Brugge Kijk voor weblogs van PZC-redacteu- ren over allerlei onderwerpen op www.pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53