Vechtpartij overschaduwt Gert 3415 Mark Cavendish schrijft na de vijfde ook de zesde etappe in de Ronde van Frankrijk op zijn naam. De Britse wielrenner blijft in de sprint al zijn concurrenten voor. li# H# Creipel wint, Langeveld geeft op V WORDT HET BITTERBALLEN OFTAPAS MORGENAVOND? zaterdag 10 juli 2010 door Mart Smeets TOUR DE FRANCE Mark Cavendish moet nog veel pun ten inlopen wil hij de groene trui overnemen van Thor Hushovd. Hij staat 33 punten achter. door Patrick Delait Als ik, gekookt, moe en dorstig uit de auto val in het dorpje Cluny, staat er een man met een blauw, een tikje schreeuwend hemd voor me. Hij draagt een grijns van links naar rechts over zijn tronie. Kale kop, baard van twee dagen. Hij lacht. Ik lach. Eens in de zoveel jaar komen we elkaar tegen. De laatste maal was in 2008. In Limburg gaf een wieier- sponsor een leuk feestje voor zijn klanten en moest Gert Jakobs op draven om iets over zijn rijke le ven te vertellen. De mensen hingen die middag aan zijn lippen. De ene vertelling was nog mooier dan de ander; Ja kobs, wielrenner in de jaren tach tig en begin-negentig, hield niet op. Hij sprak over lijden en afzien, over het feit dat hij niet kon klim men, maar hardrijden was zijn 'ding'. Hij spaarde zichzelf niet, sprak vrij over dopinggeruchten die heel veel later 'waar' bleken te zijn en hield zijn publiek geboeid. Ik keek toe en luisterde. Hij was ooit een geëerd tijdrijder, eigenlijk reed hij harder dan wie ook, maar, zo zeiden ze in die da gen 'Gert reed als een kip zonder kop'. Hij stoempte, hij roste, hij reed he le pelotonnen overhoop en hij kwam vaak steen kapot in Parijs aan. Dan bedreef hij, een kwartier na dat hij de streep overgekomen was, de liefde met zijn vrouw en ook daar sprak hij toen over. Hij vertelde de schaterlachende menig te toehoorders dat als je buiten het rennershotel in Parijs stond, je het hotel van links naar rechts kon zien bewegen. Weet dat Gert, toen hij eenmaal gestopt was met koersen, in een diep en donker gat stapte. Hij dool de, hing met een vinger aan het echte leven en vond nergens steun of vaste voet. Hij deed de vreemd ste dingen, maar het peloton was ver van hem weggereden. Hij liep rond in het land van onbe grip: hoe kon het toch dat zo'n trouwe knecht van vele kopman nen, een renner die altijd in dienst van anderen reed, er zo vreselijk al leen voor kwam te staan? Jakobs bleef het zich afvragen. Was de we reld hem zo onvriendelijk gezind? En waarom? Hij ging weer schaat sen, hij reed dames van plezier in een grote auto rond, hij probeerde alles en veel en vond nergens rust of vrede. Die man stond nu tegenover me. Ik had gehoord dat hij weer bij de mensen was. Dat had hij me ook bevestigd: „Ik ben er weer", had hij gezegd. Met zo iemand wil je graag aan ta fel zitten. gueugnon - De snelkookpan van de Tour de France stond gisteren na de finish van de zesde etappe in Gueugnon plots in lichterlaaie. Terwijl Mark Cavendish, na zijn tweede opeenvolgende sprintzege, al zijn ploegmaats een voor een ging knuffelen, brak twintig meter voorbij de finish de oorlog uit. Alsof ze in een boksring stonden begonnen Quick-Step-renner Car los Barredo en Rui Costa, van Cais- se D'Epargne, op elkaar in te slaan. Officials en verzorgers moesten er aan te pas komen op de kempha nen te scheiden, maar daarmee wa ren de gemoederen nog niet be daard. Te midden van het uitbol lende peloton, dat verkoeling zocht in de teambussen, werden de toevallige ringmeesters onder de voet gelopen door Barredo. Wat de Spanjaard op zijn lever had liggen wist niemand, maar dat hij uit was op wraak, zag iedereen. Gewapend met het voorwiel dat hij zelf uit zijn eigen fiets had ge haald, stormde de verhitte Barre do opnieuw op Costa af. Voordat iemand kon ingrijpen, zwaaide de Spanjaard zijn wiel naar het hoofd van de Portugees. Omdat hij zich niet durfde te mengen in de vecht partij riep Maarten Wynants, ploegmaat van Barredo, de hulp in van ploegleider Wilfried Peeters. „Barredo gaat volledig door het lint. Kom snel naar de finish." Met bebloede lip, maar nog niet ge kalmeerd, verliet Barredo even la ter het strijdtoneel, waar behalve de aangeslagen Costa ook Robbie McEwen nog lag te kermen op de grond. De toch al gehavende Au straliër was voorbij de meet op een overstekende cameraman ge botst. Het is onzeker of de sprinter van Katoesja vandaag nog aan het vertrek komt van de eerste Alpen rit. Voor de lijdende McEwen had Bar redo geen oog. Wandelend naar de teambus legde hij aan enkele Fabian Cancellara behield gisteren zijn gele leiderstrui. Vandaag zal hij vol aan de bak moeten om z'n trui te verdedigen, want er wordt voor het eerst serieus geklommen deze Tour. foto Christophe Ena/EPA Spaanse journalisten uit waarom hij Costa een lesje wilde leren. De Portugees zou Barredo onderweg twee keer een elleboogstoot in de leverstreek hebben gegeven. Ploegleider Wilfried Peeters wilde na het optrekken van de kruitdam pen weinig woorden vuil maken aan het gedrag van zijn renner. „Dat Carlos met zijn wiel heeft ge slagen, is niet verstandig. Meer kan ik niet zeggen, want ik heb niks ge zien." Ook de Tour-jury had blijkbaar niet gezien wat zich aan de finish precies afspeelde. Waar een uitslui ting van Barredo voor de hand lag, kwam de Spanjaard er goedkoop vanaf met een boete van 300 euro. Een Salonronsoordeel dat ook gold voor Rui Costa. In de Tour van 2000 moest Jeroen Blijlevens veel zwaarder boeten voor een lichter vergrijp. Na een vuistslag aan het adres van Bobby Julich werd de Brabander na de laatste etappe op de Champs Elysées uit de uitslag geschrapt. Ook voor Tom Steels kende de ju ry geen genade toen die in 1997 de Fransman Frédéric Moncassin in volle sprint met een drinkbus be kogelde. Dat de zeden en gewoon ten in het peloton zijn veranderd, weet Mark Cavendish als de beste. Met enkele onbesuisde manoeu vres haalde de Brit zich dit seizoen diverse malen de woede van zijn concurrenten op de hals. De Ca vendish die in Gueugnon voor de tweede dag op rij heerste, heeft geen trucs nodig. Bevrijd na zijn sprintzege in Mon- targis, toonde hij zich gisteren weer de soevereine sprinter die in de Tour van 2009 zes ritten won. Tyler Farrar, Alessandro Petacchi en Robbie McEwen waren, in die volgorde, het dichtst in de buurt om de wederopstanding van 'Cav' te bewonderen. Tyler Farrar (rechts) feliciteert laxenburg - De Duitse wielren ner André Greipel heeft gisteren de zesde etappe van de Ronde van Oostenrijk op zijn naam geschre ven. De sprinter van HTC-Colum- bia deed hetzelfde als zijn ploegge noot Mark Cavendish in de Tour de France: de massasprint win nen. Robert Förster eindigde als tweede, Ben Swift werd derde. De leiderstrui bleef om de schou ders van de Italiaan Riccardo Ric- co. Sebastian Langeveld stapte tijdens de etappe af vanwege aanhouden de hoofdpijn en duizeligheid. m Tussen 1994 en 2004 won Richard Virenque zeven keer de bolletjes trui. De Fransman is daarmee in de loop der jaren Federico Baha- montes en Lucien van Im- pe voorbijgestreefd. Maar om hem de beste klimmer uit tic Toil [gr J— -;:J schiedenis te >£►-' noemen gaat ver. Veel, veel te ver. Virenque kon het aardig, toegegeven. Maar was vooral han dig in het sprokkelen van puntjes voor het gespikkelde tricot dat sinds 1975 om de schouders van de lei der in het bergklassement wordt gehesen. Sinds 1998 heeft Viren que internationaal afgedaan. Na dat Festina-verzorger Willy Voet werd aangehouden met epo aan boord, gaven de meeste renners toe het spul gebruikt te hebben. Vi renque, die tegenwoordig een ei genlijk net iets te jonge en mooie vriendin heeft, bleef echter ontkennen. De buiten- landse media noe- <Z men hem sinds- a - 9 <y k dien, in beslo- V ten kring, 'tri- A v-Jt» chard'. Het is Qeensamentrek- i i king van het Franse woord voor oplich ter (tricheur) en zijn voornaam. Voor de Fransen echter is Vi renque, hoe besmet zijn verleden ook is, nog altijd een held. 's Morgens in het Villa- ge Départ vormen zich lange rijen als Virenque hand tekeningen uitdeelt bij het standje van Carrefour, de sponsor van de bolletjestrui. Truienverzamelaar Henk Theuns kreeg er in 1997 ook één. Mis geen detail van de finale van het WK. Neem nu een abonnement op het DELTA HD-pakket! Kijk nu Ga naar www.DELTA.nl/digitaletv maanden stuit nu uw abonnement af GRATIS! en kijk 2 maanden gratis! www.DELTA.nl/digitaletv 5T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36