zijn dan in 78 naar de finale sport I31 Het gras opvreten om te winnen Van Neeskens mag het juist zakelijk als er maar gewonnen wordt Oranje tijdens finale helemaal in het oranje HP WFPFi DRFKFP BLINKT NOG MOOIER IN HD! zaterdag 10 juli 2010 een voetbalkanaal inzetten met 24 uur voetbal per dag en dat in Ame rika, waar zoveel andere sporten veel populairder waren. Voetbal haalt ze in! Ik had overigens voor de wedstrijd ook nog een mooie belevenis. So ny had binnen de hekken van het stadion een stand waar je 3d-voet- bal op tv kon zien. Ongelooflijk schitterend. Ik ben al aan het spa ren! Per feestvierende shuttlebus ben ik na de wedstrijd thuis gekomen. Mijn vrouw had me verrast. Ze had het hele hek van ons huis vol met Hollandse vlaggetjes gehan gen. Ja, dat Nederlands elftal heeft wat teweeggebracht. De dag na Nederland-Uruguay bel den mijn dochters Masja en Kiki uit Holland en vroegen of papa naar de finale zou willen. Te duur, zei ik. Jij gaat, zeiden ze. Zo'n kans om Nederland wereldkampioen te zien worden in je 'woonland' krijg je nooit weer. Dusik krijg van die meiden een geweldig verjaar dagscadeau. Hans gaat naar de fina le! Wat een mazzel. Organiseren en goede contacten was altijd al een hobby van me, dus ik had al snel alles voor elkaar. Vlucht, on derkomen en ticket!. Met hulp van Jan Baart uit Goes. Hij had een Braziliaan ontmoet die een ticket over had. Ik zit morgen dus met mijn Kabouter Plopmuts op de tri bune in Johannesburg. hans@capeproductions.co.za johannesburg - Het Nederlands elftal voetbalt morgenavond de fi nale van het WK tegen Spanje in een geheel oranje outfit. De formatie van bondscoach Bert van Marwijk speelde tijdens de halve eindstrijd tegen Uruguay (3-2) voor het eerst op deze mondi ale eindronde helemaal in het oranje. Spanje bestrijdt het Nederlands elf tal in een blauw tenue en dus niet in het rood, waarin het normaal speelt. De finale in het Soccer City Stadium van Johannesburg begint morgen om 20.30 uur en staat on der leiding van arbiter Howard Webb. door Danny van den Broek Jan Poortvliet maal in de bus zat, besefte ik lang zaam wat er ging gebeuren en zak te de spanning weg. Ik begon te denken aan het thuisfront, aan mijn vrienden en aan familie, die allemaal voor de buis zouden zit ten. Dat was een heerlijk gevoel. En ik dacht aan mijn vader, die één van de weinige Nederlandse supporters in het stadion was. Zo leefde ik naar die wedstrijd toe." Jan Poortvliet kreeg de opdracht om de Argentijnse middenvelder Daniël Bertoni te schaduwen en in de omschakeling mee in de op bouw te gaan. „Het was hard, er werd af en toe behoorlijk ge schopt, maar wij deden er net zo goed aan mee. De wedstrijd kon tot het einde toe twee kanten op. Ik realiseerde me pas veel later hoe dicht we bij de titel waren. In het veld denk je niet na en vreet je het gras op om te winnen." „We zijn na afloop nog even in het stadion gebleven en zijn daar na naar het hotel gegaan. Boven het hotel was een discotheek, daar hebben we wat nagepraat. En in de avonduren ben ik naar de boot van de supporters gegaan, waar mijn vader ook was. Samen met hem heb ik een biertje gedronken. Ik denk, als ik het nu weer eens overzie, dat wij al lang blij waren dat we in de finale stonden. Het verlies namen we op de koop toe. Het Oranje van nu heeft dat niet, die jongens gaan het veld in met maar één missie: goud halen. Als dat niet lukt, zal de teleurstelling veel groter zijn dan bij het Neder lands elftal van 1978." Istanbul - Als geen ander kent Jo- han Neeskens (58) het gevoel van er net naast grijpen. In 1974 en 1978 beleefde hij de verloren WK-finales als speler, in 1998 zat hij als assistent naast Guus Hid- dink bij de verloren halve finale te gen Brazilië en twee jaar later tij dens de verloren halve eindstrijd van het EK was hij de rechterhand van Frank Rijkaard. „In 1974 zaten we er echt heel dichtbij", zegt 'De Nees', vanuit Turkije, waar hij - opnieuw samen met Rijkaard - Galatasaray voorbe reidt op het nieuwe seizoen. „Net als in 1998 en 2000. Toen misten we de finales na strafschoppen. Dat blijft een loterij. Je kunt oefe nen wat je wil, maar een vol sta dion is niet na te bootsen", be weert uitgerekend de man die nooit faalde vanaf elf meter. Aan zijn eerste WK bewaart hij de mooiste herinneringen. „Duits land was natuurlijk lekker dichtbij. Op weg naar de finale speelden we zes thuisduels met 30.000 ei gen supporters in het stadion. Dat was vier jaar later in Argentinië wel anders. Zo ver van huis. Die tweehonderd Nederlanders vond je echt niet terug. En Argentinië moest gewoon wereldkampioen worden. Dat merkte je aan alles." Het elftal dat nu op de drempel van een wereldtitel staat, speelt vooral zakelijk, maar met die con statering hoef je bij Neeskens niet aan te komen. „Het oogt allemaal niet zo spectaculair. In elk geval niet over de volle negentig minu ten. De 'kenners' willen het liefst dat er op 'z'n Hollands' gevoetbald wordt. Leuk hoor. Maar toen wij dat deden werden we wél uitge schakeld. Daarom vind ik het juist fantastisch wat er nu gebeurt. Ne derland is het enige land dat alles gewonnen heeft. Deze ploeg heeft een missie. En daar moet alles voor wijken." Hij bekeek de wedstrijden van Oranje uiteraard met trainersogen. „Dan let ik eerst op het geheel. En dat zit goed in elkaar. Die vijf op het middenveld. Twee controleurs en drie er voor. Dat hebben ze ge woon goed ingevuld. Neem Kuijt en Robben. Driekwart van de wed strijd komen die bij balverlies te rug op eigen helft. En de rest heeft dan druk naar voren. Niet over de volle negentig minuten zoals wij dat in 1974 deden. Maar voor de te genstander is het heel moeilijk te bespelen." Johan Neeskens in 1978. De oud-international roemt de teamprestatie („Die focus, fan tastisch gewoon"),-wijst op de soli de verdediging („Daar is kritiek op geweest, maar volgens mij is er maar vijf keer gescoord tegen ze, waarvan twee keer uit een straf schop"), maar Neeskens heeft ook oog voor de individuele kwalitei ten. „Van Bommel, Sneijder, Rob ben. En als je ziet hoeveel werk Kuijt elke wedstrijd verzet. Echt ongelooflijk." Toch, weet hij uit ervaring, zal morgen alles anders zijn. „Dit is dus de finale. De hele wereld kijkt mee. Nu groeit het besef Nog een keer winnen en het doel is bereikt. Vier jaar lang word je de wereld kampioen genoemd. Vier jaar lang wordt er alleen maar gepraat over de winnaar. De beste van de we reld. De uitstraling die dat heeft. Geloof, me die is enorm." De finale ziet hij morgen in het Limburgse Horst, waar Galatasaray de tenten voor een trainingskamp heeft opgeslagen. „Drie keer is scheepsrecht. Ik hoop dat het klopt. Het zou zomaar kunnen ge beuren. Oranje zit in een flow. Zonder het respect voor de tegen stander te verliezen. Ik schat de kansen op fifty-fifty." foto anp De intimidaties van duizen den doldwaze Argentij nen, die bonkten op de bus van Oranje onderweg naar het stadion en schreeuwden: „Argenti na, Argentina." Het begin van de wedstrijd met het incident rond René van de Kerkhof die van de Italiaanse scheidsrechter niet mocht spelen, omdat hij een hard manchet rond zijn geblesseerde pols droeg. De finale zelf, die af en toe ont aardde in een schoppartij, een wedstrijd met veel kansen over en weer, met de historische bal van Rob Rensenbrink op de paal en het uiteindelijke verlies met 3-1 in de verlenging. Jan Poortvliet, opgegroeid in Arne- muiden als een kwajongen met veel voetbaltalent, stond er mid denin, incasseerde en deelde uit als een doorgewinterde prof Hij kwam terug van het WK als een gelouterde speler, niet eens ge kweld door het verlies in de finale. „We kunnen achteraf zeggen dat er in Argentinië een heel ander elf tal stond dan op het WK in 1974. Daar veroverde Nederland de we reld met het nieuwe totaalvoetbal. Wij drongen verrassend zo ver door en konden niet ons stempel op het toernooi drukken zoals het Oranje van Johan Cruijff Johan Neeskens en Willem van Hane- gem." De protesten tegen het Argentijn se regime konden hem gestolen worden. Poortvliet wilde alleen maar voetballen. „Ik kwam pas kij ken, wat is er dan mooier dan een WK spelen. Dan denk je toch niet na over die politieke toestanden. We hebben er ook bijna niets van gemerkt, al zag je wel altijd dat er bewaking was, op het trainings veld, in het hotel. Ik herinner me dat we één keer de stad in zijn ge weest om te winkelen, maar ook toen werden we streng bewaakt." „Ik heb in de nacht voor de finale goed kunnen slapen, ondanks het lawaai dat de Argentijnen buiten maakten om ons wakker te hou den. 's Morgens ben je natuurlijk wel gespannen, maar toen ik een- Mis geen detail van de finale van het WK. Neem nu een abonnement op het DELTA HD-pakket! Kijk nu Ga naar www.DELTA.nl/digitaletv maanden sluit nu uw abonnement af GRATIS'. en kijk 2 maanden gratis! Öil .i.iobüd is geldig lot en met /alerd.it; jó juli 17.00 uur cn k.m nier.gecombiueerd •.vaiöön n,'-' «idtwMI*- www.OELTA.nl/digitaletv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33