Bij verlies zal de teleurstelling groter Met Kabouter Plopmuts 30I 'Die Oranjegekte bestond nog niet' ïSMmms&wsasm k Win een ballonvaart voor 2 personen! Meelid SOUTH AFRICA 2010 zaterdag 10 juli 2010 Ton Uitterhoeve: „Die kans van Rensenbrink, goh zeg, dat is toch een onver getelijk moment in mijn voetbalgeheugen gebleven." Met hoeveel zouden ze zijn geweest op de dag van de finale van het WK in 1978? Tien, twintig supporters van Oranje? „Het waren er zeker niet meer, voor zo ver ik het heb kun nen zien", zegt Ton Uitterhoeve uit Oost-Souburg, die het WK van het begin tot het einde had ge volgd. De Zeeuw had in een gekke bui ge boekt, maar had nooit verwacht dat Nederland zo ver zou komen. „We leefden in een euforie, want elke wedstrijd ging Nederland be ter spelen. En toen we de Italianen in de halve finale hadden versla gen, was er nog maar één droom om waar te maken. Hoe zeer ik me ook realiseerde dat het tegen Argentinië een heidens karwei zou worden." „Ik zat al zes dagen in een hotel in Buenos Aires, omdat we daar ook tegen Italië hadden gespeeld. Ie zag de spanning langzaam toene men. Ik had nog nooit zo veel gek te op straat gezien, maar ik heb me nooit bedreigd gevoeld, on danks al die verhalen over het regi me, ondanks de zogenaamde vijan digheid." „Ik zat in de finale met een paar Nederlanders in een oranje shirtje op de tribune. Ze keken wel even naar ons, met een blik van: wat ko men die hier doen van de andere Het Nederlands elftal speelde voor het laatst een finale op een WK in Argentinië. Vier jaar na de ver loren finale van 1974 in Duitsland drong Oranje in Argentinië weer door tot de eindstrijd. In het kol kende River Plate stadion met 75.000 overwegend Argentijnse fans verloor Nederland op die 25e juni in de verlengingen met 3-1Jan Poortvliet (22 pas) stond 32 jaar geleden als speler op het veld. Ton Uitterhoeve uit Oost-Souburg was één van de weinige Nederlandse supporters in het stadion. De twee Zeeuwen beleefden de dag van de finale in het stadion in Buenos Aires elk op hun eigen ma nier. Een terugblik. foto Ruben Oreel kant van de wereld. Dat was nog bijzonder in die tijd. Voor mij was het ook de eerste keer dat ik had gevlogen." De Oranjegekte zoals nu bestond nog niet. Uitterhoeve liet op een bescheiden manier zien dat hij voor Nederland was. „Ik was één keer in het hotel van de spelers ge weest, dankzij Jan Poortvliet, die me had verteld waar ze na de wed strijd tegen Italië naartoe gingen. Toen kende ik Jantje nog niet, maar in de eerste wedstrijd, toen hij nog reserve zou zijn, zag ik hem uit de tunnel komen. Ik riep: hé, Aeremujenaer. We hebben daar even met elkaar gesproken." Zijn droom („waar ik het nog zo vaak over heb met mijn kinde ren") eindigde in de finale. „Die kans van Robbie Rensenbrink, goh zeg, dat is toch een onvergete lijk moment in mijn voetbalgeheu gen gebleven. Anders waren we zo maar wereldkampioen geweest." De Argentijnse explosie van vreug de na afloop, later in het centrum van de stad, heeft een enorme in druk gemaakt. „De mensen kwa men allemaal hun huizen uit met pannen en deksels waar ze op sloe gen. Het was een heksenketel zo als ik nooit meer heb meege maakt, ook al heb ik daarna met Ajax en het Nederlands elftal de hele wereld rondgereisd." „s_ i 'r 'T - - Hét Nederlands elftal op 25 juni 1978 voorafgaand aan de WK finale tegen Argentinië. Hans de Ridder, voormalig sport ambtenaar van de gemeente Goes, woont al enige tijd in Noordhoek, een voorstad van Kaapstad. Hij is te genwoordig filmmaker en volgt het WK voetbal in Zuid-Afrika op de voet. De Ridder bericht elke zater dag over de gebeurtenissen in het or ganiserende land. Afgelopen dinsdag was een gewel dige dag voor me. Ik had op het nippertje tickets te pakken gekre gen voor Nederland-Uruguay. Vraag niet hoe. Ik heette plotseling Imtiaz. Ik zat naast het vak van de bloedfa- natieke, correcte en fraai uitgedos te Uruguayanen en dat zonder af scheiding. Zij maakten met hun trommels nog meer geluid dan de mensen met al die vuvuzela's. De Oranje-fans hadden een mooi spandoek opgehangen dat de sfeer vertolkt van alle Nederlandse sup porters hier: 'Holland salutes South Africa - Baie dankie!' Vooral dat dankie trof me. Ik had geluk. Ik zat achter het doel waar Wesley Sneijder en Arjen Robben scoorden. Op het einde van de wedstrijd gierden de zenu wen door mijn keel. Na afloop heb ik een onvergetelijke ontlading van spelers, staf en publiek be leefd. Ik heb nog nooit zoveel ge luk op één plek gezien. De belangstelling voor het WK voetbal wereldwijd is overweldi gend. De Amerikaanse zender ESPN had grote verwachtingen van dit WK 2010, maar die zijn nog overtroffen. Ze gaan nu zelfs H0U4N& ion ■P: w Ontdek nu het gemak j! van onze geheel vernieuwde website! Ga nu naa plaats een rubrieksadvertentie en u maakt kans op een van de 2 ballonvaarten voor 2 personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32