wartvoet Indianen overleven II zaterdag 10 juli 2010 Zeeuwse D^g in het Zeeuws Museum Vandaag: Open dag in het Zeeuws Mu seum van 11 tot 17 uur. Toegang gratis. Rondleidingen Expositie Zwartvoet Indianen: Zwartvoet Indi aan Clifford Crane Bear en antropologe Lea Zuyderhoudt geven rondleidingen. Van 12 tot 13 en 14 tot 15 uur, aanmel den bij de balie van het museum. Expositie De paden op, de lanen in: eerst rondleiding expositie, dan stadswandeling. Van 13 tot 14.30 uur, aanmelden bij balie. Expositie ModeMetMonique: modecollectie van Monique van Heist, gecombineerd met de collectie van het Zeeuws Museum. Van 12.30 tot 13.30 en 14.30 tot 15.30 uur, aanmelden bij de balie. Workshop Maak een speciaal versierde doos om bij zondere souvenirs in te bewaren. Van 13.00 tot 15.00 uur op het Abdijplein. Officiële opening Zwartvoet Indiaan Clifford Crane Bear opent de exposities Zwartvoet Indianen en De paden op, de lanen in. Om 15.30 uur op het Abdijplein. verhalen over de Blackfoot-objecten, die Meinard Sprenger rond 1880 verzamel de. Het museum toont zijn filmverslag, waarin de Blackfoot zelf aan het woord komen Voor de komst van de blanken leefden de Zwartvoet Indianen in een gesloten samenleving. Ze waren oorlogszuchtig, nieuwkomers werden niet toegelaten. Ze leefden in kampen van tien tot dertig ti- pi's. Elk jaar maakten ze een door de na tuur bepaalde trektocht door hun land. Zo hadden ze het seizoen van de bizon- jacht. Van de huid van jonge dieren wer den nieuwe tipi's gemaakt. Doden was •een wezenlijk onderdeel van de cultuur, vertelt Crane Bear - de bizon geeft zijn leven, zodat de Indiaan kan overleven. De komst van Europeanen bracht in fa ses de ondergang van de oorspronkelijke samenlevingen. Precieze aantallen zijn er niet, maar de directe afstammeling van de Siksika gaat ervan uit dat er tien duizenden Zwartvoet Indianen zijn ge weest. Hij kent de jaartallen 1798,1830 en 1869 uit zijn hoofd, de jaren dat pok kenepidemieën de Indiaanse bevolking decimeerden. Dat het pokkenvirus door de Britten al in 1767 als biologisch wa pen werd ingezet, door de Indianen te voorzien van met pokken besmette de kens, is een typisch Wikipedia-weetje. Crane Bear noemt ook de door blanken georganiseerde overbejaging van de bi zons als oorzaak van rampspoed. Toen zijn volk in 1877 de strijdbijl begroef en zich in een reservaat liet opsluiten, wa ren er nog 860 Zwartvoet Indianen over. Rechteloos en brodeloos. Rond 1880 lie ten ze hun tradionele leven los, en trok ken een spijkerbroek aan in plaats van hun leggings. Enkele jaren later begon de in Middel burg geboren Meinard Sprenger een boerderij - de Domburg Ranch - in de onmiddellijke nabijheid van het Siksika- reservaat. Als zoon van de burgemeester van Domburg en met een door zijn moe der nagelaten erfenis had hij de vrijheid om zijn avontuurlijke impulsen te vol gen. Crane Bear vermoedt dat zijn voor vaderen zo verarmd waren, dat ze hun traditionele gebruiksvoorwerpen en kle ding te gelde probeerden te maken. Sprenger was geïnteresseerd, en legde een mooie collectie aan. Toen hij in 1901 terug naar Nederland ging en zich eerst in Domburg en later in Oostkapelle ves tigde, gebruikte hij de Zwartvoet-collec- tie om zijn woningen te decoreren. Na zijn overlijden in 1951 ontfermde het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen zich over de kleding en voorwer pen. Waarvoor hartelijk dank, zegt Crane Bear. Zonder Sprenger en de latere goe de zorgen zou een ook volgens hem unieke verzameling verloren zijn gegaan. En zou er ook geen gelegenheid zijn om de voorwerpen weer met verhalen tot le ven te wekken. Hij heeft ze zelf gehoord van zijn grootvader, en vertelt ze door aan zijn drie zoons en twee kleindoch ters. Over hoe elke Zwartvoet als een soort ingeving een eigen kledingpatroon kreeg ingefluisterd. Zo is elke mocassin, elke jachttas aan één specifieke familie gekoppeld. Op de tentoonstellingszaal, heeft hij ontdekt, is ook zijn patroon ver tegenwoordigd. Nee, hij voelt geen behoefte om de erfe nis van zijn volk mee naar Canada terug te nemen. Daar kunnen ze niet tippen aan de klimatologisch goed gereguleerde depots van het Zeeuws Museum. Boven dien geeft het hem het excuus om zich regelmatig in Middelburg te laten zien. Daar kan hij dan vertellen over zijn in middels weer tot achtduizend Zwartvoet Indianen uitgegroeide volk. Een natie, met eigen grenzen en rechtspraak. Zwartvoet Indianen, avonturen van een Zeeuwse verzamelaar - t/m 7 november in het Zeeuws Museum Middelburg. 1 Zwartvoet Indiaan Clifford Crane Bear geeft vandaag rondleidingen 2 Messchede - leer, glas, koper 3 Mocassins - leer, canvas, glas, wol 4 Staartriemen - canvas, wol, leer, glas 5 Verrekijkertas - leer glas, koper 6 Jurk - leer, glas, wol, koper, ijzer 7 Scalpeermes, schede - leer, hout, staal, koper, ijzer, glas 8 Studioportret van Meinard Sprenger, gemaakt circa 1890 in Canada 9 Bull Bear, Canada circa 1886 foto Clifford Crane Bear - Ruben Oreel; objecten - Ivo Wennekes; historische foto's - Clenbow Archives NA-1940-10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11