25 wonen BUITEN LEVEN Kleurtips Elke plant een eigen verhaal Hoewel de grote meubel- merken steeds meer aandacht aan hun kleu ren besteden - zo is ont werpster Hella Jongerius bij Vitra daar bijvoorbeeld speciaal voor aangetrokken - kan het wat de 'Pro Colour-beweging' betreft nog aanzienlijk beter. Volgens initiatief nemer Flexa is er in de openbare ruimte veel te weinig kleur. Op www.kiesprocolor.nl is zelfs een heus manifest te vinden dat de ini tiatiefnemers graag, voorzien van 40.000 handtekeningen, zouden aanbieden aan de voorzitter van. de Tweede Kamer. Volgens Pro Colour heeft een kleurrijke omgeving een bewezen positieve invloed op onze hou ding, gedrag en ons gevoel van wel bevinden. Kleur is rustgevend, het bindt, inspireert, activeert en sti muleert. Maar welke kleur te kiezen? De ge makkelijkste manier is het volgen van de trend die door Pantone wordt bepaald. Dat bedrijf heeft een eigen kleursysteem (Pantone Matching System) dat door vak mensen wordt gebruikt om te zor gen dat de gekozen kleur ook daad werkelijk de kleur is die uiteinde lijk op de muur terechtkomt. Pan tone maakt overigens zelf geen verf, maar verkoopt licenties van het systeem aan professionals. Elk jaar doet het kleureninstituut van Pantone onderzoek naar de laatste trends. Op basis van dat on derzoek bepaalde het bedrijf al in september 2009 dat turquoise de kleur van 2010 zou worden. Het is dus geen toeval dat wij deze zo mer in fel lichtblauwe shirts lo pen. De voorspelling van Pantone voor 2011 is nog niet binnen, maar het bedrijf heeft inmiddels al wel elf 'richtingen' bekendgemaakt die het gezicht van 2011 gaan bepalen. Zo op het eerste gezicht lijken goud en zilver nog een jaartje mee te kunnen, maar gaat de felheid van de andere kleuren er een beet je af. Diepere kleuren worden de trend van 2011. Het is maar dat je het weet. Een andere manier is simpelweg dwars tegen alle trends in te kie zen voor de kleuren die je het mooiste vindt. Maar hoe gebruik je die goed? Verreweg de gemakke lijkste manier is het toevoegen van Thonet vierde vorig jaar mei het negentigjarig bestaan van de Bauhausontwerpschool door zijn beroemde S43 stoel van Mart Stam in maar liefst elf nieu we kleuren uit te brengen. En Thonet is niet de enige. Veel meubelmerken hebben klassie kers, die voorheen slechts twee a drie kleuren hadden, nu ver krijgbaar in alle kleuren van de regenboog. Kleur mag weer! door Cor-Peter Pasma een paar accessoires of meubelstuk ken in de gekozen kleur. Het is dan wel van belang dat de rest van het interieur een lichte, neutrale kleur heeft. Bijvoorbeeld een knal rode stoel voor een witte wand trekt direct de aandacht en is sfeer bepalend. Grote voordeel is natuur lijk dat je zonder verfroller de laat ste trends veel gemakkelijker kunt volgen. Wie het helemaal goed wil doen, moet overigens wel degelijk met de verfroller in de weer. Uit het kleurpalet, zoals je dat bij de verfafdeling van de bouwmarkt vindt, kies je simpelweg je kleur. Op het plafond doe je de tint die het dichtst bij wit zit en op de mu ren smeer je vervolgens één tint donkerder. Wie meer wil weten hoe met kleu ren om te gaan en hoe deze wor den gekozen, kan een bezoekje brengen aan het Designhuis in Eindhoven. Daar loopt tot 12 sep tember 2010 een tentoonstelling over kleur. Wie daarna nog meer wil weten, kan één van de tiental len cursussen volgen. Geen tijd voor een cursus? Laat je dan leiden door de Color Studio applicatie voor de iPhone. Deze ap plicatie van Histor haalt bijvoor beeld uit een genomen foto de His- torkleuren en zoekt daar zelf de bij passende tinten bij die door stylis ten zijn geselecteerd. Bovendien blijf je via deze applicatie op de hoogte van de laatste kleuren- trends. Voor de tuin gelden natuurlijk an dere regels. Of beter: geen. Omdat de omgeving vaak al wordt be paald door groen en de kleuren van de bloemen is de keuze voor de kleur van tuinmeubilair veel vrijer. Meest voor de hand liggend is natuurlijk om het tuinsetje ook in bijpassend groen te kopen, maar het leukste effect wordt be reikt wanneer je kiest voor een vrolijke, felle kleur. Fermob is de grote aanjager van de trend voor meer kleur in de tuin. Deze Franse fabrikant van tuinmeubelen introduceerde de Franse Bistro-klassieker opnieuw en voorzag deze, naast het origine le flessengroen van nieuwe kleu ren als aubergine, frambozenroze, lindegroen en citroengeel. Het bleek een instant succes. Jaar lijks verkoopt het bedrijf tiendui zenden tuinsetjes. Ikea heeft het idee inmiddels overgenomen. De serie Blankö van ontwerper Ola Wihlborg, met 80 euro voor een setje ruim de helft goedkoper dan een tuinset van Fermob, bestaat uit stapelbare stoelen met buisfra me en plankjes in allerlei kleuren. Wees hoe dan ook voor de tuinset niet te terughoudend in je keuze. Architect Ronald Hooft, designer Kiki van Eijk en radio-dj en kun stenaar Ruud de Wild zullen je, als ambassadeurs van het Pro Co lour-initiatief, dankbaar zijn. www.histor.nl www.kiesprocolor.nl www.pantone.com www.fermob.com www.vipp.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl slaapkamer bijvoorbeeld voor een foto's PR Gebruik geen opvallende muurverf- kleuren in veelgebruikte ruimtes. Ga voor rustige kleuren als wit, crème, ivoor, blauwgrijs en grijs groen. De hal en de trap worden vaak ver geten bij interessant kleuren combi neren. In ruimtes waar alleen doorheen wordt gelopen, kunnen de kleuren opvallender zijn. Kleur heeft een positieve invloed op ons gevoel van welbevinden. Kies in de kleurvlak op de wand en zet vrolijke accessoires van Vipp in de badkamer. Zaterdag 10 juli 2010 Frederike Krommendijk, journaliste, hobbytuinier en boekenschrijfster, geeft haar kijk op het buitenleven. Ik rotzooi maar wat aan. Dat zei Karei Appel, als hij weer wat weergaloos had gewrocht. Zo tuinie ren wij ook: we doen maar wat en af en toe pakt het ver rassend leuk uit Als we bij be zoek een plantje krijgen, vin den we altijd een gaatje. Als iets zich spontaan uitzaait, zijn we blij. Pas als iets echt staat weg te kwijnen, moet het weg. Naar een ander hoek je, nooit in de groenbak. Verantwoorde tuiniers wer ken zo niet. Die nemen hun hobby echt bloedserieus. Ze hebben alles in esthetisch mauve en lila en nooit een uitspatting in knal oranje er tussen. Zij hebben een Groot Plan en la ten zich nimmer verleiden. Ik schrijf in mijn vrije tijd tuinreportages en soms word ik van die bezoekjes heel erg iebelig. Iemand die alle soor ten hosta wil hebben. Of die naar Engeland vaart voor die ene daglelie die de tuin nog niet siert en daar een weeksa- laris voor neertelt. Mensen die over de hekken van de kweker klimmen en daar doodleuk die ene kerstroos stelen die hun hartje begeert. Krenterige verzamelaars die in een showtuin stiekem zaad dozen uitknijpen om hun ver zameling compleet te maken. Je hoort nog eens wat, als je onder tuiniers bent. Hoe zou het zijn als je op die manier je lusthof bij elkaar sprokkelt? Geniet je nog van het magische uitrollen van een hostablad als je zo ge fixeerd bent dat je driehon derd verschillende wilt? Kun je zonder gewetensbezwaren de geur opsnuiven van een bloem die je hebt gestolen? Bij ons heeft elke plant een mensen-link. De iris heet Eve lien naar de homeopathisch arts die hem ooit als afscheids cadeautje gaf De geranium die zo lekker gezond staat te wezen, zit voor altijd aan mijn overleden schoonmoe der vast van wie ik planten én wijsheid erfde. De rode pruikenboom is al vier keer meeverhuisd en symbool voor heftige stappen in mijn leven. De magnolia bloeit al tijd op de sterfdag van mijn vader. Zo hebben de planten in onze tuin ook waarde, maar dan emotionele. Daar kan geen Verantwoorde Collectie tegenop. Veel meubelmerken bieden hun klas siekers tegenwoordig in tal van kleu ren aan. De S43-stoel van ontwer per Mart Stam voor Thonet is vorig jaar bijvoorbeeld in elf nieuwe kleu ren uitgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 111