wonen24 R A AG&ANTWOORD Sapperdeflap Vreemde uitstulpingen op de beukenhaag wonen@wegener.nl |j§§| 024-3650509 Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoek van de kast: keukenlijken. In deze zomerse aflevering: een sapcentrifuge. door Bauke Boersma Zaterdag 10 juli 2010 Z oveel keukenlijken, zoveel verhalen. Maar één gemeen schappelijke deler is er doorgaans wel: de bezitter koes tert het kleinood. Het verdween vaak voorjaren uit het oog, maar werd na terugvondst op een stoffige zolder of in een donkere kelder direct weer in het hart gesloten. Hoe anders is dat bij Joop Storm, die een sapcentrifuge kandideert. Niet omdat hij er zo veel plezier aan beleeft en dat met anderen wil delen, maar omdat hij het 'ellendige' apparaat liever kwijt dan rijk is. „Het is in vele vormen nog steeds te koop, maar wie gebruikt hem na een of twee keer eigenlijk nog?", vraagt Storm zich af. Nou, ik bijvoorbeeld. Zeker in de zomerse, soms tropische maanden. Natuurlijk, ik kan in mijn tuin gaan zitten met een sinas of cola in de aanslag. Of met zo'n voorgefabriceerd sapje uit een pak. Geen ge donder, geen geklooi: inschenken, zit ten, drinken en genieten maar. Maar wat is er lekkerder én gezonder, dan vers sap van welke vrucht dan I ook? Hélémaal niets, daar is Storm het vast wel mee eens. Maar hij vindt het allemaal zo'n gedoe. Met name als het centrifugeren eenmaal voorbij is. „Al tijd die bakken met resterende pulp", laat hij zijn frustratie de vrije loop. „Ik kocht het apparaat een jaar of 10 gele den in een enthousiaste bui om er da gelijks 2 kilo bramen en pruimen mee weg te werken. Maar ik had toen geen idee van de bende die erbij overblijft. Echt alles moet uit elkaar, alles zit on der het sap en de pulp." Tja, dat is waar. Maar wie mooi, of in dit geval gezond, wil zijn, moet nu eenmaal pijn lijden. Dat had Storm toch kunnen weten. Ik, en ik vermoed velen met mij, zitten niet zo met wat schoonmaakwerk. Inderdaad, 'zeven en raspen moe ten worden schoongeboend, vezels moeten worden losgepeuterd', zoals Storm het zo mooi omschrijft. Maar eenmaal met het sap in de hand in de luie stoel beland, is alle geploeter door menigeen verge ten. Niét door Storm: „Het apparaat is voor mij nog relatief jong, maar wat mij betreft ook al lang en breed doodverklaard." Tjonge, van die keiharde conclusie ben ik toch wel geschrokken. Het ontlokte me zelfs de kreet van Pipo de Clown: „Sapperdeflap." NB: Ook een keukenlijk met een zomers karakter? Stuur een e-mail plus foto van het 'zomerlijk' naar redactie.wonen@wegener.ni Op het blad van de beu kenhaag van lezer H. Derksen verschijnen op diverse plaatsen groenro- de, ovaalvormige uitstulpin gen. 'Bij het openen ervan vertonen deze uitstulpingen zo op het oog geen larven noch eitjes. We"willen weten wat dit voorstelt, wat de oor zaak is en of dit verschijnsel bestréden moet worden.' „Prachtig is hier het bekende, puntige galletje van de beu- kengalmug te zien", zegt des kundige Romke van de Kaa bij een eerste blik op de door Derksen meegestuurde foto's. „Een boom is een ecosysteem en daar horen allerlei vlin ders, rupsen, kevers en an dere insecten bij. Sommige bomen, zoals de eik, heb ben wel vijf tig verschillen de galmug- gen. Bestrijding is niet alleen onnodig, ook onzinnig. Je kunt je net zo goed zorgen maken over het feit dat een boom bladeren heeft. De larf- jes of eitjes zijn met het blote oog inderdaad lastig te zien, wel met een vergrootglas." Ook een vraag? wonen@wegener.nl Fermob is de aanjager van de trend voor meer kleur in de tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 110