Zeeuwse avonturier m IO zaterdag 10 juli 2010 Het Zeeuws Museum in Middelburg haalt vandaag de Zwartvoet Indianen voor het voetlicht. De Zeeuwse avonturier Meinard Sprenger nam ruim honderd jaar geleden van zijn verblijf in Canada een unieke collectie indianenkleding en voorwerpen mee naar Zeeland. Het museum zorgde er goed voor, zodat de Zwartvoet Indiaan Clifford Crane Bear nu een spraakmakende expositie kan openen. door Jan van Damme Ooit moet de Zeeuwse avon turier Meinard Sprenger (1860-1951) een standbeeld krijgen. Of een plaquette, of een straat. Zonder hem, zonder zijn ver- zameldrift, zou de nalatenschap van de traditionele Zwartvoet Indiaan uit Cana da grotendeels van de aardbodem zijn verdwenen. Nu-kan het Zeeuws Mu seum de show stelen met gedecoreerde mocassins, zwepen, messchedes, leg gings, slagwapens, jurken en nog veel meer moois. Met vandaag als extra attrac tie de rondleidingen van mister Clifford Crane Bear, de speciaal voor de tentoon stelling uit Canada overgekomen Zwart voet Indiaan. Hoe lang geleden het ook klinkt, het ver haal van de nobele indianen en blanke slechteriken is nog lang niet afgelopen. Als Crane Bear over de 'landclaims' van de indianen vertelt, maant de bij het ge sprek aanwezige antropologe I.ca Zuyder- houdt - één van de weinige Zwart- voet-deskundigen in Nederland - met een tot voorzichtigheid. Er wordt in Ca nada nog volop gesteggeld over terugga ve van land aan de indianen. Ondoor dachte uitspraken, ook in Nederlandse kranten, zijn daar munitie voor advoca ten. Crane Bear (59) is een 'oral historian' - een man die de geschiedenis van een oude hippie." Toch ademt Crane Bear traditie. Aan zijn oren bungelen maanschelpen, die alleen door mannen mochten worden gedragen. De ket ting rond zijn nek is ook helemaal Zwartvoet, met midden in de woestijn gevon den schelpen, en klauwen van arenden. Oogt oorlogszuchtig, en dat klopt ook: de Zwartvoet India nen waren in de 17e en 18e eeuw één van de machtigste volken in het noordwesten van Amerika. Op zijn linkerhand heeft Clifford Crane Bear - 'toen hij nog jong en wild was' - de naam Siksika geta toeëerd. Zo heet zijn volk, dat met drie andere samen de Confederatie van de Zwart voet Indianen vormt. Crane Bear is op traditio nele wijze opgevoed door zijn grootvader. Voor het Zeeuws Museum heeft hij baanbrekend on derzoek gedaan naar de Spren- ger-collectie. Hij ging op zoek naar zijn voorouders doorvertelt. Wat le- v zen en schrijven be treft kan hij alleen het hoogstnodige. Vertel len, praten met grootse gebaren, is zijn passie. Dat doet hij in Canada, in Duitsland, in Neder land, overal waar aan dacht wordt besteed aan zijn volk. Dat doet hij dus ook in Middelburg, waar hij de opening van de tentoonstelling over de Blackfoot verricht. Hoewel je het zou denken, zijn de twee lange vlechten niet echt Indi aans. „Die horen vooral bij r -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10