Op antiekjacht in Belgisch Limburg O s www.tongeren.be CC m m reizen@wegener.ni io reizen V 024-3650360 isïii Zaterdag 10 juli 2010 In alle vroegte lopen de toeristen langs de oude vestingmuur op zoek naar iets van hun gading. foto's Alice Plekkenpol In deze rubriek staan we stil bij het souvenir dat veel voor u betekent of waar u een bijzondere herinnering aan hebt HET SOUVENIR Een birimbao EIGENAAR Huib en Gaatske de Graaf WAARVANDAAN Sao Paulo, Brazilië WANNEER GEKOCHT In 2006 UI 3 WAAROM SPECIAAL Gaatske de Graaf: „Van 1992 tot en met 2006 hielpen mijn man Huib en ik als vrijwilligers gere geld in een scholingsproject in een sloppenwijk van Sao Paulo, Brazilië. Al ons vakantiegeld ging erin zitten, maar het wa ren voor ons onvergetelijke werkvakanties. Op een dag kochten we in het centrum van Sao Paulo van een rastafari een muziekinstrument. Het was een zogeheten birimbao. Die worden veel gebruikt in Bahia voor de begeleiding van capoei- ra's, acrobatische dansen. Op het vliegveld van Sao Paulo hebben we er nog muziek mee gemaakt om geld in te zamelen voor het scholingsproject. Om de birimbao mee te nemen in het vliegtuig naar Neder land, was een hele toer. Tot Lissabon mocht het instrument in een grote kast van de ste wards. Maar vanaf Lissabon werd het moeilijk. We moesten de birimbao op schoot houden tot Amsterdam. Omdat Huib pijproker is en dat tijdens de tussenstop duidelijk had laten zien, werd geregeld gevraagd of hij een pijp op schoot had. 'Ja', zeiden we dan: 'een hele grote vredespijp uit Brazilië'. Sinds we terug zijn, hangt het instrument bij ons aan de muur. Af en toe speelt iemand op de birimbao. Dan is de fees telijke, Braziliaanse sfeer die er bij hoort voor ons weer hele maal voelbaar." Hebt u ook een souvenir, stuur dan een foto van het souvenir en uzelf naar: souvenir@wegener.nl Huib de Graaf met zijn birimbao. foto Eigen foto vermoedelijk het oudste begijnhof in de 'Nederlanden', herbergt een kleine bro- cantewinkel. Tongeren bestaat ruim duizend jaar en is daarmee de oudste stad van België. Niet de mooiste, moeten we eerlijk stellen. Zelfs de Grote Markt, met de imposante Onze Lieve Vrouwebasiliek en het stand beeld van Ambiorix, de plaatselijke held die het opnam tegen Julius Caesar, is een rommelige parkeerplaats voor auto's, mo toren en fietsen. Het verkeer raast langs de terrassen en blaast bijna de slagroom van de koffie. Maar loop je een paar oude, smalle straat jes in, dan is de kans groot dat je op zo'n vroege zondagochtend niemand tegen komt. Om even later in de Maastrichter- straat met zijn aaneenschakeling van kra men en winkels weer in de bruisende mensenmenigte op te gaan. De kerkklok slaat 09.00 uur, hoogste tijd voor een pintje. ï- Tongeren ligt zo'n 20 kilometer onder Maastricht. Rondom het centrum is het parkeren op zondag gratis. De markt duurt van 06.00 tot 13.00 uur. De an tiekwinkels en de horeca gaan op zon dag tussen 6.00 en 8.00 uur open. De Onze Lieve Vrouwebasiliek aan de Grote Markt is gratis toegankelijk tus sen 08.00 en 17.00 uur. Het vernieuw de Gallo-Romeins museum toont ar cheologische vondsten en wie een idee wil krijgen van het leven in een begijn hof kan terecht in het Museum Beghina aan de Onder de Linde 12. De stad en de omgeving zijn ook prima te verkennen per fiets. Tot eind septem ber kun je gratis een fiets huren bij Toerisme Tongeren. www.galloromeinsmuseum.be www.begijnhofmuseumtongeren.be Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Tongeren is de perfecte bestemming voor vroege vogels, die op zondag ochtend willen jagen op antiek en cu riosa en die hun aankoop willen vieren met een matineus pintje. door Alice Plekkenpol Met zijn te lange, witte ha ren en versleten suède jas je lijkt de man meer op een overjarige hippie dan op een antiekhandelaar. Hij zit op een stoel in zijn vrachtwagen, waarvan de achterdeuren wijd open staan, peuk tussen de lippen. Voor hem op straat is zijn handelswaar uitgestald: antieke meubelen. Het is zondagochtend 08.00 uur en er lo pen al drommen toeristen langs de oude vestingmuur van de Leopoldswal in Ton geren, net over de grens bij Maastricht. Kijken doen ze wel, kopen niet. „Je stouwt een twee meter hoge kast niet zo maar in de achterbak van de auto", er kent de verkoper in de vrachtwagen. Toen de markt ruim dertig jaar geleden begon, waren het vooral antiekhande laren uit Nederland die bij het ochtend gloren de mooiste spullen wegkaapten. Veel te koop aangeboden goederen wa ren, en zijn nog steeds, afkomstig uit boerderijen, kloosters en burchten in Frankrijk en België. Daar zitten soms mooie kroonluchters, haardschouwen of tafels tussen. In de loop der jaren ver schoof het accent meer naar kleinere voorwerpen voor toeristen. Daarmee werd het karakter van de markt ook rom meliger. Dat blijkt als een man met vet Frans accent luidkeels op de Veemarkt zijn koopwaar aanprijst: „Rrrrrommel- marrrkt kalendèrrrs!" Met ruim 350 standhouders geldt Tonge ren als de grootste antiek- en brocante- markt van de Benelux. De bezoekers ko men vooral uit Nederland, België en Duitsland, maar je hoort tijdens het on derhandelen (er zijn zelden prijskaart- De imposante Onze Lieve Vrouwebasiliek. jes) ook Frans, Italiaans en Engels. De mooiste spullen vind je overigens niet meer op de markt, maar in de tien tallen antiekwinkels in de stad, die ook op zondagochtend open zijn en vaak hun eigen specialiteit hebben. De antiek zaken zijn dikwijls gehuisvest in bijzon dere panden. Zelfs het begijnhof uit 1275, Voor de echt mooie spullen kun je beter naar een antiekwinkel gaan. NED. itwerpen Z^e>aastricht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 105