een schilderij Crote foto: De Hout dorperheide bij Ermelo. Kleine foto links: Even op adem komen in El- burg. Kleine foto rechts: De tocht voert langs de 'ka thedraal' waarin ooit Ra dio Kootwijk was geves tigd. foto's Rob van den Dob belsteen, Brand Overeem VELUWE Hardérwijk Deventer Otterloo m reizen@wegeneir.nl reizen 024-3650360 IsTsl Zaterdag 10 juli 2010 Hanzestedenroute meer tussen IJssel en IJsselmeer. Maar op de laatste dag kwamen we er niet helemaal uit wat nou de grootste verrassing was van de ontdekkingsreis door en rondom Neerlands grootste 'wildernis'. No minaties" te over. Zoals die merk waardige, uit gewapend beton op getrokken 'kathedraal' waarin ooit Radio Kootwijk was gevestigd. We hadden het gebouw eerder gezien. Meerdere keren zelfs. Maar in de sluier van fijne regen biologeerde die reusachtige 'Grijze Dame van de Veluwe' nog meer dan in een stralende zon. Een spookslot. Met als gedroomde kasteelheer, Joachim Sickbock, de sinistere ge leerde uit de Tom Poes-strip. Maar ook het lieve Hoog-Soeren maakte indruk. En die stille, stille, met opdrogende koeienpoep gepla veide slingerweggetjes tussen Har derwijk en Elburg natuurlijk. En dat mysterieuze bos vol knokige beuken na Garderen. En dat heer lijke, potlooddunne fietspad langs de Beekbergse Beek. En hadden we ooit, toen we bij Terwolde via een korte helling de IJsseldijk op draaiden, het aan de horizon op doemende Deventer zo mooi ge vonden? Het water van de rivier blikkerde als cellofaan in het door donkere wolken gedempte zon licht en gaf de stad aan de IJssel de aanblik van een door Ruysdael ge maakt schilderij. Toen uiteindelijk dan toch een keus moest worden gemaakt, ging de eerste prijs naar Renderklip- pen, iets boven Epe. Toegegeven, De Hanzestedenroute is één van de negen fietsroutes, die langs viersterrenhotels voeren op en rondom de Veluwe. De tochten van drie tot acht da gen lopen via het knooppunten systeem. Ze kunnen worden in gekort en staan beschreven in een routeboek. De bagage wordt nagebracht. Boeken voor een van de Hanzestedenroutes kan van begin april tot en niet september. De hier beschreven tocht kost vanaf 370 eurb per persoon op basis van een twee persoonskamer, half pension, routebeschrijving en nabrengen van de bagage. Meer informa tie op www.hotelnaarhotel.nl Langs de Hanzestedenroute zijn afstapplaatsen. Een selectie: Dag 1 (Otterto - Harderwijk): Het kerkje van Hoog-Soeren was een lievelingsplekje van koningin Wilhelmina. Net voor Harderwijk is een toren met uit zicht over hef Bèekhuizerzand. Dag 2 (Harderwijk - Epe): Renderktippen behoort tot de mooiste en meest imposante landschappen van Nederland. Dag 3 (Epe - Deventer): Aan de Achterstraat in Hattem zijn twee musea gevestigd. Het ene is gewijd aan Anton Pieck, het ander aan Jan Voerman sr. die vooral bekend werd als IJs- selschilder. Dag 4 (Deventer - Otterüo): In het Nationale Park De Hoge Veluwe mag het Kröller-Müller Museum niet worden vergeten. Al is het maar om de Van Goghs en de magnifieke beel dentuin. Bezoek daar ook het Museonder en daal af tot aan het 'middelpunt van de aarde'. het kon niet mooier. Het grijze weer had alle mensen naar binnen gejaagd en op de immense vlakte, met daarin als gele en blauwzwar te vlekken, de zandverstuivingen en vennetjes, was niemand te zien. En juist die immense verla tenheid maakte de Grote Stille Hei de zo betoverend. Helemaal toen een eenzame zonnestraal zich aar zelend door de wolken boorde en een deel van het dichtstbijzijnde, doornatte dennenbosje aflakte in een zilveren gloed. Het kon niet anders. Nergens in Nederland was het op dat moment mooier. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 103