reizen 4 KS WEGWIJS Waarom maken Japanse toeristen altijd zo veel foto's? Joline Jolink Zaterdag 10 juli 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 Een middag op het strand breng je door met zonnen, zwemmen en zandkastelen maken. Zo'n bouwwerk van zand staat er niet zomaar. Dat vergt kennis en kun de. En zoals bij zoveel dingen geldt ook hier: jong geleerd is oud gedaan. door John Jas apa! Het plakt niet! I J Wat moet ik nou?!' Op hoeveel stranden zal zo'n kreet niet eer- der zijn gehoord? Zoonlief is bezig aan zijn eerste zandkasteel en vader mag zich niet langer afzijdig houden. Hoe ging dat ook alweer, toen hij zelf nog een ventje was? Dat vraagt pa pa zich af, terwijl de eerste kasteel muur wegzakt onder protest van de nakomeling. Nu kun je op je iPhone even Goog le raadplegen, maar dat staat wel vreemd. Een buurvrouw zonder topje mompelt iets over de vervuil de zee als oorzaak voor het falen. Zou het echt? Nee, natuurlijk niet. Zand is zand. Toch is dat niet hele maal waar. Strandzand is anders dan bijvoorbeeld rivierzand. Strandzand is ronder, afgesleten door de constante branding. Ri vierzand is hoekiger. Dat 'pakt' be ter. Maar ja, we zitten nu eenmaal op het strand, dus zullen we het toch met dat ronde zand moeten doen. Twee tieners die net hun eigen kas teel afhebben, informeren of er wel genoeg water gebruikt is. )e moet de juiste mix van zand en water hebben, want daarmee staat op valt je zandkasteel. Begin daar om altijd eerst met water in je em mer en schep telkens een hand zand erbij. Dan heb je meer con trole over het materiaal dan an dersom. Het mengsel moet lekker compact zijn. Blijf tijdens het mengen steeds Wie wel eens op Japanse toeristen heeft gelet in drukbezochte steden als Amsterdam of Den Haag of bij attracties ais de Keukenhof of Ma- durodam, zal ongetwijfeld hebben gemerkt dat de Japanners meestal druk in de weer zijn met het ma ken van foto's. Ze fotograferen al les. Niet alleen de bezienswaardig heden, ook elkaar. Het komt bovendien vaak voor dat een voorbijganger aange klampt wordt met de vraag een fo to te maken. Als een Japanner dat zo vriendelijk verzoekt en de ca mera aanbiedt, weigert natuurlijk niemand. Breed lachend poseren ze dan. Klik. Weer eentje. Japan is hét fotoland. Alle grote merken komen uit het land van de rijzende zon. Nikon, Canon, Fuji, noem maar op. Camera's zijn er goedkoop-in verhouding tot Nederland kennen. Je bent in Japan al gauw 20 a 30 procent goedkoper uit. Dat Japan marktlei der is op gebied van fotografie is een belangrijke reden dat inwo ners veel fotograferen. Wie in een land opgroeit waar een bepaald artikel goedkoop is en het assortiment uitgebreid, heeft zo'n artikel vaak al op jonge leeftijd in huis. Japanse kinderen hebben als kleuter al een camera. In Japan wordt bij een camera al tijd wel een extraatje geleverd, zo als een fototas of een lens. Jn Ne derland kunnen we ons geen beeld vormen van het uitgebreide assortiment. Want niet alle snuf jes komen hier. Het fotograferen is dus heel laagdrempelig. Dit is te vergelijken met de fotografie met de mobiele telefoons die nu in Ne derland op gang gekomen is. De jongste generatie Nederlan ders groeit op met mobieltjes. Ie dereen heeft er een. Je ziet jonge ren overal fotograferen met hun gsm. Die ontwikkeling is te verge woonplaats Amsterdam f Modeontwerper burgerlijke staat Samenwo nend hoe vaak op reis? „Voordat ik begin aan een nieuwe collectie, reis ik langs de modebeurzen in Europa. Ik ga deze maand naar Flo rence voor een beurs met garens en breisels. Voor de stoffenbeurs ga ik naar Parijs. Dat is een giganti sche beurs waar leveranciers van stoffen uit de he le wereld naar toe komen. In augustus ga ik naar de modebeurs in Kopenhagen." laatste „Mijn laatste reis was naar Gent, op zoek naar mogelijke verkooppunten. Ik reis graag met de trein, dat is de meest groene manier van reizen. Soms als ik veel te zeulen heb, maak ik ge bruik van een huurauto van Greenwheels. Milieu vriendelijkheid speelt ook een rol in mijn werk. Ik streef naar zo ecologisch mogelijk produceren." ff er „Een multifunctioneel kle dingstuk. Ik maak kleren voor vrouwen die ondernemend zijn. Het zwarte, zijden jurkje bij voorbeeld heeft stoere trenchcoatdetails. Met een truitje eronder en laarzen is het een zakelijke outfit, 's Avonds draag je het jurkje zonder trui en hoge hakken." isye P „Ik vond Gent een heel leuke (winkel)stad. De winkel Suite is een aanrader." thuisblijven OF op VAKANTIE? „Het afgelopen jaar schoot vakantie erbij in. We zijn al zo veel weg." door Agnes van Brussel .Ai Joline Jolink (Apeldoorn 1981) Joline Jolink. Samenstelling en redactie: Frank Clevers en Charles Lennartz lijken met iets wat in Japan al vele tientallen jaren het geval is. Zoals je nu in Nederland wordt doodge gooid met aanbiedingen van mo bieltjes, gaat het in Japan al heel lang op het gebied van fotografie. Een andere belangrijke reden dat Japanners overal en altijd lijken te fotograferen als ze in Nederland zijn, is dat ze maar kort hier zijn. Als ze op vakantie gaan, doen ze dat meestal vluchtig en in die kor te tijd bezoeken ze meerdere plaat sen. Ze haasten zich dus van de ene attractie naar de andere. Ze hebben daardoor minder tijd per plek. Het gevolg is dat het lijkt alsof ze altijd foto's nemen. En dat doen ze uiteraard ook, maar een Nederlander kan drie weken doen over foto's van een vakantie- plek, waar een Japanner hetzelfde in één of twee dagen moet doen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 100