Ook in België verloopt formatie traag i 7 Ruil van spionnen begonnen Aanslagen verijdeld Brit vindt Romeinse schat Herdenkingsmars voor gevallenen Srebrenica Massagraf Proef het nu GRATIS vrijdag 9 juli 2010 wrfyil W^ÏIIBUlIwi I mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmimmmwmnmmmmMmmMmmmmmmm NEZUK - Meer dan vijfduizend mensen zijn giste ren uit het Noord-Oostbosnische dorp Nezuk ver trokken om meer dan 100 kilometer te lopen naar Srebrenica. Zij willen daar zondag deelne men aan de herdenking van de val van de encla ve op 11 juli 1995 en de genocide die daarop volgde. Nederlandse VN-militairen konden des tijds niet voorkomen dat de enclave werd vero verd en duizenden moslims werden gedood. Meer dan 15.000 moslims ontsnapten destijds met een mars door de bossen. Tijdens de herden king wordt de tocht in de omgekeerde richting gedaan. Onder de deelnemers aan de mars zijn overlevenden en buitenlanders die hun solidari teit willen betuigen. foto Amel Emric/AP door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - België en Nederland gin gen vorige maand bijna tegelijk naar de stembus, en ook de vor ming van een nieuwe regering lijkt volgens hetzelfde schema te verlopen: traag, moeizaam en zon der duidelijk uitzicht op wie straks met wie in het kabinet zal stap pen. Convergentie. De Belgische infor mateur Bart De Wever gebruikte het woord gisteren vele malen na dat hij aan koning Albert eindver slag had uitgebracht van zijn infor matieopdracht. Het woordenboek omschrijft het als 'het toegroeien naar één punt'. Drie weken heeft de N-VA-leider en winnaar van de Belgische verkiezingen van 13 juni het politieke speelveld afgetast, en op de grote kwesties die België ver delen heeft hij zo'n tendens be speurd. Maar nog lang niet genoeg om nu al tot de benoeming van een kabi netsformateur over te gaan, zei hij. De Wever heeft de vorst geadvi seerd een nieuwe informateur te benoemen 'om de convergentie verder uit te diepen'. Een forma teur komt er pas als er een politiek akkoord ligt, en daarvan is nog geen sprake. Ook zal pas dan duidelijk worden welke andere partijen met de N-VA en de Waalse socialistische PS - de andere winnaar - in een re gering willen. Een regeerakkoord moet drie hoofdthema's bevatten, zei De We ver: sanering van de openbare fi nanciën (het gaat om 22 miljard be zuinigingen), staatshervorming (waarbij nog meer federale taken naar Vlaanderen en Wallonië wor den overgeheveld), en hervorming van het sociale stelsel (de over dracht van uitkeringsgelden). De Wever - die ontkende dat de infor matie in een crisis verkeert - wilde niet zeggen waarover de Vlaamse en Waalse partijen het al eens zijn. „Ieder woord dat ik daarover nu zeg, zal de convergentie doen op lossen", zei hij voorzichtig. Vooral de staatshervorming, waarbij de Vlamingen meer zelfstandigheid willen, ligt gevoelig. „Iedereen is het er wel over eens dat handha ving van de status quo geen optie is", zei hij slechts. WENEN - De Russische wapenex pert die mogelijk wordt geruild te gen een van de Russische spion nen die in de Verenigde Staten zijn opgepakt, is gisteren aangeko men in Oostenrijk. Het Russische persbureau Interfax heeft dit ge meld op gezag van een mensen rechtenactivist. Officiële bevesti ging van zijn aankomst is er nog niet. Eerder werd al bekend dat Rus land nucleair wapenexpert Igor Soetjagin, die in 2004 tot vijftien jaar celstraf werd veroordeeld we gens spionage voor de Amerikaan se inlichtingendienst CIA, wil rui len. De VS arresteerden eind vorige maand elf verdachten, van wie tien in de VS, die door Moskou als 'mollen' zouden zijn 'uitgezet' om te 'veramerikaniseren' met als doel informatie vergaren voor de Russi sche geheime dienst SVR. In Cy prus werd een elfde persoon opge pakt, die echter op borgtocht vrij kwam en sindsdien spoorloos ver dwenen is. Rusland heeft volgens de Russi sche media extra namen toege voegd aan de lijst van voor spiona ge veroordeelde mensen die het wil ruilen voor de onlangs in de VS opgepakte vermeende Russi sche spionnen. BELGRADO - Servië is gisteren een onderzoek begonnen naar een massagraf met de resten van ver moedelijk 250 etnische Albanezen, dicht bij de grens met Kosovo. Zij werden vermoedelijk tijdens de oorlog van 1998-99 vermoord. Er worden bodemmonsters genomen om te bepalen of de grond op de plaats die door getuigen is aangege ven is omgewoeld. Zo ja, dan zal het graf worden blootgelegd, zei Bruno Vekaric, Servisch substi tuut-officier van justitie. OSLO - De Noorse politie heeft twee personen opgepakt die zou den zijn betrokken bij plannen voor aanslagen in Noorwegen. Een derde verdachte werd in Duits land gearresteerd. Het trio zou banden hebben met het radicaalislamitische terreurnet werk Al Qaeda, dat internationaal opereert. Een van de gearresteerden is een 39-jarige Noorse staatsburger van Oeigoerse afkomst. De Oeigoeren zijn een islamitische bevolkings groep in het westen van China. De andere verdachten zijn een 37-jari- ge Irakees en een 31-jarige Oez beek, die beschikken over een ver blijfsvergunning. De Noorse autori teiten maakten gisteren niet be kend welke doelwitten de verdach ten in het vizier hadden. Het drietal werd een jaar in de ga ten gehouden. LONDEN - Een Britse schatzoeker heeft in Zuidwest-Engeland 52.500 Romeinse munten gevonden. De waarde wordt geschat op 3,3 mil joen pond (bijna vier miljoen eu ro). Dave Crisp vond de schat in april in een veld. Nadat hij er een stuk of twintig uit de bodem had gehaald, drong het tot hem door dat ze in een pot zaten en besefte hij dat hij hulp moest halen om die uit te graven. Het bestuur van de streek Somerset zei blij te zijn dat Crisp de verleiding om zelf te graven heeft weerstaan en dit werk aan archeologen heeft overge laten, waardoor belangrijke infor matie bewaard is gebleven. In de kruik van 160 kilo bleken uiteinde lijk 52.500 munten te zitten. Som mige dragen de beeltenis van Mar cus Aurelius Carausius, die aan het eind van de derde eeuw de macht greep in Brittannië. Een munt met de beeltenis van Marcus Aurelius Carausius. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7