geen cowboys meer 3 Demonstraties met roofvogels Terra Maris vrijdag 9 juli 2010 kers. „Voorheen werd al het eten en drin ken meegegeven op kartonnetjes. Iedereen dumpte die in de prullenbakken, waar door deze binnen de kortste keren stamp vol zaten", legt de strandpaviljoenhouder uit. „Tegenwoordig geven we onze bezoe kers papieren tasjes mee, waar ze al hun afVal in kunnen doen. Na een stranddag gaan deze in de prullenbakken. Zo blijft het strand goed opgeruimd." Er worden nog meer middelen ingezet om rommel van het strand te weren. Momen teel lopen er twee pilotprojecten. Zo heb ben Boone en vier andere strandpaviljoe nen (Lage Duintjes, De Piraat, Zandput en Breezand) samen met Stichting Strandex- ploitatie Walcheren speciale ondergrondse containers op het strand geplaatst. Hierin wordt de inhoud van alle prullenbakken gestort. Als vijf van de tien containers vol zijn, wordt transport- en containerbedrijf Wie- lemaker uit Middelburg ingeschakeld om de inhoud mee te nemen. Als het project dit jaar succesvol is, willen ze de contai ners bij elk strandpaviljoen van Vrouwen polder tot aan Dishoek of Vlissingen plaat sen. Boone werkt ook nog mee aan een ander pilotproject Sinds afgelopen maandag verkoopt hij de zogenoem de 'zak-asbakjes'. Deze asbakjes van hand formaat stop je gemakkelijk in je broekzak of gewoon in het zand. Hij was aanwezig bij een conferentie in Wijk aan Zee over duurzaam strandbeheer, toen de zak-asbak- jes geïntroduceerd werden. Boone was ge lijk enthousiast. Tot nu toe heeft hij alleen maar positieve reacties ontvangen van de strandgasten. „Als mensen sigaretten bij mij kopen, wijs ik ze op de voordelen van deze hand-asbakjes." Ook de Zeeuwse kustgemeenten werken hard mee om de stranden schoon te hou den. Zo worden ze elke dag zowel machi naal, met een zogeheten 'Beach Cleaner'; als handmatig schoongemaakt. Verder wordt 'algemeen' en plastic afval geschei den in aparte containers. De strandpaviljoenhouders van vandaag zijn niet meer de cowboys van vroeger, stelt Boone. „laren geleden werden zij afge schilderd als gemakzuchtige mensen, die niet meer deden dan een biertje drinken foto Lex de Meester De hond poept altijd als er veel mensen op het strand zitten Naam: John Hootsmans (63) Woonplaats: Serooskerke Baasje John komt vaak met zijn hond Nina op het strand van Oostkapelle. „Als ik haar uitlaat moet ze altijd nét poepen op een plek waar veel mensen zitten. Dan zie je ze allemaal even ophouden met wat ze aan het doen zijn en kijken ze je verwij tend aan. Als ik het dan in een zakje op ruim gaan mensen weer tevreden verder waar ze mee bezig waren." In Portugal zie je op het strand zelfs complete barbecues Naam: Theo (54) en Riet (52) Morris Woonplaats: Ospel Het echtpaar Morris geniet van het schone strand in Oostkapelle. Ze komen er zelfs elk jaar speciaal voor uit Limburg gereden. „Als ik hier niet ben geweest is het geen va kantie", vertelt Theo. Wanneer ze in Span je of Portugal de zon opzoeken treffen de Limburgers het strand anders aan. „Daar zie je zelfs complete barbecues liggen." Genoeg herhalen, dan gooit ze snoeppapiertjes vanzelf wel weg Naam: René Nagelkerke en Jonna Provoost Woonplaats: Veere René Nagelkerke (62) is met zijn klein dochter Jonna (3) op het strand. „Ik pro beer haar te leren dat ze troep moet oprui men door veel te herhalen. Op den duur stopt ze afval wel in de prullenbak", zegt hij. Jonna is het daar ogenschijnlijk mee eens en vertelt dat ze snoeppapiertjes al tijd netjes weggooit. in het zonnetje en de gasten een beetje ver maken." Dat is nu wel anders. „Ik wil laten zien dat paviljoenhouders verantwoordelij ke mensen zijn, die werken met respect voor mens en natuur. Het strand is voor mij een product op zich, waar je gezamen lijk aan moet werken om het schoon te houden." En het resultaat mag er zijn. „Er komen zelfs mensen uit Noord-Brabant en Lim burg omdat het hier zo opgeruimd is", zegt Boone, die zo'n zes jaar geleden be gon met duurzaam ondernemen. Sinds drie jaar geeft hij bijvoorbeeld alleen nog maar dienbladen mee aan de bezoe Heiko Kammann en Martina Huttenheim voor hun chatel. foto Tom Vennink OOSTKAPELLE - Valkeniers tonen dinsdag 13 juli hun roofvogels in de tuin van mu seum Terra Maris in Oostkapelle. Tijdens de show vertellen zij over de kweek, ver zorging en africhting van hun dieren. Ze verzorgen ook vliegdemonstraties. Tijdens de roofvogeldemonstraties wordt door de valkeniers met verschillende soorten vo gels gevlogen. Het publiek kan van dicht bij zien hoe de vogels hun prooi bejagen. De shows vinden plaats van 16.30 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Kosten voor volwassenen zijn 5,50 euro. Voor kin deren betaalt u 3,25 euro. TIPS NAAR zomer@pzc.nl Kijk naar een video over het schoonhouden van het strand in Oostkapelle op www.pzc.nl/zomer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77