321 sport Ook een stoere jongen als O Oscar De koerstrui Van kilometer tot kilometer Mollema blijft langer bij Rabo Mark Cavendish kan toch nog winnen. De Brit grijpt na een belabberd voorseizoen verrassend de zege in de vijfde etap pe, voor de Duitser Ciolek en de Noor Boasson Hagen Pevenage plande dopingreisjes van Jan Ullrich SiJPER CONFEX vrijdag 9 juli 2010 door Mart Smeets Ze zeggen van hem dat hij nonchalant is. Dat hij slordig met het bestaan van profrenner om springt. Dat hij meer tijd verslaapt dan goed is voor een mens. Dat hij afwezig kan zijn. Dat hij dat alles misschien ook wel speelt. Ooit kwam Oscar Freire in de fina le van een etappe naast een ploeg genoot rijden en vroeg geïnteres seerd hoeveel kilometer er nog te rijden was... Twintig? Tien? Hij had geen idee. De andere renner dacht dat hij gek werd. Het pelo ton stormde met 60 per uur op de streep af, er was nog maar 700 me ter te rijden en daar kwam die dui velse Spanjaard vragen hoe lang het nog was. Ach, Oscar neemt het leven zoals het op hem afkomt. Soms wint hij een grote koers, soms wordt hij wereldkampioen... ach, het zal alle maal wel. Het leven is best wel mooi voor hem. Onlangs nog. Slot tijdrit in Zwitser land. Het regende hard en meedo genloos en Oscar had geen zin. Hij kwam even buiten en zei: „Oscar no like rain... no warming up for Oscar", en hij stapte terug in de be scherming van de warme, droge bus. Vlak voordat hij moest rijden, stapte hij slaperig naar buiten, zet te zijn helm op en pakte een fiets. Naar later bleek de fiets van ploeg genoot Garate, maar daar zat Os car niet mee; het was weer eens zo'n dag dat hij met zijn gedach ten elders was en een fiets was een fiets. Gisteren hoorde ik een verhaal over nog zo'n soort renner: Sebas- tien Rosseler, de man die wegens een blessure buiten de ploeg van Armstrong gelaten moest worden. Rosseler concurreert met Freire om de Grote Prijs 'Wat maakt het allemaal uit'. Hij moest de slot- tijdrit van de Eneco Tour rijden en kon winnen. Zijn hele ploeg liep rood in de stress rond, van ploegge noten tot en met het gehele perso neel. Men kon de brave Sebastien niet vinden en er ontstond paniek. Waar hing hij in vredesnaam uit? Rosseler zat, afgelegen en op zijn gemak, een uiltje te knappen. Je weet wel, zo'n inknikdutje, met de kin op de borst, de mond half open. Zo vonden ze hem, op slag van zijn start. Hij deed zijn ogen open, stapte op zijn fiets en won. Hij is de kleine Oscar. MONTARCIS - Wielrenner Bauke Mollema heeft zijn contract bij Ra bobank met twee jaar verlengd. De Groninger, die een goede Ron de van Italië reed, had een aflopen de verbintenis. Ook de Duitser Paul Martens tekende bij. Het con tract werd opengebroken en ver lengd tot en met 2012. TOUR DE FRANCE Mark Cavendish boekte in Montar- gis zijn elfde etappezege in de Tour door Edward Swier MONTARCIS - Stoere jongens hui len niet zo vaak. Maar doen ze het, zoals etappewinnaar Mark Caven dish gistermiddag na de finish in Montargis, dan maakt het meestal veel indruk. Achter het podium, met de verse, zo begeerde snijbloemen nog in zijn hand, kruiste Mark Cavendish het pad van gele-truidrager Fabian Cancellara. De Zwitser refereerde nog even aan de polemiek die rond er de jonge Brit was, sprak over „ongetwijfeld één van de mooiste zeges uit zijn carrière" en knuffelde Cavendish. Die begroef spontaan zijn hele gezicht in de ar men van de leider, huilde dikke tranen. De opluchting kwam er in vloeibare vorm uit. Het was aandoenlijk. Je zou bijna van hem gaan houden. Cavendish is en blijft natuurlijk wel een vaat je buskruit. Het is altijd een beleve nis om naar hem te luisteren, wachtend op een eventuele uitglij der of woedeuitbarsting. Mooier nog is het echter om 'Cav' te zien zwijgen. Vragenstellers die hem niet zinnen, hakt hij tegenwoordig niet meteen verbaal het oor af, maar trakteert hij op een fascine rend stilzwijgen. Om vervolgens beschaafd, maar feitelijk nog scher per uit de hoek te komen. Aan de meet, na een verschroeien de dag die hem niet zonnig ge noeg kon zijn, vond Cavendish het tijd één en ander recht te zetten. Na zijn eerste ritzege van deze Tour, na alle kritiek die hij te ver stouwen kreeg. Na een ronduit te leurstellend voorseizoen, na het ge hannes met een ontstoken kaak. Na een reprimande van de ploeg vanwege een 'fuck you-gebaar'. Nu had hij eindelijk ook het recht wat te zeggen. Noem hem dus niet lan ger een Bad Boy naar aanleiding van zijn misdragingen in het verle den. Hij valt, vindt hij zelf, best mee. Feiten en opinies, ze liepen vaak uiteen. Zegt Cavendish. De Mark Cavendish huilt van geluk. foto Nicolas Bouvy/EPA HTC Columbia-renner had zich graag beoordeeld gezien op basis van de waarheid. Indianenverha len doen hem pijn. „Er zijn teveel mensen die over mij geoordeeld hebben in de dertig seconden dat ze mij, na een wedstrijd, aanschou wen. Mensen die een hekel aan mij hebben, zonder me echt goed te kennen, daar besteed ik liever geen tijd aan." Hij bedoelt: die draai ik het liefst de nek om. Want er zit nog altijd veel gif in hem. Het is ook precies dat wat hem zo'n goede sprinter maakt. Teleurgesteld over de eerste etap pes had hij zich herpakt. Teamma nager Bob Stapleton was het ver trouwen in hem niet verloren. Wel was de tactiek aangepast Stap leton: „Dat was ook nodig. De an dere ploegen hadden hun strijd plan gekozen als reactie op onze aanpak." Feit was dat Cavendish met zijn laatste helper Renshaw niet te vroeg op kop moest komen. Zijn treintje zorgde er weliswaar voor dat de laatste van drie vluchters (José Ivan Gutierrez) werd ingere kend, daarna mocht Garmin het commando overnemen. Tyler Far- rar, kampend met een ernstige elle boog- en polsblessure, had aange geven het te willen proberen. Nog wat onwennig koos hij de linker kant, waar nauwelijks ruimte was. Het juiste gevoel ontbrak duidelijk nog. Cavendish deed het beter. In het wiel van Renshaw bleef hij op het midden van de weg. Alleen Ge rald Ciolek kon nog in zijn wiel ko men. Het was het moment voor een bekentenis. Zowaar. „Ik heb af gelopen winter fouten gemaakt. Zat op een wolk waar je niet op moet willen zitten. Ze trekken je er namelijk af. En dan val je, zoals ik ervaren heb, heel hard. Die fout zal ik nooit meer maken." Mark Cavendish (midden) wint met over mm 'mmsmmm m. m MONTARCIS - Rudy Pevenage heeft eindelijk toegegeven dat hij de trip jes van Jan Ullrich naar de Spaan se dopingdokter Eufemiano Fuen- tes organiseerde. Feitelijk is dat geen verrassing, maar de Belg liet zich daar gisteren in een interview met de Franse sportkrant l'Équipe wel eindelijk over uit. De mentor van Ullrich had zich sinds 2006 niet meer laten horen of zien. Dat hij nu openheid van zaken geeft, duidt erop dat hij een terugkeer in het peloton als team manager uitsluit. Mensen die hun eigen straatje bevuilen, zijn niet welkom meer. Pevenage dacht met de bezoekjes aan Fuentes overi gens weinig kwaads te doen. „Het was normaal om het doen, veel renners deden het. Je hield er geen rekening mee dat het illegaal was." Volgens Pévenage was Fuentes ove rigens niet de enige dopingarts. Inmiddels is hij weer redelijk op gewicht. Als lid van de vrijwillige brandweer in Doetinchem moet Jelle Nijdam immers wel een sprintje kunnen trekken. Maar een paar jaar te rug had (elle Nij dam - die flink uitdijde na zijn wielercarrière - niet hoeven probe ren de gele truien uit zijn collectie wielers- hirts nog eens aan te trekken. Deze uit 1988, nota be ne gedragen in de streek waar gisteren de Tour de France-etappe finishte, kan hij sowieso niet meer aan. De trui heeft de nu 46-jarige hardrijder namelijk niet meer in ei gen bezit. Die deed Nijdam, met fraaie lijst, cadeau aan plaatsge noot Henk Theuns. Van de 3000 shirts die Theuns bezit, en waar van we er elke dag één bespreken, zijn er 1250 gebundeld in het on langs verschenen boek Koerstrui! Een ander exemplaar hangt bij Nijdam thuis in Doet inchem, ver weg van zijn West-Brabant- X, se geboorte dorp Zundert. Snelle Jelle was één van de laatste Ne derlandse wielren ners die een bijnaam verdiende. De coureur met de turbodijen maakte indruk met zijn prologen én zijn verwoestende ontsnap pingen in de laatste kilo meter van een etappe. Is het tegen woordig simpelweg wachten op de massasprint, in Nijdams dagen zat iedereen voor de televisie te wachten op een explosie van hem. Nijdam won zes Touretappes en droeg drie dagen het geel. 6 km: Jose Ivan Gutierrez (Spa) springt weg uit het peloton en krijgt al snel gezelschap van Julien EI Fares (Fra) en lurgen van de Walle (Bel). 18,5 km: Cöte d'Orbais l'Abbaye (4e cat): 1. El Fares, 2. Gutierrez, 3. Van de Walle. Peloton op 5.50. 27,5 km: ie tussensprint: 1. Gutier rez, 2. El Fares, 3. Van de Walle. Voorsprong 7.55. 36,5 km: Cöte de Mecringes (4e cat): X. Van de Walle, 2. Gutierrez, 3. El Fares. Peloton op 6.50. 126km: 2e tussensprint: 1. El Fares, 2. Van de Walle, 3. Gutierrez. 169,5 km: 3e tussensprint: 1. Gu tierrez, 2. El Fares, 3. Van de Walle. Peloton op 1.15. 181 km: Gutierrez springt weg bij zijn 2 medevluchters. 184 km: Gutierrez in peloton. 187,5 km: De Brit Cavendish wint de massasprint, Bram Tankink is de beste Nederlander: 71e. Kuifitrium

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60