het nieuwe denken in evenwicht 'We hebben respect, maar zijn niet bang' Niet de nieuwe aanvoerder van Oranje ledereen moet 't over generatie van 2010 hebben Webb fluit WK-finale Fifa: 500 extra kaarten voor Oranje vrijdag 9 juli 2010 )e WK-finale wordt de 63e inter land voor Mark van Bommel. ren die dat wilden: Brazilië, Spanje en Nederland. Maar als tegen Span je een kwartier voor tijd de boel op slot moet, dan gaat alles op slot. Dan maar saai. Uiteindelijk telt er maar een ding: winnen." ï-o-achterstand gaan verdedigen. Dat was in die fase het maximaal haalbare. We wisten dat als we de schade beperkt zouden houden, we in de rust dingen konden corri geren. Want vergis je niet in zo'n rustperiode. Dat breekt toch altijd het ritme bij de ploeg die voor staat en geeft een elftal dat het las tig heeft weer energie. En dat gebeurde nu ook weer. Ei genlijk kan ik me in mijn loop baan ook maar één wedstrijd her inneren waarin ik met een ploeg negentig minuten lang goed heb gespeeld en dat was dit seizoen met Bayern in de Champions Lea gue, uit bij Juventus." foto Eugene Hoshiko/AP Van Bommel gelooft niet dat de Nederlandse traditie van aanval lend voetbal gevaar loopt nu er tij dens dit WK andere waarden aan toe zijn gevoegd. „Onze cultuur gaat nooit verloren, elke jeugdspe ler wordt nog steeds met techniek opgevoed. En kijk alleen maar eens hoeveel vraag er in Duitsland is naar de filosofie van Louis van Gaal. Daar hoeven we ons geen en kele zorgen om te maken." Ook zondag in de finale is het de insteek van Nederland om de wed strijd te domineren, zegt Van Bom mel. „Niemand hoeft aan onze in tenties te twijfelen. Ik denk dat er op dit WK maar drie landen wa- Hij lijkt de aangewezen per soon om na het WK Gio vanni van Bronckhorst op te volgen als aanvoerder van het Nederlands elftal, maar Mark van Bommel heeft geen trek in die functie. „Ik wil dat niet", zegt hij. „Ik ben twee jaar weggeweest en bovendien zijn er spelers in de se lectie met veel meer interlands achter hun naam." De relatie met de bondscoach, die tevens zijn schoonvader is, speelt hierbij geen rol, bezweert hij. „Dat heeft er niets mee te maken. Voor die druk loop ik niet weg. Toen ik terugkeer de bij Oranje, moest ik eerst tien goede interlands spelen voordat de buitenwacht inzag dat ik in de ploeg hoorde. En veel mensen hoopten ook nog eens dat ik slecht zou spelen. Aan die druk ben ik dus wel gewend." Als het aan Mark van Bom mel ligt, wordt er zondag geschiedenis geschreven door Oranje. „De mensen moeten het in de toekomst niet meer heb ben over de generatie van '74, '78 of'88, maar over de generatie van 2010." De eerzucht om Nederland aan de eerste wereldtitel te helpen, is enorm. Niet alleen bij het hele team, maar ook bij Van Bommel als individu. „Als voetballer speel je niet voor het geld, maar voor de prijzen", zegt hij. „Als je later er gens komt, staat nergens het be drag op je bankrekening, maar je erelijst is wel overal bekend." Bondscoach Bert van Marwijk staat de pers te woord tijdens een internatio nale persconferentie in het Southern Sun hotel in Sandton. foto Koen van Weel/ANP door Leon ten Voorde JOHANNESBURG - De Hollandse in vloed op het Spaanse spel is de bondscoach niet ontgaan. „Spanje is gebaseerd op het spel van Barce lona en die club heeft bijna alles te danken aan Michels en Cruijff." En zo worden de pioniers uit Ne derland zondag in de WK-finale met de eigen traditionele wapens bestreden zou je kunnen stellen. „Een beetje ironisch is dat wel ja", beseft Bert van Marwijk. Eerder deze week zei hij al dat Spanje het voetbal speelt dat hij ei genlijk ook met Oranje voor ogen heeft. Korte combinaties, snel voe tenwerk en altijd de blik op de aan val. Controleren en domineren. „Zolang ik bondscoach ben heb ik Barcelona vaak aangehaald als voorbeeld, zowel in voor- als nabe sprekingen." Hoe goed het Barca-getinte Spanje soms kan voetballen liet de Europees kam pioen woensdag in de halve finale tegen Duitsland nog zien in de tweede helft. Het mag dan niet al tijd even efficiënt zijn, door al die rappe combinaties en de hoge bal circulatie werd de druk gaandeweg de wedstrijd zo groot, dat de Duit sers wel een keer moesten bezwij ken onder die technische superiori teit. Een Spanje in die vorm, met de Bar^a-middenvelder Iniesta en Xavi aan de knoppen, zal zondag lastig te ontmantelen zijn. „Spanje heeft de afgelopen jaren het beste voetbal gespeeld en ook op het WK oogst de ploeg overal lof. En terecht", vindt Van Mar wijk. „Ze hebben ook dik ver diend van Duitsland gewonnen. Wij spelen ook goed, maar zij spe len goed en aantrekkelijk. Het ver schil zit 'm in de concentratie bij de uitvoering. Wij hebben af en toe nog te veel slordige fases in wedstrijden. Maar onze intentie is hetzelfde als die van Spanje. Ook wij willen de bal hebben en het spel bepalen." Voor de buitenwacht is de rolver deling op papier duidelijk: Spanje is in de finale de te kloppen ploeg. Van Marwijk haalt de schouders op. „Het interesseert me niet dat Spanje voor velen de favoriet is. Wij kijken niet naar anderen, of naar het verleden. We zijn alleen maar met ons zelf bezig. Het gaat om een wedstrijd, waarin we alle bei evenveel kans hebben. We heb ben respect, maar zijn zeker niet bang. Het vertrouwen bij ons is groot." Dat beide finalisten niet zijn opgehangen aan een superster noemt Van Marwijk geen toeval. „Ik heb al vanaf het begin geroe pen dat niet de ploeg met de beste spelers, maar het beste team kam pioen wordt. En ondanks het feit dat Spanje een paar sterren voorin heeft lopen, vind ik het wel een voorbeeld van een collectief Dat zie je vooral als ze de bal verliezen. Dan wordt er meteen door de hele ploeg druk gezet." assistent-coach van Nederland in Zuid-Afrika, maakte het doelpunt. Voor de Spanjaarden is het WK in Zuid-Afrika de tiende keer dat het land meedoet aan een eindronde van het WK. Nederland is er in Zuid-Afrika voor de negende keer bij. Nog nooit haalde Spanje de finale. Een vierde plaats in 1950 was tot dusver het beste resultaat. Neder land stond al twee keer eerder in de eindstrijd. Zowel in 1974 (Duits land) als in 1978 (Argentinië) werd in de finale verloren van het gast land. Spanje speelde tot dusver 55 wed strijden op een WK, 27 daarvan werden gewonnen, twaalf keer werd er gelijk gespeeld en zestien keer werd verloren. Nederland speelt zondag zijn 43e duel op een eindronde. Van de voorgaande 42 werden er 22 gewonnen. Tien keer eindigde het duel in een gelijkspel, tien keer werd er verloren. Het doelsaldo van Spanje'is 87-59 te genover 71-43 voor Nederland. JOHANNESBURG - De Engelse scheidsrechter Howard Webb heeft zondag de leiding bij de fina le van het WK voetbal tussen Ne derland en Spanje. De Engelsman krijgt langs de lijn hulp van de grensrechters Darren Cann en Mi chael Mullarkey, landgenoten van Webb. De 38-jarige arbiter uit Lon den fluit sinds 2005 internationale wedstrijden. Hij floot op het WK onder meer de groepswedstrijd tussen Spanje en Zwitserland. JOHANNESBURG - De wereldvoetbal bond Fifa heeft vijfhonderd extra kaarten beschikbaar gesteld voor Oranjesupporters die de WK-fina- le tussen Nederland en Spanje wil len bijwonen. Dat maakte de Ne derlandse bond KNVB gisteren be kend. De KNVB had gehoopt op meer plaatsen, maar zegt toch blij te zijn met elk extra ticket. De finale van het WK vindt zon dagavond plaats in Johannesburg. In het stadion. Soccer City passen 95.000 toeschouwers. De afgelopen dagen hebben al dui zenden geïnteresseerden zich bij de KNVB gemeld voor een kaartje. De bond zal eerst deze aanvragen behandelen, waarbij de leden van de Supportersclub Oranje voor rang krijgen. De KNVB neemt op dit moment geen nieuwe verzoeken meer in be handeling. De KNVB had in eerste instantie zesduizend kaarten (8 procent van de verkoopbare stadioncapaciteit) gekregen voor de finale. Via de Supportersclub Oranje zijn daarvan 1650 tickets door leden af genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57