Kom nou toch! van uniek man in Aardenburg zeeland 123 Verkiezing waterschap een stuk geheimer Excursies langs kustwerk in schepen vindt dat onzin Vragen rond overeenkomst tegen spijbelen Studenten Hulst afgestudeerd Parochiekerk verbouwen tot dorpshuis is te dure investering eerder uit de doeken gedaan. Waar om? „Het is geen gezicht als je aan die kant Sluiskil binnen komt rij den. De bomen langs het kanaal staan nu vol in het blad. Je ziet ze niet zo, maar anders wel. Bewo ners klagen er ook over. En", voegt De Bruijne toe, „de waterkwaliteit van het kanaal is de laatste jaren flink verbeterd. Als één van die schepen zinkt, krijg je weer vervui- ling." foto Mark Neelemans De dorpsraad Sluiskil heeft dit al verschillende keren aangekaart bij de gemeente Terneuzen en ook bij havenschap Zeeland Seaports. „Ze zijn ermee bezig, krijg je dan te ho ren", zegt De Bruijne. „Veel schot zit er in elk geval niet in. Het is schijnbaar niet zo simpel actie te ondernemen en die schepen weg te krijgen." D e Bruijne laat de in zijn ogen ergste exemplaren zien, een duwboot, een houten schip ('vroe ger was dat een mijnenveger', weet scheepshandelaar Verboom) en de Genesis V. „Die laatste ligt er al jaren en jaren", verklaart De Bruijne. „Dat is echt een oude rot- boot." „De havendienst heeft de Genesis V hierheen gestuurd", diept Ver boom de voorgeschiedenis op, „omdat ze het schip niet meer in Terneuzen wilden hebben. De mo tor is eruit." Verboom kent ook de eigenaar van de oude mijjnenve- ger. „Hij heeft net als ik proble men met Zeeland Seaports", ver telt hij eerlijk. Verboom doet uit de doeken wat er aan de hand is. Het havenschap wil zijn schepen weg hebben. Ver boom vindt dat hij alle recht heeft in de kanaalarm af te meren. De kanaalarm is openbaar water, ver gelijkbaar met een openbare weg, redeneert hij. En net zoals aan een openbare weg auto's mogen staan, mag hij in de kanaalarm zijn sche pen 'parkeren', stelt de scheepshan delaar. Zeeland Seaports is overigens nog niet zo lang verantwoordelijk voor de doodlopende kanaalarm bij Sluiskil. Rijkswaterstaat heeft het water ongeveer vijf jaar geleden overgedragen aan het havenschap. Dat maakt de juridische discussie met scheepseigenaren er niet een voudiger op. Het havenschap zit met de situatie in zijn maag, blijkt uit de reactie van woordvoerder Arno Dirkzwa ger. „We zijn ermee bezig. We ont houden ons van commentaar." Dorpsraadvoorzitter De Bruijne richt zijn hoop juist op Zeeland Seaports. „Ruik je de olie?", vraagt hij aan boord van de oude mijnen veger. „Met dat schip is niks aan de hand", stelt Verboom daartegen over. „De constructie ervan is kern gezond." André van Bossche (rechts) en Freddie Huylenbroeck van het museum in Hamme bij een zwaard dat ooit van een Viking was. foto Mark Neelemans door Martijn de Koning AARDENBURG - Hij moet een bij zonder man geweest zijn, Alphon- se Van Bogaert. De inwoner van het Vlaamse Hamme was brou wer, ingenieur, schrijver, politicus en bovenal verzamelaar van oudheidkundige vondsten in zijn regio. Een deel van zijn collectie is nu te 'zien in het archeologisch mu seum in Aardenburg. Maar weinig mensen interesseer den zich begin vorige eeuw voor oude gevonden voorwerpen. Des te unieker was het dat Van Bogae rt in 1954 een museum kon ope nen waarin maar liefst 5400 objec ten uit alle tijden te zien waren. Een groot deel ervan werd uit de rivier de Durme gevist. „De loop daarvan is nogal eens verlegd", weet André van Bossche, conserva tor van het museum Van Bogae- rt-Wauters (Alise Wauters was de echtgenote van Van Bogaert en af komstig uit Sas van Gent). Het leverde een veelzijdige collec tie op, waarvan 150 stuks nu te zien zijn in Aardenburg. Opvallen de objecten: een soldatenhelm en een Etruskische spiegel uit de Ro meinse tijd, een anker, een zwaard en halskettingen van de Noorman nen en voetboeien van een schand paal uit de Middeleeuwen. Volgens de Sluise cultuurambte naar Arco Willeboordse zijn er veel overeenkomsten tussen het soort spullen dat in West-Zeeuws- Vlaanderen en bij Halle gevonden wordt. „Alleen al doordat Hamme en Aardenburg in de Romeinse tijd en in een deel van de Middel eeuwen tot dezelfde regio behoor den." Willeboordse noemt de col lectie in Halle 'schitterend', maar volgens voorzitter Freddie Huylen broeck is het museum hard toe aan een nieuw onderkomen. „We zitten nu nog in de voormalige brouwerij van Van Bogaert. Die is te klein en wordt een bouwval." Dat is één van de redenen dat het museum samenwerking zoekt met Aardenburg; subsidie krijgen voor een nieuwe stek is minder moei lijk als er internationale interesse is voor je collectie. Om die reden liggen er ook spulletjes uit Ham me in museum Het Bolwerk in II- zendijke en is er overleg met het Bressiaanse Visserijmuseum over het tentoonstellen van fossielen. De expositie Romeinen, Vikingen en Vlamingen is tot eind oktober te zien in het Archeologisch Museum in Aar denburg. NlEUWVLlET - Gasten van cam pings, hotels en recreatieparken in de omgeving van Nieuwvliet krij gen deze zomer bij aankomst een informatiepakket over de kustver- sterkingswerkzaamheden bij de Herdijkte Zwarte Polder bij Nieuw- vliet-Bad. Waterschap Zeeuws- Vlaanderen zorgt voor folders (in Nederlands en Duits) en strandbal len. Verder houdt het waterschap op dinsdagen van 13 juli tot en met 31 augustus gratis excursies door het werkgebied. Een gids vertelt over explosievenonderzoek, de aanleg van duinen, de balans tussen werk zaamheden en natuur, het bou wen van een nieuwe strekdam en het overslagbestendig maken van de dijk. Start is steeds om 10.00 uur bij de receptie van camping De Pannenschuur aan de Zeedijk bij Nieuwvliet-Bad. Aanmelden kan via www.kustversterking.nl en bij verschillende campings. Maximumaantal deelnemers is 25. Het schap houdt de campagne om begrip te kweken voor de overlast die het werk voor bewoners en toe risten met zich meebrengt. Een voorbeeld daarvan is de afsluiting van het veelgebruikte fietspad tus sen de Zeedijk en de radartoren. TERNEUZEN - Meer dan de helft van de Nederlandse gemeenten heeft een overeenkomst gesloten met de Sociale Verzekeringsbank (SVB) om spijbelen tegen te gaan van kinderen van 16 en 17 jaar die nog leerplichtig zijn. Het is moge lijk om de kinderbijslag in te trek ken als tieners spijbelen. Raadslid Jack Begijn (CDA) wil van B en W weten of ook Terneuzen die over eenkomst heeft gesloten, om hoe veel gezinnen het dan gaat, wat de gevolgen zijn voor de minima en op welk moment de gemeente overgaat tot deze zware maatregel. door Ben Jansen TERNEUZEN - Inwoners van Zee land kunnen bij de waterschaps verkiezingen in november op een nieuwe manier stemmen. Het wa terschap past de envelop-in-enve- lop methode toe. De kiezers krijgen op 11 of 12 no vember een stempakket in de brie venbus. Ze kunnen hun ingevulde stembiljet in een envelop stoppen waarop geen gegevens staan. Die gaat vervolgens in een retourenve lop. Bij het waterschap worden de retourbriefomslagen geopend en de enveloppen met de stembiljet ten gaan in een verzegelde stem bus. Op 23 november worden ze geopend. Op deze manier wil het water schap tegemoet komen aan bezwa ren bij de vorige verkiezingen. Toen vreesden sommige kiezers dat kon worden achterhaald op wie ze hadden gestemd. De verkiezingen in november zijn noodzakelijk in verband met de fu sie van de twee waterschappen Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuwse Eilanden tot het waterschap Schel- destromen. Ambtelijk werken de waterschappen al sinds begin dit jaar als één organisatie. De bestuur lijke fusie vindt officieel 1 januari 2011 plaats. De Kantonrechter: - stelt, met ingang van 18 juli 2010, onder cura tele wegens een geestelijke stoornis: Naomi Bax, Geboren te Zierikzee op 18 juli 1992, Wonende te 4484NC Kortgene, Torendijk 105: - benoemt tot curatoren Johnny Leopold Bax en Jacqueline Maria Theresia Bax-Verhagen: Beide wonende te 4484NC Kortgene Torendijk 105. HULST - Marcel Mangnus uit Hulst is aan het Conservatorium in Gent afgestudeerd als Master Uitvoe rend musicus (orgel). Ook haalde hij het diploma Lerarenopleiding in de muziek (muziekpedagogie). Ilse van den Branden uit Hulst is cum laude afgestudeerd aan de fa culteit Sociale Wetenschappen van de Universiteit Utrecht als Master in Orthopedagiek. door Eugène Verstraeten WESTDORPE - De gemeente Terneu zen ziet af van het idee om de pa rochiekerk in Westdorpe te ver bouwen en geschikt te maken als dorpshuis. Technische medewerkers van de gemeente hebben de mogelijkhe den bekeken en komen tot de slot som dat een verbouwing veel geld gaat kosten. Bovendien zorgt de aard van het gebouw ervoor dat er ook beperkingen zullen zijn in het gebruik. „Ruwweg uitgerekend zou het meer dan een miljoen euro kosten om de kerk geschikt te maken", zegt wethouder Cees Liefting. „Dus hebben we binnen het colle ge van burgemeester en wethou ders gezegd, dat moeten we niet doen." De geplande verbouwing van het gemeenschapscentrum Concordia wordt nu verder uitge werkt. Voor dit jaar was in de be groting al 90.000 euro opgenomen voor het noodzakelijke onderhoud van het dorpshuis. Liefting: „De Elisabethparochie gaat een aantal kerken afstoten. We hebben besloten eerst te kij ken of het idee om van de kerk een dorpshuis te maken enige reali teitswaarde had. Het geld hebben we gereserveerd in de begroting dus Concordia kan opgeknapt wor den." Voor een noodzakelijke grondige verbouwing van Concordia is nog eens 225.000 euro nodig. Die inves tering is opgenomen voor 2012. vrijdag 9 juli 2010 Z door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43