Nieuwbouw Borrendamme start 22 leesan Zakkenroller kiest vooral voor Goeree Geen massaal feest WK-finale Op het terrein van Borrendamme komt een 'woonservicezone' met onder meer gezondheidscentrum, groepswoningen en appartementen. 191 dagen cel voor brandstichting Muzikaal bad door Kunst en Eer vrijdag 9 juli 2010 GOEDEREEDE - Portemonneedief stal zonder geweld en zakkenrolle rij komen het meest voor in de ge meente Goedereede. Het aantal aangiften hiervan ligt in deze meente op 2,9 procent. In het als crimineel bekend staande Rotter dam ligt dit aangiftepercentage op 2,5 procent van het inwonertal. Dat blijkt uit de Veiligheidsrappor tage 2010 van het politiekorps Rot terdam-Rijnmond. In Goedereede vonden in 2009 meer woninginbraken plaats dan in 2007. Dat geldt ook voor Oost- flakkee en Middelharnis. Daar staat tegenover dat 94,2 pro cent van de inwoners van Goede reede tevreden is over de buurt waarin ze wonen. Het gemiddelde van de regio Rijnmond ligt op 81 procent. Wel hebben de inwoners van Goeree iets vaker dan voor heen het gevoel dat er vernielin gen worden aangericht en dat zij op straat wat vaker worden lastig gevallen. Uit het rapport blijkt verder dat Flakkee onder de eigen inwoners het imago van 'witte eiland' nog niet kwijt is. 8,7 procent van de in woners van Middelharnis en 8,3 procent van Oostflakkee zegt drugsoverlast te ervaren. Deze ge meenten komen daarmee in de buurt van Rotterdam, waar 8,9 pro cent deze overlast merkt. In de hele regio deden vorig jaar 9 op de 1000 inwoners aangifte van criminaliteit. Gemiddeld eentje minder dan in 2007 en 2005. ZIERIKZEE - B en W van Schou- wen-Duiveland geven geen vergun ning voor grootschalige festivitei ten in de openbare ruimte, zondag avond rond de WK-finale. De termijn voor een vergunning is te kort en eventuele bezwaarma kers hebben op deze korte termijn geen kans hun klacht te uiten. Horeca en recreatie-ondernemers krijgen vandaag een brief van de gemeente waarin onder meer wordt geadviseerd plastic glazen en brandvrije versiering te gebrui ken. Voor de cafés op Schou- wen-Duiveland gelden zondag de normale sluitingstijden. Voor dit standpunt hebben B en W overlegd met politie en andere Zeeuwse gemeenten. mm - wiV! WOONSERVICEZONE door Piet Kleemans Hij zegt het met een - bescheiden - zucht van verlichting, Dirk Deceuninck, mana ger zorgcentra Al- lévo: „Eindelijk is het zover. Einde lijk gaan we bouwen aan een nieuw Borrendamme." De start van de nieuwbouw van het Zierik- zeese zorgcentrum wordt ingeluid met de sloop van drie blokken aan leunwoningen. De sloop begint in de week van 19 juli. Half septem ber valt het startschot voor de nieuwbouw. Het nieuwe Borrendamme wordt totaal anders dan het bestaande - in 1972 in gebruik genomen - zorg centrum. De omslag wordt ge maakt van een traditioneel zorg centrum naar een modern com plex met gezondheidscentrum, groepswoningen met verpleeghuis zorg een zelfstandige appartemen ten als aanleunwoningen. Ge noemd gezondheidscentrum komt op de hoek van Scheldestraat en Grevelingenstraat en gaat plaats bieden aan vier huisartsen, een huisartsenlaboratorium, apotheek en logoped iep raktijk. En daarmee is de koek nog niet op want er worden in het gebouw ook nog een uitleen, een winkel tje, een ruimte voor dagverzor ging, een wijkpost thuiszorg en last but not least een Grand Café gerealiseerd. Deceuninck ziet voor zijn geestes oog buurtbewoners die naar huis arts en apotheek gaan óf een potje biljarten en een biertje drinken in het Grand Café. „Wij zien duide lijk een buurtfunctie voor het ge zondheidscentrum." Boven het gezondheidscentrum wordt plaats in geruimd voor 47 huurappartementen. Langs de Gre velingenstraat komt een tweede ge bouw met 8 groepswoningen die elk plaats bieden aan zes bewoners voor wie verpleeghuiszorg gere geld is. Daar boven komen nog eens 48 huurappartementen. De belangstelling voor de woningen is, zegt Deceuninck, groot. „Er heb ben zich inmiddels al meer dan 150 belangstellenden gemeld en er komen er nog elke week bij." Uitgangspunt voor het nieuwe Bor rendamme is een scheiding van wonen en zorg. Mensen huren een appartement via Allévo waar ze ook terecht kunnen voor het in huren van zorg. Deceuninck: „We kunnen bewoners niet verplichten zorg bij Allévo in te kopen, maar we gaan dat wel zoveel promoten. Willen bewoners toch een andere zorgverlener, dan kan dat." Bij de bouw van het nieuwe Bor rendamme wordt waar mogelijk gebruik gemaakt van zogeheten domotica; geavanceerde elektroni ca waardoor mensen langer zelf standig kunnen blijven wonen. De techniek houdt mede een oogje in het zeil. In het geval van het nieuwe Bor rendamme houdt het onder meer in dat als een bewoner vergeet de elektrische kookplaat uit te zetten dat door elektronica tijdig gesigna leerd wordt waarna op afstand de stroom uitgeschakeld kan worden. Of als een bewoner de deur van binnenuit afgesloten heeft en - bij voorbeeld - onwel wordt of valt, kunnen hulpverleners dankzij de elektronica te allen tijde in het huis komen. De bewoners van Borrendamme gaan volgens Deceuninck niet al te veel merken van de sloop- en bouwactiviteiten. De te slopen aan leunwoningen staan al geruime tijd leeg. Het bestaande centrumge bouw van Borrendamme blijft staan totdat het gezondheidscen trum, de groepswoningen en huur appartementen gereed zijn. Deceu ninck verwacht dat half september begonnen kan worden met bouw werkzaamheden. Het gezondheidscentrum verrijst als eerste. Gerekend wordt met een totale bouwtijd van achttien maanden. In een tweede fase wor den koopappartementen op het terrein gebouwd. Manager zorgcentra Allévo Dirk Deceuninck (rechts) poseert samen met manager facilitaire dienstverlening Ton Hendriks voor het huidige Borren damme met een plattegrond van het nieuwe Borrendamme. Het gezond heidcentrum komt vlak langs de Scheldestraat, een van de belangrijkste toegangswegen tot Poortambacht. Boven het gezondheidscentrum komen huurappartementen. Langs de Grevelingenstraat verrijst een tweede ge bouw met groepswoningen en huurappartementen. Samen vormen deze ge bouwen de eerste fase van het bouwproces. In een later stadium - een exact tijdspad is nog niet bekend - volgt de bouw van een aantal koopap partementen. foto Ronald den Dekker Bewoners van Borrendamme bekijken de artist impression van het nieuwe Borrendamme. Over de plannen wordt al geruime tijd gepraat. Een eerste zogeheten 'massastudie' verscheen in 2003. De op basis daarvan uitgewerk te plannen zouden aanvankelijk al in 2005 uitgevoerd worden. De zich snel wijzigende visie op het aanbod van wonen en zorg noopten tot uitstel tot 2007. Uiteindelijk werd ook dat streefjaar niet gehaald, maar het ziet er naar uit dat het nu echt menens wordt met de nieuwbouwplannen. Drie blokken aanleunwoningen worden als eerste gesloopt. Deze staan al gerui me tijd leeg. Bewoners hoeven dus niet onnodig vaak te verhuizen. foto Ronald den Dekker MIDDELBURG - Een 23-jarige inwo ner uit Zierikzee is gisteren veroor deeld tot een celstraf van precies 191 dagen zodat hij vandaag Toren- tijd als vrij man kan verlaten. Hij werd verdacht van een serie win keldiefstallen en brandstichting in een bedrijfsgebouw aan het Ha- ringvlietplein op 20 oktober 2009. Volgens de rechtbank is hij schul dig aan de minst erge vorm van brandstichting. Hij was uit het ge bouw weggegaan terwijl er nog vuur lag te smeulen, aldus de rechtbank. De officier van justitie hield hem verantwoordelijk voor het doelbewust veroorzaken van brand. Om die reden eiste hij een celstraf van 24 maanden waarvan 8 voorwaardelijk. v mm MEEST GELEZEN 1Bouw Aldi Nieuwerkerk ligt stil 2. Geen massafeest WK-finale (foto) 3. Duizenden euros weg na inbraak TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland ZIERIKZEE - Het Zierikzeesche mu ziekgezelschap Kunst en Eer be staat dit jaar 180 jaar. In het kader van het jubileum trakteert de har monie zaterdag op een 'muzikaal bad'Onder leiding van Cathy Kot- oun speelt het orkest vanaf kotter ZZ10 lichte muziek, waaronder een selectie van liederen uit pro ducties van Stichting Historische Spelen. Marjolein Kloet zingt 'Als ik soms in nachten' uit de produc tie Dijkvak Een aantal spelers zorgt in historisch kostuum voor een passende ambiance. Aanvang: 20.15 uur. DELTAPARI' Ga op de foto met de zeeleeuwen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32