281 si Balans tegen Spanje Van Bommel importeur van ORANJEPLEIN NL Dirk Kuijt WK-FINALE Voor Mark van Bommel telt maar één ding: wereldkampioen worden met Oranje. Of dat met mooi of lelijk voetbal gebeurt, maakt hem niets uit. vrijdag 9 juli 2010 JP» «WWI MIJN «MO" gif voetbal and weGGN'eR Media JOHANNESBURG - Het Nederlands elftal speelde tot nu toe negen keer tegen Spanje. Vier keer was er winst, vier keer verlies. Nooit speelden de landen op een ein dronde van een internationaal kampioenschap tegen elkaar. Echt van belang waren eigenlijk al leen de twee ontmoetingen in 1983, in het kader van de EK-kwali- ficatie. Beide keren won het thuis- spelende land. Nederland slaagde er destijds niet in zich te plaatsen voor de eindronde. Het was een veelbesproken kwalifi catie destijds. Spanje bleef Neder land voor op doelsaldo, door in de laatste wedstrijd Malta met maar liefst 12-1 te verslaan. Aan de eer lijkheid van dat resultaat wordt door veel deskundigen nog steeds getwijfeld. Op het EK in Frankrijk haalde Spanje vervolgens de fina le, waarin het verloor van het gast land. De laatste ontmoeting dateert van 2002. In de Kuip won Oranje met 1-0. Frank de Boer, momenteel als door Bert Maalderink Bijna een week heb ik rondgelopen met in m'n zak een brief voor Dirk Kuijt. Voordat Oranje af gelopen vrijdag in Port Elizabeth tegen Brazilië speelde, kwam er een man naar me toe die iets voor Dirk Kuijt bij zich had. Hij sprak me aan omdat hij me herkende als stem van Studio Sport en vroeg of ik een manier wist om bij Kuijt in de buurt te komen. Een zesjarig Zuid-Afrikaans meisje - een doch ter van een kennis van hem - was fan van Kuijt en had een brief aan de Liverpool-speler geschreven. De man zag er vriendelijk uit, kwam sympathiek over en had mijn antwoord niet verwacht: „Geef maar aan mij, ik bezorg 'm wel bij Kuijt." De man viel bijna van de stoel waarop hij zat. Het werd me weer eens duidelijk hoe onbereikbaar grote voetballers ei genlijk zijn voor supporters. Daar kom je op een WK niet zomaar mee in contact. Ik realiseerde me trouwens ook meteen weer dat Dirk Kuijt de meest aansprekende Nederlandse voetballer is. In Kuijt herkennen mensen zich meer dan in bijvoor beeld Wesley Sneijder of Robin van Persie. Working class hero noe men ze zo iemand in het Engelse taalgebied. Tot gisteren had ik Dirk Kuijt nog amper voor m'n camera gehad dit WK. Maar op de persdag van Oranje interviewde ik eindelijk weer eens het boegbeeld van dit Oranje. Want dat is Kuijt. Hij is de enige speler die de afgelopen twee jaar tijdens alle wedstrijden onder Bert van Marwijk in actie kwam. Met een inzet waarvan je al moe wordt als je er alleen maar naar kijkt. Dat spreekt blijkbaar enorm aan bij het publiek, ook als dat zes jaar en een meisje is. Ik snap dat goed. Want in het veld en in interviews stelt Dirk Kuijt zich op alsof hij ieders buurjongen is. Ook gisteren weer. Halverwege het vijf minutengesprek - toen het ging over de Championsleague-fi- nale die hij met Liverpool verloor zei hij ineens: „Soms moetje ook eens een keer verliezen om een echte winnaar te kunnen wor den." Dat klonk goed en zowel Kuijt als ik vielen even stil. Toen ik hem daarna vertelde dat dit de titel van een boek zou kunnen zijn, leek het alsof ik hem op een idee bracht. „Hopelijk kunnen we er een boek over schrijven na zon dag", antwoordde hij. Ik denk dat het nog een bestseller zou worden ook. Het boek zal in ieder geval gekocht worden door de ouders van een zesjarig meisje uit Zuid-Afrika. Toen ik haar brief na afloop van m'n interview met Dirk Kuijt aan hem gaf, beloofde hij dat hij haar terug zou schrij ven. Ik weet zeker dat hij het doet. Zo is Dirk Kuijt. door Leon ten Voorde JOHANNESBURG - Hij is een van de importeurs van het nieuwe den ken binnen Oranje. Mark van Bommel heeft pas in het buiten land geleerd wat winnen betekent. „Als het in de finale saai moet, dan maar saai. Het gaat maar om een ding, die beker." Het land dat zijn frivoliteit altijd heeft geëxporteerd, heeft op dit moment een generatie die ook iets importeert. De internationals van nu hebben het Nederlands elftal voorzien van een nieuw soort den ken waarbij de overlevingsdrang de richting bepaalt. De een zal het realisme noemen, de ander mis schien nihilisme. Feit is dat 'het on bekende goedje' Oranje tot aan de finale heeft gebracht. Mark van Bommel was er al eer der door begiftigd geraakt, maar hij niet alleen. „Wij spelen bijna al lemaal bij grote clubs in grote com petities en daar worden we vanaf de eerste dag maar op een ding ge wezen: je moet winnen, het resul taat is heilig, de rest doet niet ter zake", zegt Van Bommel. „En die mentaliteit hebben we meegeno men naar het WK. Deze groep weet wat er op het hoogste niveau wordt gevraagd." Het is een karak tertrek die niet in het standaard pakket van het Nederlandse voet bal zit opgesloten. Vaak leer je het ook pas als je de grens over gaat, heeft Van Bom mel gemerkt. Daar waar de weer stand zoveel malen groter is, net als de druk en de intensiteit van spelen. „In Nederland weten Ajax en PSV voor het seizoen al zeker dat ze van de zeventien thuisduels er minimaal tien zonder proble men winnen", aldus Van Bommel. „In de Bundesliga kan Bayern elke thuiswedstrijd zomaar verliezen. Elke club heeft internationals in huis, elke wedstrijd is het weer overleven." Die aangeleerde houding is nu een van de pijlers onder het succes van Oranje. Voor de goede orde: het is geen bewuste keus geweest. „Wij willen ook liever dat we mooi voet bal spelen. Wij hebben zes keer ge wonnen, maar nog niet ons beste spel laten zien, dat beseffen we maar al te goed", aldus Van Bom mel. „Maar kijk nou eens terug naar de afgelopen veertig jaar. Hoe- Mark van Bommel (midden) viert samen met Wesley Sneijder (links) en John Heitinga het bereiken van de finale. veel ploegen hebben de schoon heid van het spel gekoppeld aan re sultaat? Dan kom ik maar tot vier... Brazilië, Ajax, Barcelona en het Spanje van twee jaar geleden. Als wij met prachtig voetbal van Brazilië hadden verloren, had ie dereen geroepen dat we naïef zijn. Wij hebben in de kwalificatie en de voorbereiding bewezen hoe goed we soms kunnen voetballen. Denk maar eens aan IJsland. Daar hebben de meeste ploegen het vaak lastig, ook Spanje nog niet zo lang geleden. Tegen ons stonden die IJslanders elkaar in de rust aan te kijken met een blik van: wat ge beurt hier allemaal?" Maar als de bal niet de signalen van de afzen der oppikt, moet je kunnen scha kelen tijdens een wedstrijd, zo luidt de redenatie van dit Neder lands elftal. En in dat proces heeft de ploeg volgens Van Bommel een enorme ontwikkeling doorge maakt. „Ik heb me er twee jaar ge leden op het EK over verbaasd dat het team tegen Rusland in de ver lenging op jacht ging naar de 2-1, terwijl je voelde dat ze nooit een treffer zouden maken. Op zo'n mo ment moet je gaan voor die 1-1 en blind vertrouwen op Van der Sar, die je met penalty's er doorheen trekt." Van Bommel was er toen door een geschil met bondscoach Marco van Basten niet bij. Op dit toernooi is hij de bewaker van het collectief die een cruciale rol speelt in dat slim zijn en koel handelen. „Maar ik doe dat niet alleen. Iemand con stateert iets, er volgt een knik en een bevestiging en de rest van de ploeg handelt er naar." Van Bommel noemt de eerste helft tegen Brazilië een mooi voor beeld van professioneel zijn. „Voor rust werden we weggespeeld. Dan komt er een moment in de wed strijd dat je je verstand moet ge bruiken en geen rare dingen moet gaan doen. Het klinkt gek, maar vlak voor de pauze zijn we die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30