Bouwplaats wordt 2 zee Flappen PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! CRIMINALITEIT OP BOUWPLAATSEN Inbraak, diefstal en vernielingen op bouwplaatsen hebben vorig jaar 114 miljoen euro schade gekost. Hoog tijd voor nieuwe afspraken, vindt Justitie. Franse scenarist Carrière krijgt prijs filmfestival Man voelde zich bedreigd door fietsers vrijdag 9 juli 2010 door Ondine van der Vleuten Als ik de deur open, nog nahijgend van de fiets tocht, werpt ze me een stralende lach toe. Haar tanden! Had ik maar tanden zoals zij: smetteloos wit en inge bed in zachtroze, adembenemend tandvlees. Ze doet haar mond dicht, wat jammer is, en ik ga in de stoel liggen. „En, hoe gaat het?", informeert ze belangstel lend. Wat ik nu ga zeggen is be langrijk, want voorlopig zal ik geen normaal woord meer uit kunnen brengen. „Vechten tegen de bierkaai", zeg ik dus snel, en open mijn mond om haar haar werk te kunnen laten doen. Haar hand zweeft over de werk tuigen naar de pocketsonde en steekt die diep in mijn tandvlees. „Hoe gaat het met je plakbeheer- sing? Gebruik je je tandenstokers, tandfloss en ragers wel?", vraagt ze streng, pakt de excavator en buigt zich over mijn wijd openge sperde mond, prikkend naar tand steen. „Arghl", gorgel ik. Supragin- givaal heb ik uiteraard voor mijn bezoek al zoveel mogelijk verwij derd, met drie poetsbeurten en tussendoor knalroze plakverklik- kers, maar ik weet zeker dat het een kwestie van seconden is voor ze subgingivaal tandsteen ont dekt, ergens onder het tandvlees. Auw! Daar zat iets. „Goblooorgh!" kreun ik. Ze veegt onverstoorbaar het bloedbesmeurde haakje af en vervolgt dreigend: „Want als je pockets niet minder diep worden, moeten we weer flappen!" Tra nen springen in mijn ogen; ze krabt net gemeen over de gevoeli ge tandhals van een premolaar. Smekend kijk ik haar aan, in de hoop dat ze de boodschap in mijn ogen leest: 'Nee, nee, niet flappen! Ik beloof dat ik direct nieuwe drie hoekige tandenstokers zal in slaan, tandfloss met plakindicatie en ragers 2,4 tot en met 5 mm, dat ik weer drie maal daags de Oral-B profcare elektronische tandenbor stel over mijn tanden zal laten glij den met 8000 roterende en 40.000 pulserende bewegingen per minuut, maar ALSTUBLIEFT geen flapoperatie meer!" Ze heft de zoemende polijstmachi- ne. „Bijna klaar. Mond open!" „Urgh", zeg ik dankbaar. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/Iezersserviee of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Brecia U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u-geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) |P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v 1 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T>n/i i J De PZC gaat zorgvuldig om rr iet persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie aan 2004 2005 2006 2007 2008 2009 inbraak diefstal VUSSINGEN - Film by the Sea reikt dit jaar een Lifetime Achievement Award uit aan de Franse scenarist Jean-Claude Carrière. Hij krijgt de oeuvreprijs voor zijn omvangrijke en veelzijdige bijdrage aan de cine ma, waaronder veel literaire verfil mingen zoals Die Blechtrommel (1979) en The Unbearable Lightness of Being (1988). Carrière is ook ac teur (binnenkort te zien in Certi fied Copy van Abbas Kiarostami), regisseur en schrijver. Onlangs ver scheen Zo makkelijk kom je niet van boeken af, gesprekken over boe ken met Carrière en Umberto Eco onder leiding van Jean-Philippe de Tonnac. Carrière neemt de prijs op 17 sep tember in ontvangst bij Film by the Sea. Tijdens het Vlissingse film festival wordt een klein retrospec tief vertoond van films waarvoor Carrière het scenario schreef door Marcel Modde Inbraak en diefstal in de bouw Schade door inbraak/diefstal in miljoenen euro's D e foto spreekt boek delen: man op fiets met een lange lat in zijn rechterhand. 'Gesnapt' door een oplettende bewoner uit de buurt van de bouwplaats. „Hij had waar schijnlijk nog even een panlatje no dig", analyseert directeur Martijn van Sabben van aannemingsbe drijf Fraanje uit Lewedorp het tafe reel. Hij zegt het een beetje schou derophalend. „Hier doen we ver der niets mee. Maar voor je het weet, gaat het van kwaad tot erger en lopen ze met hele pakken isola tiemateriaal het terrein af" Fraanje bouwt nabij de televisieto ren in Goes aan het Erasmuspark. Vier woontorens van vijf tot elf bouwlagen. De eerste contouren zijn duidelijk zichtbaar. Het ter rein is volledig omgeven met ste vig hekwerk. Aan de randen staan diverse opslagcontainers, in drie voud afgesloten. Het duurdere ge reedschap gaat uit voorzorg met de medewerkers mee naar huis. Ladders worden aan het eind van de werkdag steevast opgeborgen. Palen van mobiele lichtmasten zijn verankerd op dikke betonnen fundaties en de tijdelijke kantoor keten stuk voor stuk beveiligd met een alarminstallatie. „Stil alarm", benadrukt uitvoerder Jan Marinis- sen. „En dat werkt perfect", grijnst hij. „Ik moest hier pas op een zater dag nog iets doen en was even ver geten mijn code in te tikken. Bin nen een paar minuten stonden de mannen van het beveiligingbedrijf achter me." Criminaliteit op bouwplaatsen kost aannemers een hoop tijd en geld. Ze hebben diefstal van hun eigendommen de afgelopen twin tig jaar een vlucht zien nemen. De inzet van het ministerie van Justi tie om deze uitwas in 2010 met een kwart terug te hebben gedron gen ten opzichte van 2004, is niet gelukt. In 2009 werd nog voor ze ker 114 miljoen euro gestolen of vernield, 'slechts' 6 miljoen min der dan vijf jaar eerder en dus komt de minister met nieuwe af spraken. Fraanje bouwt in heel Zuid west-Nederland, van Den Haag tot en met Breda en alles wat daar tus senin ligt. Van Sabben schat de jaarlijkse schadepost van zijn be drijf gemiddeld op zeker anderhal ve ton. Maximaal een derde wordt vergoed door de verzekering, re kent hij door. „En dan hebben we ook nog de kosten die we maken in de preventieve sfeer." Goede contacten met buurt bewoners rond een bouw project zijn daarom goud waard, benadrukken directeur en uitvoerder. „Als we ergens gaan be ginnen, vragen we bijna standaard aan omwonenden of ze voor ons een oogje in 't zeil kunnen hou den en of ze ons willen bellen als ze 's avonds of in het weekeinde mensen op de bouwplaats zien rondlopen." Maar ook dieven letten vaak goed op. „Reden waarom we de aanleve ring en verwerking van bouwmate rialen zo Icort mogelijk op elkaar plannen", vertelt Marinissen. En dan nog kan het mis gaan, onder vond de aannemer deze week. Een advertentie voor een open dag in een modelwoning in Heinkens- zand bracht dieven op het idee al eerder langs te gaan en de cv-ketel mee te nemen. In de Randstad wordt het steeds gebruikelijker huizen kort voor de oplevering al aan te sluiten op een alarmsysteem. Fraanje wil die op tie ook voor zijn projecten gaan aanbieden. VROUWENPOLDER - De 58-jarige au tomobilist uit Kapelle die afgelo pen maandag is aangehouden we gens het doorrijden na een aanrij ding, heeft aangifte gedaan van be dreiging. De man reed op de Dorpsdijk in Vrouwenpolder een Duitse fiets- ster aan toen zij plotseling een ge parkeerd staande vrachtauto voor bijreed. Na de aanrijding stopte de man om met het groepje fietsers te praten. Toen hij door enkele van hen werd geduwd, voelde hij zich bedreigd, stapte in zijn auto en reed weg. Type LT22R3COW. 17 T3ó6x7ó8 pixels 100 voorkeurzenders ■Contrast 1000:1 "HDMI, scart, S-video, USB en PC-in Teletekst 'Afstandsbediening MAXIMAAL 2 PER KLANT! Beste service, laagste prijs! WWW.mikro.nl en keukens Dpnja Odijk bron: Monitor Criminaliteit Bedrijfsleven 2009 Veel gestolen materiaal cv-ketels gereedschap (koperen) kabels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2