Zeeuws windmolenpark voor de kust Festival Onderstroom staat er toch weer zeeland 25 Verkiezing waterschap DUURZAME ENERGIE Consortium van bedrijven wil gezamenlijk turbinepark op zee bouwen brieven vrijdag 9 juli 2010 W door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Delta Energy, Heere- ma Vlissingen, Verbrugge Zeeland Terminals, Zeeland Seaports, Zeeuwind en de ZMF willen geza menlijk een groot windmolenpark op de Noordzee bouwen. De be drijven stellen 'een impuls te wil len geven aan een duurzame Zeeuwse haveneconomie'. Alle directies ondertekenen vrij dag 16 juli een intentieverklaring. Daarin staat dat het consortium wil werken aan 'het verkennen en ontwikkelen van een offshore windturbinepark in het windge- bied Zeeuwse kust/Borssele'. Dat is de plek die door het kabinet is aangewezen als zoekgebied voor een windmolenpark met honder den molens. Het initiatief voor het consortium is genomen door de Zeeuwse Milieufederatie. Directeur Tjeu van Mierlo van de ZMF was gisteravond niet bereik baar voor nadere uitleg. Energiebe drijf Delta zag tot nog toe niets in het investeren in offshore wind energie. „We willen betrokken blij ven bij duurzame energie", zegt woordvoerder Edwin van Laar. Gedeputeerde Marten Wiersma (Economische Zaken, GroenLinks) is blij met het initiatief „Zeeland moet laten zien dat het door inten sieve samenwerking een windmo lenpark kan bouwen." Hij doelt op het feit dat de bouw van een park Europees moet wor den aanbesteed. Onlangs ontstond commotie nadat het Duitse Bard Engineering maximaal 4,4 miljard euro rijkssubsidie krijgt (uit een pot van 5,3 miljard) voor de bouw van twee windmolenparken op de Noordzee. Eneco en Nuon hebben daartegen bezwaar aangetekend. De toekenning is omstreden om dat meer dan de helft van de subsi die wordt verstrekt in het kader van de Crisis- en herstelwet. De wet is bedoeld om de Nederlandse economie een impuls te geven. „Die opdracht gaat dus naar een Duits bedrijf, ondanks alle ervarin gen van Nederlandse concerns. Zeeuwse bedrijven moeten dus erg goed gaan samenwerken om het park daadwerkelijk te mogen bouwen", waarschuwt Wiersma. Tweede Kamerlid Diederik Samsom (PvdA) wees jaren gele den al op de mogelijkheden om in Zeeland windmolens te bouwen. Wiersma: „Er gebeurt op dat vlak veel. Bedrijven die onderdelen ma ken van windmolens beraden zich op vestiging in Zeeland. Ze hak ken binnenkort de knoop door." mmmmmmsmsmm Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Vloeken In de krant van 7 juli lees ik dat het Cito nagaat of het vloeken en grof taalgebruik in toetsen kan beper ken. Als reden voert het Cito aan dat reformatorische scholen zich daaraan storen. Het beschavingsni veau van de opstellers van Ci- to-toetsen staat vloeken en grof taalgebruik blijkbaar wel toe. H. Stegeman President Kennedylaan 43, Middelburg Calvijn College VLISSINGEN - Lovende woorden gis teravond bij de opening van On derstroom. En dat na de moeilijke periode die het Vlissingse festival heeft doorgemaakt. Vorig jaar over schreed het ruim zijn budget, waardoor het met de gemeente ste vig in de slag moest. Een lening gaf Onderstroom de mogelijkheid verder te gaan. „We hebben ons lesje geleerd", zei directeur Frank van Iersel, die er op wees dat het festival er inmid dels wel in is geslaagd 65.000 euro bij sponsors en fondsen los te we ken. „Ik ben zeer dankbaar dat cul tuur tegen de verdrukking in toch een kans heeft gekregen." Ook cultuurgedeputeerde Harry van Waveren, die het evenement samen met wethouder Rob van Dooren opende, zei 'buitenge woon content' te zijn. „Door de vereende krachten van bestuur, di rectie en college van B en W staat het festival er ondanks de tegen slag er gewoon weer." Van Wave- ren zei vooral het 'eigengereide ka rakter' van het festival te waarde ren. Onderstroom werd gisteravond in geluid met onder meer de premiè re van de Zeeuwse productie Eer ste Liefde (een combinatie van kunst, film, theater, muziek en dans) van Het Getij in de Zware Plaatwerkerij en met de eerste voorstelling van Circus Ronaldo. Het festival duurt nog tot en met zondag, met zaterdag de Straat theaterdag. Het festivalhart is dit jaar voor het eerst het Scheldekwartier. Daar zijn ook doorlopend kleinere voor stellingen, zoals de luisterperfor mance Gaan en Komen van Wim Staessens, over Vlissingers die de stad hebben verlaten maar er later ziin teruggekeerd. recensies van Eerste Liefde en ii.-— Circus Ronaldo zijn vandaag te vinden op www.pzc.nl/cultuur Onze democratie kent gelukkig een scheiding tussen kerk en staat. De grondwettelijke gelijkstelling tussen het openbaar en bijzonder onderwijs is daarvan min of meer afgeleid. Daarom heeft het mij ver baasd in de krant van 6 juli te le zen dat aan het Calvijn College een subsidie is toegekend om de chris telijke identiteit in de lessen te to nen. Toekenning van subsidie door het ministerie van Onderwijs aan enkele reformatorische scholen ter bevordering van de eigen identiteit is daarom een onjuiste vorm van bevoordeling. Het is niet de taak van de overheid om de christelijke identiteit te steunen, noch die van een ander geloof De waarnemend demissionaire minister van Onder wijs moet uitzoeken wat er is mis gegaan binnen zijn ministerie. Tom Aalfs Anna Blamanlaan 148, Vlissingen Nieuw kabinet Een maand na de verkiezingsuit slag hebben we nog geen zicht op een nieuw kabinet. Partijstandpun ten vervagen tot coalitie-afspraken en de kiezer verliest zijn invloed en moed. Partijen die eens eikaars verbeten tegenstanders waren wor den wantrouwende coalitie-part ners. Een kwalitatief goed kabinet leidt hieronder en dit zal elke be sluitvorming vertragen. Daarom moet er een verandering plaatsvin den in het kiesstelsel. Laat partijen hun coalitie-standpunten en pro gramma bindend maken voor de verkiezingen. 1-Iet volk heeft dan een duidelijke keuze. Abko Paauwe 's-H-Hendrikskinderenstraat 63, Goes MIDDELBURG - De inwoners van Zeeland kunnen bij de water schapsverkiezingen in november op een nieuwe manier stemmen. Het waterschap past de enve- lop-in-envelop methode toe. De kiezers krijgen op 11 of 12 no vember een stempakket in de brie venbus. Ze kunnen hun ingevulde stembiljet in een envelop stoppen waarop geen gegevens staan. Die gaat vervolgens in een retourenve lop. Bij het waterschap worden de retourbriefomslagen geopend en de enveloppen met de stembiljet ten gaan in een verzegelde stem bus. Op 23 november worden ze geopend. Op deze manier wil het water schap tegemoetkomen aan bezwa ren bij de vorige verkiezingen. Toen vreesden sommige kiezers dat kon worden achterhaald op wie ze hadden gestemd. De verkiezingen in november zijn nodig voor het fiisiewaterschap Scheldestromen dat per 1 januari 2011 ontstaat. ADIDAS JABULANI Training Pro Match ball replica Openingstijden Mortiere ma-vr 09:00-21:00 uur 20 09:00- 18:00 uur Vanaf 18 juli a.s. elke zondag open! Beste service, laagste prijs! NIEUW ADRES Middelburg, Mortiereboulevard tel: 0118-614406 Voor de voorstelling Eerste Liefde was de voormalige Plaatwerkerij gisteravond het decor. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27