Kippenbedrijf schakelt om 'Er zit emotie bij, maar 221 Boete voor fataal ongeluk Met de groeten uit en van Zweden Officier eist enkele maanden celstraf voor inbraak Grote Kerk Milieu- en diervriendelijker De brommer uit hun jeugd. De liefde voor de Puch en Tomos zit diep. Vier, overwegend rijpe Zeeuwen hebben een liefhebbersclub opgericht. vrijdag 9 juli 2010 door Henk Postma GRIJPSKERKE - Legkippenbedrijf M'egg Dutchman bij Grijpskerke mag uitbreiden. Het bedrijf wil een extra stal bouwen. Dat is no dig om de kippen meer ruimte te geven. Er wordt overgeschakeld van legbatterijen naar zogenaam de volièrehuisvesting. De gemeen te Veere is in principe bereid daar toestemming voor te geven. Het bedrijf aan de Molembaixweg telt momenteel no.ooo kippen. Voor Zeeuwse begrippen is dat 'bo vengemiddeld' groot. De gemeen te is bereid toestemming te geven om dit aantal uit te breiden tot 132.000 kippen. Of het bedrijf van deze mogelijkheid gebruik maakt hangt af van de financiën. De uit breiding van het aantal dieren kan nodig zijn om de investeringen in 'dierenwelzijn' rendabel te maken. De Agrarische Advies Commissie heeft dat na onderzoek bevestigd. Het houden van kippen in legbat terijen is vanaf 2012 verboden. De nieuwe stal komt aan de oost kant van de huidige stallen. Dat vergt een wijziging van het be stemmingsplan Buitengebied. Want dat staat alleen uitbreiding toe aan de westkant. Burgemeester en wethouders con cluderen dat het dorp Grijpskerke beter af is met nieuwbouw op de plek die het bedrijf voor ogen heeft. Want die ligt op grotere af stand van het dorp. Om eventuele hinder zo veel mo gelijk te beperken schaft M'egg Dutchman een luchtwasser aan. Ook wordt groen aangeplant om de nieuwe stal 'landschappelijk in te passen'. Bosch Slabber land schapsarchitecten heeft daarover een positief advies uitgebracht. Volgens de gemeente voldoen de plannen van het bedrijf ook aan de kwaliteitseisen voor water, lucht, flora, fauna en archeologie. Uit een ambtelijk stuk blijkt dat de wettelijke norm voor geuroverlast op drie van de negen beoordelings aspecten wordt overschreden. Maar dat is volgens het college geen probleem omdat al met al minder stank zal worden ver spreid dan in de bestaande situa tie. In dat geval, aldus B en W, is een (lichte) overschrijding van de normen toegestaan. Volgens eigenaar P. Wouters van M'egg Dutchman kan zijn bedrijf na de omschakeling weer zo'n der tig jaar vooruit. Het beleid van de gemeente Veere is er sinds vorig jaar op gericht uit breiding van intensieve veehoude rij met maximaal twintig procent toe te staan, mits dit nodig is voor de verbetering van het dierenwel zijn, en ook milieu en natuur er wel bij varen. MiDDELBURG - Een landbouwer uit Biervliet is gisteren door de Mid delburgse rechtbank veroordeeld tot een boete van 7000 euro waar van 4000 voorwaardelijk. De rechters vinden dat de vijftigja rige man verantwoordelijkheid draagt voor de dood van een Aar- denburgse automobilist. Die man verongelukte op 8 december 2008 op de Isabellaweg bij IJzendijke toen zijn auto in de slip raakte en tegen een boom tot stilstand kwam. Volgens de rechtbank was de weg glad door de slik die van het land van de landbouwer op die .weg was gekomen tijdens het rooien van wortels. De boer had waarschuwingsborden geplaatst en na elke rit reed hij met een trac tor met schuif over de weg om het slik te verwijderen. Toch bleef er een dunne laag slik op het wegdek achter, zo constateerde de politie direct na het dodelijk ongeval. Volgens de rechtbank was er spra ke van aanmerkelijke nalatigheid, hoewel de boer maatregelen nam. PUCH TOMOS RIJDERS ZEELAND (PTRZ) door Frank Balkenende Een Puch en (een paar jaar later) Tomos was eigenlijk een brommer die voor meiden was ontwikkeld. Zonder aanstoot te geven, kon je er met een plooirok opstappen, net als bij een damesfiets. Toch werd dit type bromfiets ra zend populair bij de heren. Met het chopperstuur voor het Easy Ri- der-gevoel werden Puch en Tomos symbool van de vrijgevochten jon geren. Hippies en 'alto's' reden er op. Vetkuiven en boeren gruwden van die mietjesfiets. Zij hadden macho-buikschuivers: Zündapps en Kreidlers. Maar ook binnen de kring van Puch- en Tomos-adepten was er een waterscheiding, herinnert Jan Oosterveld uit 's-Heer Abtskerke zich. „De Puch was toch meer de keurige brommer voor de brave jongen van de kweekschool. De Tomos was de arbeidersvariant." Zijn clubkompaan Ad Matthee uit Goes vult aan: „Grofweg gezegd luisterde de Puch-rijder naar The Beatles en de Tomos-rijder naar The Rolling Stones." Hoe zat dat nou met Puch en To mos? Dezelfde brommer? „De bromfiets van Puch is er sinds 1954, maar omdat er in de fabriek in Graz productieproblemen wa ren, werd de Puch al gauw in licen tie in Slovenië gebouwd. Tito greep die kans met beide handen aan, want zo kwamen er de brood nodige buitenlandse deviezen bin nen. Alleen zat er vanuit het Puch-perspectief gezien een foutje in de licentieovereenkomst: Tito kon Tomos, dat de eerste jaren Co- libri heette, gewoon exporteren. Daarmee schiep Puch een concur rent. Uiteindelijk zag je dat Tomos meer werd doorontwikkeld dan Puch. Vooral vanuit Nederland werd aangedrongen op verbeterin gen", weet Oosterveld, die nog in de Tomos-fabriek in Epe heeft ge werkt. Vandaag de dag zijn liefhebbers van deze zustermerken bloedbroe ders. Oosterveld en de Goesenaren Hans Schaafsma, Ad Matthee en zijn zoon Chris hebben de Puch 8c Tomos Rijders Zeeland (PTRZ) op gericht. Een club zonder voorzit ter, bestuur en kas. Chris: „Er is al een algemene Zeeuwse bromfiets club Bolus: de Bromfiets Oldtimer Liefhebbers uit Zeeland. Alleen de leden met een buikschuiver wil den steeds harder gaan rijden. Van daar nu een liefhebbersclub, waar bij we af en toe een tocht maken, samen sleutelen en informatie uit wisselen." Het leukste is, vindt Oosterveld, de zoektocht naar dat ene ontbre kende, originele onderdeel. „Voor je het weet sta je op een zolder in Oosterwolde." Dat allemaal om hét brommertje te vervolmaken. „Nou ja, ik heb elf Tomossen. Het design is eindeloos. Natuurlijk, er zit emotie bij, maar ik vind dit mo del pure kunst." www.puchentomos.nl door Frank Balkenende Een brommer betekende vrij heid en die nam Henk Smits, woonachtig in Kortge- ne, dan ook royaal. Op vakantie naar Dishoek? Kom nou, naar Zwe den. Op zijn minst. „We waren al in 1963 met drie vrienden, twee Puchs en één To mos, naar Parijs geweest om de slotetappe van de Tour de France mee te maken. Omdat hij mijn oude brommer voor zo'n lange trip niet vertrouwde, gaf mijn va der me toen een nieuwe Tomos." „Een jaar later ging ik met mijn vriend Herman naar Zweden. Op de Tomos, natuurlijk. In Kopenha gen brandde mijn ontstekings- spoel door. Maar een geluk bij een ongeluk: tweehonderd meter zat een Puch-dealer. Daarna een lekke band in Zweden en we hadden geen plakset. Vertel dat maar eens in het Zweeds. Uiteindelijk kwam een boer aanzetten met een pomp en plakspul. We moesten wel be zuinigen, want ons geld was nu bijna op. Gelukkig stopten twee meiden die we hadden leren ken nen, ons brood en beleg toe. ]an Oosterveld tufte en voer ooit naar het eiland Wight, waar een muziekfestival plaatsvond. Jimi Hendrix speelde er en Joe Cocker. Je moest er heen. „Een prachtige vakantie, doorgebracht met een paar mooie Zweedse dames. Nee, 't is verder niks geworden..." 1964: een jonge Henk Smits (nu 65) op weg naar Zweden. door Emiie Calon MIDDELBURG - Kort na elkaar brak een 34-jarige Vlissinger tweemaal in, in de Grote Kerk van Veere. De eerste keer nam hij samen met een kennis de fooienpot en de kluis van Muziekpodium Zeeland mee. Enkele weken later, een ande re vriend wilde graag ergens inbre ken, ging hij weer naar de Grote Kerk, brak een ruitje en drong sa men met die vriend het gebouw binnen. Vervolgens namen ze ge luid- en computerapparatuur mee naar huis. De Vlissinger stond gisterochtend voor de Middelburgse rechtbank. Officier van justitie W. Suijker- buijk eiste tegen hem een celstraf van negen maanden waarvan vier voorwaardelijk. Hij besefte dat de Vlissinger vooral had gehandeld onder invloed van drugs en drank. De man liet de rechtbank weten dat hij nu van plan is om met al die middelen te breken. Na hem moeten drie andere Vlis- singers voor de rechtbank verschij nen. Volgens de officier hadden ze alle drie ook iets met die inbraak in de Veerse kerk te maken. Een zou geholpen hebben bij de twee de inbraak en de andere twee zou den de opengebroken kluis in de Vlissingse haven hebben gegooid. Suijkerbuijk tilde nog zwaarder aan een overval op een woning in de Bonedijkestraat in Vlissingen. Ze zouden die woning zijn binnen gedrongen omdat de bewoners een kennis nog geld schuldig wa ren. Vervolgens zouden ze met een losgeknipte homecinema-set er vandoor zijn gegaan. De raads lieden van de drie stelden dat er absoluut geen sprake was van af persing noch van een overval. Vol gens hen was er alleen maar wat gepraat. De officier eiste tegen hen echte celstraffen van 36, 24 en r8 maanden, waarvan een deel voor waardelijk. Uitspraak 22 juli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24