Een lange selectie geschiedenis met 'Hispanje' n vandaag uitgelicht 1 1 Spanjaarden, Basken en Catalanen vrijdag9 juü 2010 Stieren en Nederlanders, daar houden Spanjaarden van. Stieren niet alleen om tegen te vechten maar ook om en masse voor uit te rennen. Nederlanders zijn geliefd om het voetballen. 9 Spanje heeft ruim 40,5 miljoen in woners. 96 procent daarvan is rooms-katholiek. Het land kent diverse talen: het meest gesproken is het Castiliaans (74 procent). Daarna volgen het Ca talaans (17 procent), het Galicisch (7 procent) en het Baskisch (2 pro cent) 1,5 miljoen Nederlanders gingen vorig jaar op vakantie in Spanje. Nederland is daarentegen niet zo in trek bij Spaanse toeristen: zo'n tachtigduizend dit jaar. Dat is in ie der geval al een stuk meer dan vo rig jaar toen er 57.000 gasten wa ren. Spanje is een geliefde bestemming voor Nederlandse emigranten. Het gaat dan vooral om vijftigplussers die hun boeltje pakken en richting de zon vertrekken. Vorig jaar was één op de vijf emigranten vijftig jaar of ouder. Nederland onderhoudt warme banden met Spanje, de tegenstander in de eindstrijd op het WK- voetbal. Het land komt zelfs in het volkslied voor. door Arjen de Boer Voor de zevende keer klinkt tijdens het WK- voetbal het Wilhelmus. Vlak voordat de finale begint, rechten Oranjespelers even de schouders, vallen de gezichten in een serieuze plooi en zingt een aantal spelers mee. Als het goed is ook de laatste zin van het eerste couplet: 'De koning van Hispanje heb ik altijd geëerd'. Met de huidige koning Juan Carlos heeft het niets te maken. Een ver klaring voor deze woorden ligt in de Tachtigjarige Oorlog. Het Wil helmus was als het ware een recla meslogan voor Willem van Oranje (1533-1584) in de Nederlandse vrij heidsstrijd die onder meer ont stond omdat de bevolking van de lage landen tegen de zin van de 'Spaanse' koning Filips II protes tant was geworden. Willem wilde loyaal zijn, maar kon de onderdrukking van de Ne derlandse vrijheden niet langer aanzien. Een website van de overheid die nieuwe landgenoten voorlicht, legt uit dat de schrijver van het la tere volkslied met de verwijzing naar de Spaanse koning wilde uit drukken dat 'Willem altijd zijn best heeft gedaan Filips II zo goed mogelijk te dienen, maar dat hij uit liefde voor zijn vaderland niet anders kon dan in opstand ko men'. Nadat de Tachtigjarige Oorlog in 1648 was beëindigd, beleefde Ne derland de Gouden Eeuw vol suc ces en rijkdom, terwijl Spanje in la ter eeuwen afgleed. Het land kwam pas weer in de kijker door de burgeroorlog van 1936 tot 1939. Nederland was officieel neutraal, maar honderden Nederlanders vochten in de Internationale Briga des van de republikeinen tegen de nationalisten onder leiding van ge neraal Francisco Franco. „Deze Nederlanders verloren hun Nederlanderschap omdat ze zon der toestemming in vreemde krijgsdienst dienden", aldus onder zoeker David Barnouw van het Ne derlands Instituut voor Oorlogsdo cumentatie (NIOD). Maar dat is allemaal oude geschie denis, weet Louis Campillo van Cervantes, een instituut dat met geld van de Spaanse overheid de Spaanse taal en cultuur promoot. Zelf is hij de zoon van ouders die in de jaren zestig als gastarbeider naar Nederland kwamen om hier 'Ik hoop dat door de finale veel van die gevechten niet doorgaan' te werken. Maar de relatie tussen Nederland en Spanje draait toch vooral om - hoe kan het ook an ders - zon, zee en strand. Vorig jaar vierden Nederlanders er zo'n anderhalf miljoen lange vakanties. Vroeger werd dan nog wel eens een bezoekje gebracht aan een are na voor een stierengevecht, weet Saskia Oskam van het in 1993 opge richte Comité Anti Stierenvechten („De mensen werden zo bij de are na afgezet"), maar dat is inmiddels niet meer zo. „We hebben zwaar gelobbyd bij de reisorganisaties, die maken er geen reclame meer voor." Ook zondag staan in het voetbal gekke Spanje stierengevechten ge pland. „Ik hoop dat door de finale veel van die gevechten niet door gaan", zegt Oskam. „Dat scheelt weer een paar stierenlevens." Geliefd bij Nederlandse emigranten foto ANP beeldbewerking Ruud Willems

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11